Рекомбинантна ваксина лекува алергии към котки

Акценти
|
Изследователи от Университета „Сеченов“, Русия, и Медицинския университет във Виена, Австрия, създават технология, която позволява разработването на ваксини за лечение на алергии към котки. В момента екипът подготвя два от най-обещаващите дизайна за началото на клиничните тестове върху хора.
Ваксината срещу алергии към котки
Създаването на рекомбинантната ваксина (ваксина, създадена чрез генно инженерство, при която безвреден агент е програмиран да произвежда антигени на вредни патогени) е резултат от работа и координирани действия в продължение на няколко години на международен екип, чиито ръководители са проф. Рудолф Валента и проф. Александър Караулов.
Първият етап от научната работа на екипа включва изследване кръвта на пациенти, при които алергията към котки е потвърдена. Учените изследват чувствителността към целия комплект от котешки алергени. В резултат на това установяват, че 98% от всички изследвани жени и мъже са чувствителни към основния котешки алерген Fel d1, а между 63% и 65% реагират и на допълнителните алергени Fel d4 и Fel d7.
След това изследователите идентифицират най-значимите пептиди на тези алергени, които имат и най-голямо значение за развитието на симптомите на алергия.
Комбинират тези пептиди с протеиновия антиген PreS на вируса на хепатит В. Получават общо пет варианта на рекомбинирания протеинов дизайн. Те се различават един от друг по реда на алергенните пептиди.
Предклиничните тестове за тяхната имуногенност и ефективност провеждат върху зайци.
Важно е да се отбележи, че ваксината не съдържа целия алерген, хипоалергенна е (слабо алергенна) като в същото време наличието в нея на алергенни епитопи предизвиква устойчив и защитен имунен отговор срещу всички важни котешки алергени. Именно този подход, убедени са изследователите, гарантира безопасността на терапията, поносимостта и ефикасността. В сравнение с традиционните ваксини, които са на базата на екстракти, създадената от екипа позволява курса на лечение да бъде много по-кратък. Не на последно място използваният във ваксината протеин – носител PreS предизвиква защитен имунен отговор, който би могъл да е полезен за превенция на хепатит.
Предклинични тестове
По време на изпитванията изследователите поставят на зайците по две инжекции от новата ваксина през един месец. Контролната група получава традиционната алерген-специфична имунотерапия (АСИТ).
Резултатите показват, че двете инжекции от рекомбинантната ваксина предизвикват производството на антитела, които блокират 85% от IgE-медиираната алергична реакция към котешки алергени, а АСИТ има много по-слаб ефект и за постигането на подобен резултат трябва да бъдат поставени от 6 до 15 инжекции. Освен това се оказва, че новата ваксина потиска реакцията към основния кучешки алерген Can f1 и към конския алерген Equ c1. Това разширява възможностите за използване на ваксината.
Проф. Александър Караулов, ръководител на Лабораторията по имунопатология в Университета „Сеченов“ казва, че създадената от тях молекулярна ваксина срещу котешки алергии е лишена от недостатъците на екстрактните ваксини и дължи създаването си на няколко ключови научни постижения от края на 20 век.
Специалистът връща лентата назад и припомня, че през 80-те и 90-те години на 20 век се развива изключително активно идеята за използването на протеин-носител за повишаване имуногенността на пептидните епитопи (къси фрагменти на протеини).
>>>В Англия пускат на пазара лекарство срещу тежка алергия към домашни акари
Критично важна стъпка е разработването на методи за генно инженерство и по-специално клонирането и експресията на алергенни гени. В началото на 90-те години за първи път са клонирани и характеризирани гените на основни алергени като Bet v1(брезов алерген), Der p1 (алерген на домашния прах) и Phl p1 (алерген от тимотейка – вид трева). Това прави възможно получаването на рекомбинантни форми на алергени, които стават основата за по-задълбочено изследване на алергенните молекули. По-късно от тези алергени биват изолирани имунодоминантни епитопи.
„Технологията пептид - носител, тоест пептидни епитопи, свързани с протеин – носител са в основата на новите молекулярни алергични ваксини“, разяснява проф. Караулов.
„PreS-Cat 5 и PreS-Cat 1 са силно обещаващи кандидати за молекулярни ваксини срещу алергия към котки“, заключават авторите в статията в списание Allergy.
Сътрудничеството между медицинските университети „Сеченов“ и австрийския във Виена става чрез създадената огледална лаборатория на двете места. Работата на двата екипа продължава в разработването на на нови молекулярни ваксини и методи за съвременна диагностика на алергии.
Алергията към котки
Алергията към котки е сред най-често срещаните форми на респираторни алергии в света. Контактът с котешките алергени може да причини ринит, астма, дерматит и конюктивит при близо 25% от хората. Ключовите алергени са протеините Fel d1, Fel d4 и Fel d7, които се отделят от слюнчевите и мастните жлези на котката.
Както поясняват учените, традиционно алергиите биват лекувани с алерген-специфична имунотерапия – метод, който включва въвеждането на алерген, в резултат на което устойчивостта на организма към ефекта от него се повишава. Наличните ваксини са създадени на базата на екстракти. Алергените се изолират директно от козината на котката. Проблемът при тях е, че нежната доза алерген се поддържа трудно, че не покриват целия спектър от алергенни протеини, но и могат да причинят странични ефекти.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РИГАН 5 мл
АЛЕРГОКСИН ДЖУНИЪР тинктура 100 мл БИОТИКА
ВОЛКАНО ЗАПЕР ГЕНЕРАТОР
Безплатна доставка за България!ВЪЗДУХОПРЕЧИСТВАТЕЛ AIRFREE WM 300
Безплатна доставка за България!КАЛЦИЕВ ГЛЮКОНАТ ЛАКТАТ сироп 150 мл мандарина НИКСЕН
ТОПКА ЗА ПРАНЕ WELLOS
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
- Алергия
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Антихистамини
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
- Живот без болести, предотвратими напълно чрез ваксини
- Лечение на алергия и астма с вода
- БЦЖ ваксина
- T78.4 Алергия, неуточнена
Коментари към Рекомбинантна ваксина лекува алергии към котки