Класация на най-големите безобразия в българското здравеопазване през 2012 г.
Класация на най-големите безобразия в българското здравеопазване през 2012 г. направи Центърът за демографска политика.
"Тя е оформена на база проучване сред лекарското съсловие в цялата страна", съобщи проф. Петър Иванов. Той е създал методиката, която представлява анализ на 34 събития и оценката им по 10 критерия по десетобалната система.
На първо място в Топ 10 на безобразията е високата смъртност в България. Страната ни е на 10-то място в света по смъртност и според центъра основна причина за това е качеството на здравеопазването.
На второ място е високото ниво на заболеваемост сред българското население. През 2012 г. 2 800 000 или две пети от гражданите са боледували и са имали право на съответните обезщетения от НОИ. Ние сме на първо място в Европа и на второ място в света по инфаркти, а за една година 37 000 души са се разболели от рак. Общо от рак и сърце всеки ден у нас умират 264 души. Болните от диабет пък са 530 000 души. В стоматологичен план състоянието на българите, особено в третата възраст е изключително лошо.
На трето място в класацията за най-големите безобразия в здравеопазването през 2012 г. е фактът, че вече над половината българи имат психични проблеми. Националният център за обществено здраве сочи, че 22% от работещите имат психични разстройства вследствие на стрес. По официални данни шизофрениците са 70 000.
На четвърто място са високите, спекулативни цени на лекарствата.
На пето място е класиран фактът, че населението е крайно недоволно от състоянието на българското здравеопазване. Всеки ден се подават средно по 36 жалби и сигнали до МЗ, за миналата година те са общо 9000.
Шесто място в класацията е раздаването на бонуси в размер на близо 10 млн. лв. на служители на здравното министерство и НЗОК.
Седмото място е отредено за многократната смяна на министри на здравеопазването и заместник-министри.
На осмо място в класацията стоят масовите протести на медицински персонал. Почти половината от всички лекари, според проведеното изследване имат намерение да напуснат работното си място. От тях 78% обмислят да заминат в чужбина. А по официални данни през изминалата година са емигрирали 600 лекари.
На девето място е скандален текст от Закона за бюджета на НЗОК за 2012 г. за трансфер на 100 млн. лв от НЗОК към здравното министерство, обявен от Конституционния съд за противоконституционен.
На последното десето място са въведените нови изисквания на НЗОК за работа на общинските болници в малките населени места, които доведоха до тежки ликвидни кризи. Жителите на много селища са без медицинска помощ.
Коментари към Класация на най-големите безобразия в българското здравеопазване през 2012 г.