Антоанета Попхлебарова - За каузата на доброволчеството

Доброволците нa фондация „Деца на Балканите“, както и доброволците от Европейския корпус за солидарност, работят с няколко дневни центъра за хора с увреждания, между които и „Слънчевата къща“. Идеята е да дариш частица от времето си, от уменията и търпението си на хората с увреждания. Идеята е да предизвикаш най-голямата радост, като отговориш на изначалната потребност на тези хора да общуват.
За каузата да си доброволец, разговаряме с Антоанета Попхлебарова - координатор на проект "Неформално образование чрез устойчиво доброволчество" и нейни съмишленици.
„Тези млади хора - Флориан Блез и Агнешка Позорска, са най-големите късметлии, защото уцелиха най-интересното време за НПО-сектора, времето на затваряне, на пандемия и страх. Досега фондацията „Деца на Балканите“ е имала над 100 международни доброволци, но такъв момент, като този, който възникна през април 2020 година не ни се беше случвал. Тогава всички дневни центрове, с които работихме, затвориха. Ограничиха се контактите заради мерките за безопасност и ние се чудихме как да намерим вдъхновяваща работа за доброволците, които останаха в България.
Агнешка дойде в края на май, в разгара на сериозната заболеваемост. Тогава се роди идеята на Флориан да участва с таланта си на графичен дизайнер, докато всички се затварят, ние да се отворим. Всички знаем, че хората с увреждания сме свикнали да ги виждаме предимно зад стени и да не ги срещаме по улиците и те не са активна част от обществото. Идеята беше да представим позитивния дух и творческата енергия на хората със специални нужди“, разказва г-жа Антоанета Попхлебарова.
В дневния център Агнешка Позорска се запалва от майсторенето на макраме. Надява се всичките ? произведения да се продадат на лятната разпродажба.
„Мисля, че е чудесно преживяване! Можете да споделяте различните си култури, да обмениш опита си с другия и разбира се да упражняваш езика и да развиваш собствените си способности“, споделя Агнешка.
Флориан Блез е графичен дизайнер от Лорен (Франция). В България е от месец януари.
„По време на пандемията трябваше да си остана у дома, не можеш да работя и намерих друг начин да съм полезен. Роди се идеята да правя портрети на младежите от дневния център. В Инстаграм правех портрети на знаменитости и приятели. „Деца на Балканите“ и „Слънчевата къща“ ме попитаха дали ще ми хареса да направя портрети. Аз казах да, с удоволствие“, разказва младият французин Флориан.
В дневния център доброволците като Флориян и Агнешка могат да говорят на родния си език. Младите хора използват програмите на Европейския съюз, за да опознават света. Получават социална защита и средства, за да живеят. Програмите предоставят съвсем нова среда на изява и голяма част от доброволците, след като се върнат в собствените си страни, решават да учат „Социални дейности“ или „Специална педагогика“.
Антоанета Попхлебарова разказва за каузата на доброволчеството
MU-Vi.tv е единствената специализирана университетска телевизия в България и е част от Медицински университет – Варна. В програмата са включени разнообразни модули в областта на здравеопазването, профилактиката, диагностиката и лечението на различни заболявания. Български и чужди специалисти говорят за здравословен начин на живот, консервативни и алтернативни методи за лечение, образование, възпитание, спорт и споделяне на добри практики. Можете да видите специализирани лекции, иновативни оперативни методи, практически обучения и др.
MU-Vi.tv - Твоята здравна енциклопедия
Медицински университет, Варна
Източник на снимката: Pixabay.com
ВИДЕОТО е свързано към
- Здравна и социална политика
- Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
- Доц. д-р Милко Божидаров Мирчев
- Териториално подразделение на НОИ, град Варна
- д-р Петя Василева Петришка
- Д-р Ана Николова
- д-р Цветан Лефтеров Драгнев
- д-р Галена Василева Кисьова-Ибришимова
- д-р Никифор Петров Никифоров
- д-р Ирена Атанасова Русинова
- Д-р Христо Антониев Бозуков
Коментари към Антоанета Попхлебарова - За каузата на доброволчеството