200 страни сключиха Глобално споразумение за намаляване на вредните газове
Представители на близо 200 страни сключиха Глобално споразумение в Руанда за намаляване на вредните газове, причиняващи глобалното затопляне.
Делегатите подписаха сложна поправка към протокола от Монреал, предвиждаща постепенно премахване на индустриалните парникови газове или хидрофлуоровъглеродите, които се използват в хладилници и климатизиращи устройства и нанасят значителни вреди на климата.
"Съгласно споразумението страните се разделят на 3 основни групи, които имат различни срокове да намалят използването на индустриални парникови газове", заяви руандийският министър на природните ресурси Винсънт Бирута.
На снимката: Държавният секретар на САЩ Джон Кери и индийският министър на околната среда, горите и промените в климата Анил Мадхав Дейв.

Развитите страни се ангажираха да намалят парниковите газове с 10 процента до 2019 година, а до 2036 да постигнат намаляване с 85 процента. За другите две групи развиващи се държави ангажиментът е да замразят използването на хидрофлуоровъглероди до 2024 и 2028 година, след което постепенно да започнат да го намаляват.
Държавата с най-големи емисии на парникови газове в света е Китай, следван от Съединените щати и Индия, която поиска да й бъде дадено повече време, за да адаптира индустрията си към изискванията за парниковите емисии.
За разлика от климатичното споразумение, което бе сключено в Париж в края на миналата година и което влиза в сила от следващия месец, приетите поправки в протокола от Монреал ще имат силата на международен закон, който предвижда търговски и икономически санкции, в случай на неизпълняване на поетите ангажименти.
Снимки: voanews.com, latimes.com
-
Барак Обама обяви климатичните промени за най-голямата заплаха
-
Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
-
Заради замърсяването на планетата човечеството е на прага на пет катастрофални повратни точки
-
Над 45 страни поеха ангажимент да преминат изцяло към енергия от възобновяеми източници
Продукти свързани с НОВИНАТА
СЕДМИЯТ ПЕЧАТ - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА
ХИГИЕНА И МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ - БИСЕРА ЮСТИНИЯНОВА
НОВИНАТА е свързана към
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Използвайте стари пластмасови бутилки, за да си направите метла
- Как да рециклираме консервните кутии по 9 практични начина?
- Не изхвърляйте ролките от тоалетна хартия - направете си украшения от тях
- Рециклирайте старата риза в нещо полезно
- Глобалното затопляне е започнало още преди 200 години
- Колкото по-малко вода използваме, толкова повече енергия пестим
- Германия ще инвестира 1 милиард евро в електрически транспорт
- Глобалното затопляне ще се отрази пагубно на сексуалния ни живот
- Полски изследователи разработват проект за производството на автомобилни части от плевели
Коментари към 200 страни сключиха Глобално споразумение за намаляване на вредните газове