СЗО: Пилотен проект за борба с теениазата в Мадагаскар показва нуждата от прилагането на подхода „Едно здраве“

Пилотен проект за борба с теениазата (taeniasis) в Мадагаскар, продължил три години, показва мащабни и интересни резултати. Проектът обхваща 52 села в областта Антанифоци и по време на реализацията му деца над пет години и възрастни получават лекарството празиквантел. Обхванати са над 73 000 души, лекувани в продължение на три години. Последвалото четиримесечно наблюдение на лекуваните хора показва, че разпространението на теениазата намалява значително.
Д-р Силвия Рамиандрасоа, ръководител на проекта, заявява, че са постигнали покритие при лечението от 95%. Ключовите фактори, довели до подобни резултати, включват цялостна социална мобилизация, което означава постоянна комуникация, пълна информираност на населението, постоянното присъствие и близост на медицинските работници до хората в района, подчертава д-р Рамиандрасоа.
Според д-р Бернадет Абела-Райдър, която е ръководител на програмата на СЗО за пренебрегнати зоонозни болести, уроците от този важен проект и въздействието му надхвърлят Мадагаскар. Те показват ясно, че ако лекуваме хората с правилната доза на равни интервали, малцина ще се заразят или ще развият невроцистицеркоза (паразитна инфекция, резултат от прием на храна, заразена с яйца от свинска тения (taenia solium), която засяга нервната система и е една от основните причини за придобита епилепсия), коментира д-р Абела-Райдър.
Наблюдението върху лекуваните продължава и се оказва, че шестнадесет месеца след края на лечението теениазата се връща към първоналачните си нива.
Резултатът от проекта предполага прилагането на подхода „Едно здраве“, за да бъде прекъснат цикъла на инфекцията. Този подход може да бъде наистина ефективен, убедена е д-р Абела-Райдер, която пояснява, че е нужно редовното лечение на хората, живеещи в ендемични райони, да бъде комбинирано с ваксинацията и лечение на свинете.
В основата на „Едно здраве“ (One Health)е разбирането, че здравето на животните, хората и околната среда е взаимосвързано. Това е подход към разработването и прилагането на програми, политики, законодателство и изследвания, при които множество сектори работят заедно в името на постигането на под-добри резултати в областта на общественото здраве. Подходът е особено важен в областта на безопасността на храните, контрола на зоонозите и борбата с антибиотичната резистентност.
Експертите от СЗО са категорични от нуждата от „Едно здраве“, а аргументите са, че едни и същи микроби заразяват животните и хората, а усилията само на един сектор не са в състояние нито да предотвратят, нито да премахнат проблема. Например, бясът при хората може да се предотврати ефективно само ако бъдат ваксинирани кучетата, които са източник на вируса. От друга страна информацията за грипните вируси в животните има решаващо значение за избора на вируси за човешки ваксини за потенциални грипни епидемии.
Пилотният проект е дело на общите усилия на Министерството на здравеопазването в Мадагаскар и СЗО. Усилията са насочени към селските райони, където теениазата е разпространена. Тя е следствие от масовото отглеждане на свине в задните дворове, ниската хигиена и консумацията на сурово месо. Областта Антанифоци, където е реализиран проектът, е осмата по големина в Мадагаскар. Тя е разположена на сто километра от столицата Антананариво.
who.int
НОВИНАТА е свързана към
- Хемофилус инфлуенце – от откритието на бактерията до ваксината и въвеждането в имунизационни програми на СЗО
- Мисията на СЗО в Ухан остави без отговор въпросите, свързани с произхода на коронавируса
- СЗО: Да победим проказата и да сложим край на стигмата за нея
- СЗО взе решение за подновяване на изпитванията на хидроксихлорохин срещу COVID-19
- СЗО пусна в действие портал за глобални данни за здравето и благосъстоянието на възрастните хора
- Д-р Тедрос Аданом Гебрейесус: Да, ваксините вършат работа!
- СЗО: Движете се, за да сте здрави
- Бърнаут не е болест, а трудово явление според СЗО
- СЗО: COVID-19 доведе до сериозно намаляване на животоспасяващите ваксинации за децата
- СЗО: 2020-а е година на медицинските сестри и акушерките
Коментари към СЗО: Пилотен проект за борба с теениазата в Мадагаскар показва нуждата от прилагането на подхода „Едно здраве“