Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея
Промените на времето са естествен процес, с който хората са свикнали, независимо че често недоволстват и не го одобряват особено.
Много често сме убедени, че главоболието ни е резултат от рязката смяна на температурата от 15 на 32 градуса, че кръвното ни се понижава ненадейно, защото атмосферното налягане е твърде ниско или, че ставите ни болят, защото всеки момент ще завали дъжд.
В много от случаи се оказва, че тези болежки са наистина симптоми на метеорологичната зависимост. А съвременните учени потвърждават, че промените във времето въздействат на процесите в човешкото тяло.
Какво представлява метеорологичната зависимост
Метеорологичната зависимост е реакцията на човешкото тяло при промяна на времето. Тя е напълно естествена, когато става дума лекия дискомфорт, който човек изпитва при рязката смяна на температурата или огромните амплитуди, влажността, атмосферното налягане, концентрацията на кислород и озон. В тези случаи реакцията показва, че тялото ни функционира нормално и е в състояние да се адаптира.
Зависимостта от времето не е болест, но в същото време атмосферните промени въздействат върху симптомите на съществуващите заболявания и ги увеличават.
Затова е добре човек да знае какво става с тялото му, когато времето се променя. Така ще бъде в състояние да помогне на себе си и на близките си.
Например, когато навън термометърът показва над 30 градуса, тялото се опитва да се охлади, а това действа стресово върху сърдечносъдовата система.
Различни изследвания, проведени от учени в САЩ и Германия, показват, че студеното и облачно време не само причинява лошо настроение, но и увеличава честотата на случаите на стенокардия, инсулт и инфаркт. И вероятно не става дума само за прояви на депресия, но и на увеличаване на вискозитета на кръвта.
Кой е податлив на метеорологична зависимост
Метеорологичните промени оказват влияние и влошават симптомите при хората, които страдат от хронични заболявания:
- сърдечносъдови заболявания
- болести на дихателната система като астма и хроничен бронхит
- ставни и заболявания на гръбначния стълб като артроза и артрит
- заболявания на нервната система
В риск са още и всички, които са имали фрактури или наранявания на главата, както и бременните и водещите заседнал живот.
Степени на метеорологичната зависимост
Според тежестта на симптомите са установени три степени на метеорологична зависимост:
- лека – става дума за личното усещане за неразположение
- средна – има ясни обективни симптоми (колебания в кръвното налягане и телесната температура, нарушения на сърдечния ритъм)
- тежка – при нея има изразени нарушения, които зависят от състоянието на организма, хроничните заболявания и тяхната степен, възрастта.
Различни изследвания показват, че близо 30% от хората имат средна или тежка степен на метеорологична зависимост.
Симптомите за метеорологичната зависимост
Симптомите на зависимостта от времето са многобройни и неспецифични. Сред тях са главоболието, болки в ставите, трудности при дишането, понижаване на кръвното налягане, изостряне на алергиите, дефицит на витамин D.
Главоболие
Рязката промяна в температурата и влажността са сред основните причини за главоболието, предполагат учените. Промените в атмосферното налягане водят до дисбаланс и разширяват кръвоносните съдове като по този начин променят притока на кръв към мозъка. Има изследователи, които са на мнение, че главоболието представлява вътрешен и вграден у човека механизъм, който е предупреждавал хората в древността за предстоящите бури и така ги е принуждавал да търсят убежище.
Човек може да облекчи главоболието като увеличи количеството вода, което пие и намали броя на кафетата. Помагат още почивката, студените компреси на тила, масажът на главата и шията.
Промените в настроението
Безсънието, нервността и депресията могат да предупреждават, че идва студено и влажно време. Вятърът също влияе на настроението – сухите и прашни ветрове правят човек агресивен, а морският бриз действа отпускащо.
Сезонните депресии, причинени от променящото се време, съществуват, казват учените. Има хора, които са депресирани и сънливи заради студа и мрачното време през зимата. Това води до нежеланието им да се движат и до преяждане. През пролетта зимната летаргия е заменена от липсата на апетит, безсънието и безпокойството.
Специалистите съветват да приемате витамини от В групата, за да поддържате доброто си настроение. За него ще помогнат още любимата музика, книга или филм. Разхождайте се по-често в светлата част на деня, когато има слънчева светлина.
Изостряне на алергиите
Алергията, свързана с времето, е факт. Доказателство за това са студовата уртикария, която се появява при ниски температури, и слънчевата, резултат от излагането на слънце. Студът и високата влажност са в състояние да предизвикат и неалергичен ринит, който прилича на класическата алергия с характерните за нея симптоми като запушен нос, сълзене на очите и кашлица.
За да намалите студовата алергия е добре да избягвате вълнени дрехи и да носите памучни или ленени дрехи. Слънчевата уртикария може да се избегне благодарение на шапки, дрехи от естествени материи, които покриват изцяло тялото, използване на защитни кремове. Добре е да се храните с домашни ястия, приготвени на пара или изпечени.
Болки в ставите
Дали промяната на времето влошава артрита, е един от въпросите, по който лекарите не са постигнали съгласие. Някои отричат напълно подобна зависимост, други са на мнение, че е трудно да се определи. Д-р Робърт Шмерлинг от Медицинския факултет на Университета в Харвард отбелязва, че европейски изследвания от 2014-а не са установили пряка връзка, но в същото време, когато времето е студено и влажно, хората много повече се оплакват от болки в ставите. Седем години по-рано, през 2007 г. експерти от Медицинския център в Бостън анализират оплакванията на 300 пациенти и установяват връзка между метеорологичните промени и болките в ставите.
За облекчаване на болката лекарите препоръчват използването на противовъзпалителни мехлеми. Добре е да сте облечени с вълнени дрехи.
Недостиг на витамин D
Сред признаците, показващи недостиг на витамин D в организма са повишената чувствителност към болката, слабостта в мускулите и сънливостта.
В този случай е добре да се консултирате с лекар. Ако тестовете докажат дефицит, то е добре да започнете прием на витамина, но и да приемате храните, в които той присъства.
Мнението на лекаря
Д-р Наталия Поленова, семеен лекар и кардиолог, подчертава, че за метеорологичната зависимост не би трябвало да се говори като за болест. Много и разнообразни са неврологичните симптоми, свързани с времето, казва тя. Към тях принадлежат емоционалната лабилност, дефицитът на вниманието, загубата на памет, влошаване на сензорните и двигателни функции.
Промените в настроението, намалената концентрация, изострянето на хронични психични и неврологични състояния могат да са свързани както със сезона, така и с промените във времето за кратък период.
Съществуват ли начини хората да се предпазят от зависимостта от времето? Д-р Поленова подчертава, че степента на адаптация на човек към метеорологичните условия зависи от това доколко е стабилна психиката му. Времето оказва много слабо влияние върху здравите, уравновесени и спокойни хора, но нервните и агресивни реакции не позволяват на тялото да се адаптира. Симптомите могат да бъдат ограничени или намалени с воденето на здравословен начин на живот, лечението навреме на всяко заболяване, превенция, проследяване нивото на витамини и минерали в организма.
Как промените на времето влияят върху здравето ни - видео
- Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Климатичните промени могат да изложат милиарди хора на риск от заразяване с малария и денга
- Мами Мизутори, ООН: Сушата може да стане новата пандемия, но за нея няма ваксина
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
- Времето и артрита: Съществува ли връзка между артритната болка и метеорологичните условия
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари
- Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
- Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък
- Ново изследване: климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша
- Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
Коментари към Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея