Ново проучване разкрива как мигрират микробите
Екипът използва компютърни модели, създадени за изучаване на разпространението на частиците прах. Учените проследиха какво би се случило, ако бъдат пуснати виртуални микроби от най-южната част на Южна Америка и от Мексико.
Във въздуха микроби с диаметър под 0,02 мм могат лесно да пътуват хиляди километри. Микробите, по-малки от 0,009 мм, така са стигнали чак до Австралия. С подобен размер са бактерии, много амеби, някои спори на гъбички.
"Установихме, че веднъж попаднали във въздуха, по-малките микроби се разпръскват забележително успешно за една година - каза д-р Дейви Уилкинсън от екипа. - Най-впечатляващо е, че малките виртуални микроби остават в полукълбото, откъдето са тръгнали, и за една година в симулациите ни нямаше преминаване от Северното в Южното полукълбо".
Моделът показва, че само най-малките микроби пътуват лесно между континентите. По-големите (над 20 микрометра, които пак са 500 пъти по-малки от границата от 1 мм, за която досега се смяташе, че разделя "космополитните микроорганизми" от останалите) не могат лесно да се прехвърлят от един континент на друг за една година. Повечето микроби, носени от вятъра, са безопасни. Епидемии от някои болести, като менингитът в Сахел и шапът, обаче се свързват с микроби, разпространяващи се по въздушен път.
Коментари към Ново проучване разкрива как мигрират микробите