Климатичните промени удължават сезона на алергиите
По-високите температури, промените във времето и повишените нива на въглероден диоксид водят до по-дълги и по-тежки сезони на алергия, твърдят експертите.
Всяка година милиони хора по света се подготвят за неизбежните симптоми: кихане, запушен нос, сърбеж в очите и умора. За мнозина симптомите започват да се засилват през пролетния сезон, когато дърветата започват да се опрашват и се разпростират до късна есен, когато сезонът на амброзията достига своя връх.
Климатичните промени удължават цикъла на растеж на растенията. Необичайно топлото време предизвиква по-ранното опрашване на дърветата, цветята и плевелите и забавя началото на зазимяването. Това води до удължаването на продължителността на вегетационния период при различните видове организми. Постоянното повишаване на температурите и по-дългият сезон без зазимяване, води до появата на повече алергенни растения, смята Майкъл Филипс от Университета в Пенсилвания.
Голяма част от растенията не вирее на територии със студен климат. Климатичните промени благоприятстват появата на нови видове на места, където преди не са срещани. Новите растения могат да се окажат мощни алергени за населението, което досега не е имало пряк досег с тях. В последно време има случаи на хора, които до този момент не са страдали от алергии, а вече започват да проявяват характерните симптоми.
„Наистина е важно хората да осъзнават промените на времето и влиянието, което оказват върху алергиите.“ казва Филипс.
pennmedicine.org, draxe.com
- Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени
- Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
- Климатичните промени могат да изложат милиарди хора на риск от заразяване с малария и денга
- Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея
Коментари към Климатичните промени удължават сезона на алергиите