Масова смърт на рядък вид антилопа стресна целия свят (Снимки)
Над половината от световната популация на степната антилопа е загинала в рамките само на две седмици тази пролет. Трагичното явление, което според учените се дължи основно на климатичните промени, би могло да доведе до пълно изчезване на този застрашен вид.
Преди 7 месеца около 150 хиляди възрастни степни антилопи бяха погребани в отчаян опит да се сложи край на необяснимото им масово измиране в Казахстан. Към днешна дата заради открити нови тела се смята, че броят на загиналите е значително по-висок.
Степните антилопи са един от най-застрашените видове на планетата. Имат цилиндрична
муцуна, изпъкнали очи и навити рога, а способността им да оцеляват при драстични температурни промени, е поразителна.
Според учените смъртта при загиналите антилопи е настъпила твърде бързо, за да може да бъде обяснена с болест. По телата им не са открити рани, което изключва теорията за бракониерство, не са открити и признаци за недохранване. Взетите проби от водата и почвата изключват възможността за отравяне.
"Една от най-вероятните причини за тази масова смърт е бактерията Pasteurella, живееща в гърлото на животните. Обикновено тя е в латентно състояние, но вероятността неизвестна причина да е отключила промяна в нейните характеристики, е голяма. Тази промяна вероятно е предизвикала производство на токсини, които са атакували органи и системи в антилопата и са довели до смърт в рамките само на няколко часа", обяснява проф. Ричард Кок от Кралския ветеринарен колеж в Университета в Лондон.
По думите му нещо е задействало промяната на бактерията сред цялата популация и по всяка вероятност това е бил фактор в околната среда.
"В дните преди масовото измиране през месец май, в периода на отелването на антилопите и в момент, в който животните са свалили своята защитна зимна козина, е имало спад в температура от 30° С до -5° С в рамките на 24 часа. Но подобни резки промени в температурата са се случвали и преди", коментира още професорът.
Той допуска, че климатичните промени може да имат роля в случая най-вече заради значителното повишаване на температурата през последните години в този регион. Все още се разследват и промените във вида на почвата и растителността и наличието на токсични вещества.
"Независимо какво е причинило това явление, то е нещо, което ще засегне целия вид. Забележителното тук е, че смъртността е 100-процентна, което се случва изключително рядко и не е нормално за една биологична система", заяви още проф. Кок.
Според него изчезването на този вид е неизбежно.
"В случай че този вид загуби 100 процента от популацията си в даден регион, остават няколко популации и всички те са засегнати... Ако наистина става въпрос за промени в климата, то честотата на смъртните случаи ще се повиши и изчезването ще бъде неизбежно", прогнозира професорът.
Преди 15 години загубата на популация в световен мащаб е била над 1 милион. Оттогава видът преживява спад от 95 процента.
Еколози, учени и активисти получиха подкрепа от ООН и обещание за помощ в мисията им да опазят степната антилопа.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
ИЗЧЕЗНАЛИТЕ МОМИЧЕТА - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС
НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
ВИЛНА ЗОНА - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС
АТОМНИ НАВИЦИ - ДЖЕЙМС КЛИЪР - ХЕРМЕС
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- 25 редки животни, които сякаш са от друг свят
- 15 редки животни, които ще ви удивят с външния си вид
- Промени в организма на майката по време на бременността
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Видове неврони
- Какви опасности крият за вашето дете домашните любимци?
- Психотерапия: видове и особености
- Най-добрите породи кучета за тренировъчни партньори на бегачите
- 15 всеизвестни животни без козина, които трудно ще разпознаете
Коментари към Масова смърт на рядък вид антилопа стресна целия свят (Снимки)