Отровата на вид паяк може да помогне при епилепсия

Ново откритие дава възможност на учените да предложат вариант за преборване със сериозни заболявания като епилепсия, инсулт или за лечение на болка. Отровата на сиднийския фуниевиден паяк може да се използва за тази цел.
Един от най-смъртоносните паяци в света прилага своето оръжие, когато иска да парализира жертвата си, атакувайки по този начин нервната й система. Специалистите от Института за биомолекулярна наука към Куинсландския университет установили, че отровата на паяка вероятно е по-ефикасна от измислените от човека лекарства за различните неврологични болести, съобщава БТА, цитирайки ДПА.
Учените смятат, че естественото оръжие на паяците съдържа повече от 10 млн. различни биоактивни пептида. Отровите, които са невротоксични, са със силно изразена насоченост и този факт ги превръща в отличен източник за направата на лекарства. Проф. Глен Кинг от екипа, който е открил действието на отровата на фуниевидния паяк, обяви, че в близко време ще започнат клиничните изпитания за ефективността й при епилепсия.
Стремежът на експертите е по същия начин да могат да се справят и с инсулта, инжектирайки отровата и спирайки възможните поражения върху мозъка.
Австралийският институт е един от най-добрите в разработването на медикаменти на основата на отрова. Той притежава повече от 600 проби.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: cloudfront.net
Още по темата:
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
КатегорияЛюбопитно- Отрова от паяк може да бъде новата виагра
- Мъжките паяци изпитват удоволствие от сексуалните занимания
- Внимание, родители! Свещите-фонтани за торта са отровни!
- Токсин в отровата на тарантула потиска рецепторите на болката
- 20 отровни растения, които най-добре да не се държат у дома
- Открийте защо мъжът се е натровил, а жената не
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
- Открити са три ренесансови книги, напоени с отрова
- КП № 107.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОТРАВЯНИЯ И ТОКСИЧНИ ЕФЕКТИ ОТ ЛЕКАРСТВА И БИТОВИ ОТРОВИ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 108 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ФАЛОИДНО ГЪБНО ОТРАВЯНЕ
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА