Д-р Станимир Станков - Бумът на заболели от хепатит А не се дължи на водата
Доктор Станимир Станков е директор Дирекция „Здравен контрол“ в РИОКОЗ – Стара Загора от шест години. Въпреки голямата си заетост, заради бума на вирусен хепатит тип А в града, той се съгласи да даде интервю за „Фрамар“, с което да отхвърли някои твърдения за разпространението на вируса и да изясни начините за заразяване и профилактика.
Д-р Станков, има ли ясен причинител на бума от хепатит в старозагорска област?
Все още няма изяснен причинител за зачестилите случаи на вирусен хепатит тип А в Стара Загора и областта. Работим по различни сигнали и версии за причинителя на заразата и се надявам, че скоро ще разполагаме с по-конкретна информация.
Можем ли да говорим за епидемия, след като в момента заболелите са над 250, а леглата в инфекциозно отделение само 40?
На този етап не можем да говорим за епидемия и такава не е обявена в областта.
Чрез водопреносната мрежа ли се е разпространил вирусът?
РИОКОЗ – Стара Загора прави системни проверки на питейната вода и няма установени отклонения от нормите. Мога да успокоя гражданите, че бумът на заболели от хепатит А не се дължи на водата. За да подкрепя думите си, ще кажа още, че хлорът във водата, която достига до гражданите е 0,4 мг/л, а вирусът на хепатит тип А бива унищожен от хлор в концентрация 0,2мг/л.
Ще доведат ли зачестилите случаи на хепатит до засилени проверки на РИОКОЗ в заведенията за хранене?
Проверки вече текат в почти всички учебни и здравни заведения, места за обществено хранене, цехове и фабрики за производство на напитки и храни. Към момента няма открит причинител на заразата сред проверените обекти. Нашите служители провеждат лекции и информират работещите в проверяваните обекти за начините на заразяване и хигиенните мерки, които трябва да се спазват.
Каква е връзката между заболелите, диагностицирани от началото на годината?
Връзка все още не е открита. Необичайното в случая е, че по-голяма част от болните са мъже на възраст между 25 и 50 години, за които по принцип можем да предположим, че са с по-устойчива имунна система. По принцип това заболяване засяга предимно децата и хора с отслабени защитни сили.
Какво представлява и какво атакува този вирус?
Вирусният хепатит тип А е остро инфекциозно заболяване, от което боледуват само хората. Характерно за него е, че уврежда паренхима на черния дроб и предизвиква жълтеница. Предава се по фекално-орален механизъм – с водата, с хранителни продукти или със замърсени ръце.
Колко е дълъг инкубационният период на хепатит А?
Инкубационният период на вируса е от 9 до 40 дни в зависимост от имунната система на заболелия.
По какъв начин става заразяването?
Вирусът влиза през устата и попада в червата, където започва да се размножава. Засягат се предимно клетките на черния дроб, затова болните често усещат тежест и болка в дясното подребрие.
Термоустойчив ли е вирусът на хепатит А?
Да. При температура от 60°C вирусът може да издържи 1 час, а при такава от 100°C – 30 минути. Интересното за този вирус е, че изсушен той издържа на температура от 25°C под нулата години наред.
Какви са първите симптоми?
Първите симптоми най-често са отпадналост, безапетитие, повишена температура, болка в дясното подребрие, пожълтяване на кожата и лигавиците.
При установяване на подобни симптоми, трябва ли болният веднага да се изолира?
Често симптомите наподобяват тези при настинка и грип, затова болните се усъмняват за възможен хепатит, едва когато започнат да пожълтяват. Съветвам всички да се обърнат към личния си лекар още при първи симптоми, за да се отхвърли или потвърди диагнозата и да се предприеме последващо лечение.
До какви усложнения може да доведе хепатит А, ако не се лекува своевременно? Кои органи се увреждат най-много?
Хепатит А рядко води до усложнения, но подобно и на останалите типове хепатит засяга черния дроб. Извънредно редки са случаите на трайни чернодробни увреждания в следствие на преболедуван хепатит А.
Какво е лечението?
Лечението при хепатит от тип А е симптоматично, което ще рече, че медикаментозно се повлияват само симптомите на заболяването, докато организмът се справи с него. Настаняването на заболелите в болница е предимно с цел да се ограничи разпространението на вируса.
Развива ли се имунитет след преболедуване?
Да, преболедувалите развиват доживотен имунитет към хепатитния А вирус.
Може ли почистването с мокри кърпички да замести това с вода и сапун?
Когато е възможно, съветвам гражданите да измиват ръцете си с вода и сапун. Не отричам обаче ползата от мокрите кърпички и дезинфектантите за ръце, ако човек няма възможност да измие ръцете си.
Как да се предпазим от хепатит А?
За предпазване от хепатит А, а и от много други заболявания, най-важна е личната хигиена. Мийте ръцете си преди всяко хранене, дори когато сте си вкъщи.
Коментари към Д-р Станимир Станков - Бумът на заболели от хепатит А не се дължи на водата