Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
Акценти
|
Ново проучване сочи, че броят на смъртните случаи вследствие на повишаващите се температури в Европа ще се утрои до края на века, като сред най-застрашените страни са Гърция, Италия и Испания.
Според статистиката студът убива повече хора на стария континент, отколкото горещините. Затова някои вярват, че глобалното затопляне не е само опасно и може да помогне за овладяването на тази тенденция. Изследване, публикувано в списание Lancet Public Health, обаче разкрива, че броят на жертвите на затоплящото се време ще продължи да расте, тъй като населението застарява и е по-податливо на климатични промени.
Годишно увеличение с 3°С-4°С би било катастрофално
Ако глобалното затопляне достигне катастрофалните 3°С или 4°С, делът на починалите от прегряване ще надвиши значително този на починалите вследствие на студа.
Учените предупреждават, че климатичните промени „представляват огромна заплаха“ за общественото здраве и здравните системи, особено при настъпване на горещи вълни.
„Тепърва предстои да се увеличава броят на хората, които ще загубят животи са заради горещините. В същото време тези, които умират заради твърде ниски температури, ще започнат да намаляват, но съвсем слабо“, пояснява Давид Гарсия-Леон, съавтор на проучването.
» Климатичните промени увеличават риска от предаване на вируси от животни на хора и от нови епидемии
Прогнозата: 129 хиляди жертви на горещините годишно
Ако градусите се покачат средно с 3°С в сравнение с прединдустриалния период, жертвите от прегряване ще нараснат до 129 хиляди годишно. Към днешна дата в Европа починалите от горещините са 44 хиляди годишно. По прогноза смъртните случаи от студ и прегряване ще се увеличат от 407 хиляди годишно днес до 450 хиляди годишно през 2100 г. дори ако световните лидери спазят поетия ангажимент да не се прекрачва допустимия праг от 1,5°С.
Резултатите от изследването опровергават твърдението на някои учени, че глобалното затопляне е полезно за обществото, защото ще намали броя на жертвите на студа.
В настоящото изследване пише още, че дори и на най-студения обитаван континент – Европа – починалите от прегряване ще бъдат повече от починалите от твърде ниски температури. Ситуацията е още по-критична в Азия, Африка, Океания, Северна и Южна Америка, където традиционно е по-горещо.
Мадлин Томсън, ръководител на групата за климатичните влияния от благотворителната организация Wellcome, допълва: „Това е поредното проучване, което ни напомня колко важно е да вземем бързи и адекватни мерки срещу глобалното затопляне, ако искаме да предпазим хората.“
Негативни последици от глобалното затопляне
Според Томсън „прогнозираното тройно увеличение на смъртните случаи вследствие на прегряване в Европа е само един от негативните ефекти от повишаващата се температура“. Други изследвания сочат, че тя може да доведе до повече спонтанни аборти и влошено психично здраве. Възможни са и някои косвени негативни последици като например слаба реколта, опустошителни горски пожари, разрушаване на важни инфраструктурни обекти и сривове в икономиката.
Данни от 854 големи града в Европа
Екипът, провел изследването, събира данни за 854 големи града, за да изчисли колко биха били смъртните случаи от прегряване и студ на стария континент. Заключението е, че макар да се очаква повсеместно нарастване на броя на починалите, все пак най-голямо ще е бремето върху южни страни като Испания, Италия и Гърция, както и върху части от Франция.
От анализа става ясно, че голяма част от жертвите ще са хора над 85-годишна възраст.
Гари Константинудис, епидемиолог от центъра MRC, определя проучването като надеждно, но все пак уточнява, че изчисляването на възможния брой починали вследствие на горещините или студа е сложен процес, който винаги крие неизвестни.
Той добавя, че за целите на настоящия анализ са използвани данни, според които ефектът от температурата върху здравето и живота на хората е бил един и същ в периода 2000 г. – 2019 г., въпреки че в други изследвания се твърди, че е по-слаб заради подобреното здравеопазване и инфраструктура. С други думи, Константинудис не изключва получените прогнозни резултати да са твърде песимистични.
» Глобалното затопляне съкращава продължителността на съня
Мерки за адаптиране към глобалното затопляне
Илайза Гало, епидемиолог по въпросите на околната среда, която изучава смъртността в Европа вследствие на горещините, подчертава, че е „изключително важно“ обществото да се адаптира към повишаващите се температури.
Учените призовават държавните лидери да предприемат действия за намаляване броя на смъртните случаи като строеж на нови болници, обновяване на стари, създаване на план за действие в критични ситуации и изолация на сградите. Те уточняват също, че очакваният ръст се дължи на климатични промени и на промени в структурата на европейското население.
„Ако искаме да избегнем най-лошия сценарий, трябва да отстраним причината за проблема, а именно парниковите газове“, смята Гало.
Изследователският екип препоръчва усилията да се насочат към бедните региони с висока безработица, емигрантите и застаряващото население, като най-уязвими групи, които трудно биха могли сами да се адаптират към климатичните промени.
Heat deaths in Europe may triple by end of the century, study finds: https://www.theguardian.com/society/article/2024/aug/21/heat-deaths-in-europe-may-triple-by-end-of-the-century-study-finds
- Заради замърсяването на планетата човечеството е на прага на пет катастрофални повратни точки
- Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари
- Над 45 страни поеха ангажимент да преминат изцяло към енергия от възобновяеми източници
- Затоплянето на климата значително ще увеличи вероятността от конфликти в 32 страни
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Микроби, които се хранят с метан, могат да намалят вредните емисии
- Създадоха екологична алтернатива на бетона
- Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея
- Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Глобалното затопляне и рисковете, които крие за атлетите
- Над 45 страни поеха ангажимент да преминат изцяло към енергия от възобновяеми източници
- Глобалното затопляне принуди белите мечки да ловуват делфини
Коментари към Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века