Отново за алергиите - рискови фактори, колко е често заболяването и как да го лекуваме
Пролетта дойде и носи радост, настроение и много надежди. Пациентите страдащи от алергии през този красив сезон изпитват редица неудобства, свързани с обострянето на техните симптоми.
Запушването на носа, отделянето на воднист секрет, сърбежът и кихането превръщат алергичния ринит от тривиално заболяване в истинско бреме за тях. Малцина осъзнават, че причината за тяхната отпадналост, намалена концентрация и трудоспособност е именно алергичният ринит, от който страдат. Много от тях имат нарушение на съня, поради невъзможността за дишане през носа, което заедно с останалите симптоми на алергичния ринит може значително да наруши качеството на живот. При някои пациенти симптомите са тежки и са налице не само през пролетта, но и през цялата година.
Често ли се среща алергията?
Един на всеки трима души по света страда от някакъв вид алергия. През последните 20 г. броят на тези случаи нараства драматично, сочат световните статистики. Тези факти имат особено социално-икономическо значение, тъй като заболеваемостта е свързана с висока степен на дистрес, влошено качество на живот и откъсване от работа. Алергичният ринит (AР) е най-често срещаното хронично състояние при децата. Установено е, че броят на засегнатите от AР деца се е удвоил през последните 20 години.
Замърсяването на въздуха, както на открито, така и в затворени помещения, са основен фактор за появата на епидемия от алергии, при което е налице пряка връзка между повишаването на замърсяването на въздуха и честотата на алергичните заболявания. Малко се знае по въпроса защо през последните няколко десетилетия алергичните заболявания ескалират така бързо. Може би това се дължи на факта, че в променената среда в която живеем алергените са станали по-агресивни. Предположенията за факторите повлияващи нарастващата честота и тежест на алергичен ринит са много – от т.нар. “хигиенна хипотеза” до замърсяването на въздуха, увеличаване на излагането на алергични фактори, алергени, психологическия стрес и др.
Днешните алергии са различни и това е свързано с начина по който живеем. Урбанизацията, замърсяването, живота в затворена среда, сблъсъка с нови алергени и стреса, на който сме подложени променят алергиите. Те стават по-агресивни, персистиращи и протичат по-тежко.
Опасно заболяване ли е алергията?
Съществува мнението, че алергията не е толкова страшна, защото от нея не се умира както от рак или инфаркт. На пръв поглед невинно заболяване обаче, тя може да доведе до сериозни проблеми. Запушеният нос, хроничната хрема, пристъпите на задух, обривите обричат на истински страдания боледуващите, нарушават спокойствието, съня, вниманието и способността им за запаметяване, влошават качеството на живот. Баналните вирусни инфекции много често провокират или засилват алергичните прояви. Честото боледуване предполага отсъствие от работа и допълнителни разходи за медикаменти. Алергията е болест, която не бива да се подценява. Тя изисква профилактика, целенасочено лечение и непрекъснат лекарски контрол. Консултацията със лекар - специалист ще установи причинителите. Най-добрият начин за предпазване от алергична реакция е избягване контакта с алергена и ограничаването му, доколкото това е възможно, както и целенасочени профилактични мерки. Пролетта дойде и носи радост, настроение и много надежди. Пациентите страдащи от алергии през този красив сезон изпитват редица неудобства, свързани с обострянето на техните симптоми.
Запушването на носа, отделянето на воднист секрет, сърбежът и кихането превръщат алергичния ринит от тривиално заболяване в истинско бреме за тях. Малцина осъзнават, че причината за тяхната отпадналост, намалена концентрация и трудоспособност е именно алергичният ринит, от който страдат. Много от тях имат нарушение на съня, поради невъзможността за дишане през носа, което заедно с останалите симптоми на алергичния ринит може значително да наруши качеството на живот. При някои пациенти симптомите са тежки и са налице не само през пролетта, но и през цялата година.
Кои са рисковите фактори?
На даден етап от живота си всеки може да стане алергичен, но рисковете са по-големи, ако имаме близки, страдащи от алергии. Няколко са рисковите фактори, които могат да провокират развитието на алергичен ринит са:
- наличие на друго алергично заболяване – като астма или атопичен дерматит;
- фамилна обремененост;
- мъжки пол – в ранна детска възраст момчетата по-често боледуват от астма и алергичен ринит, докато при възрастните има баланс при двата пола;
- пасивно тютюнопушение в първата година от живота;
- чест и продължителен контакт с алергени.
Как да лекуваме алергиите?
Лечението на алергичните болести свързва в едно информиране на пациентите за тяхното конкретно алергични страдание, прилагането на избягване на доказано-причинните алергени, специфична имунотерапия и фармакотерапия.
- Антихистамини
Сега съществуват редица ефективни и безопасни средства за овладяване на алергичните симптоми. Международните ръководства препоръчват лечението да започне с лекарствен продукт от групата на т.н. антихистамини, като наблюденията показват, че голяма част от пациентите оценяват най-новите антихистамини като ефективни.
Антихистамините блокират ефектите на хистамина, който е основната субстанция, образувана от организма при алергична реакция. Те често ни се представят като противоалергични средства и съществуват под формата на таблетки, капки или спрейове. Те се прилагат главно при сезонни и целогодишни алергични ринити и кожни алергии. Днес на пазара се предлагат два класа антихистамини. По-старите продукти, известни като първа генерация водят до значителна сънливост през деня, което е съществен проблем. Освен това те трябва да се приемат няколко пъти дневно. Представителите на последната генерация антихистамини съчетават противоалергични свойства и много добър профил на безопасност като изпълняват всички съвременни критерии за избор на антихистаминова терапия, а именно: антихистаминови свойства и клинична ефективност, безопасност по отношение на сърдечно-съдовата и централната нервна система и допълнителни противовъзпалителни свойства. Дозират се еднократно и не се наблюдава тахифилаксия. Те са много удобни за приложение в условията на съвременния начин на живот като по никакъв начин не засягат ежедневната активност и водят до значително подобрение на качеството на живот и работоспособността на пациентите.
- Специфична десенсибилизация
Десенсибилизацията представлява дълъг лечебен процес, който може да продължи от 3 до 5 години, който позволява на пациентите да понасят повишаващо се количество от даден алерген, като се избягва свръхреакцията от страна на имунната система, която води до поява на алергични симптоми. Това не е решение при всички форми на алергия. Тя дава резултат при 60% до 70% от случаите с респираторна алергия към домашен прах и при алергии спрямо някои полени и отрови от насекоми. Няма данни, че този метод е ефективен при деца под 5 годишна възраст.
- Кортикостероиди
Кортикостероидите обикновено се използват при тежки случаи. Те намаляват симптомите на алергичното възпаление, причинени от алергията. Те могат да се прилагат под формата на таблетки, инжекции или спрей и се използват главно при хронична тежка астма.
- Бронходилатори
Бронходилататорите разширяват стените на бронхите с цел улесняване дишането. Те могат да се приемат под формата на таблетки или инжекции, както и да се прилагат локално под формата на инхалации.
В областта на алергиите успеха от лечението зависи от пълното разбиране на болестта и правилното и лечение. Ако Вие страдате от алергични симптоми, обърнете се към Вашия лекар или фармацевт и той ще прецени какво е необходимо, за да ги облекчи. Независимо от тежестта на симптомите на алергичния ринит, консултирайте се с лекар. Ако не бъде лекуван, лекият ринит вероятно ще се влоши. Ринитът не си отива за една седмица. Въпреки че лекарствата ви могат да предизвикат незабавно облекчение, все още ви е необходимо лечение в продължение на седмици, за да се справите със здравословния проблем. Симптомите ви бързо ще се върнат, ако прекратите лечението твърде рано. Уверете се, че сте запознати с правилния начин за приемане на вашето лекарство. Ако искате да се чувствате добре, вземайте лекарствата си всеки ден и за такъв период, какъвто лекарят ви е предписал.
Прогнозен поленов календар за България - видео
Публикация с рекламно-информационен характер, предоставена от екипа на Alergii.com
Продукти свързани с ПРЕЗЕНТАЦИЯТА
ЗИРТЕК-D таблетки * 6
ЗИРТЕК таблетки 10 мг * 20
КСИЗАЛ таблетки 5 мг * 20
ЗИРТЕК таблетки 10 мг * 10
КСИЗАЛ таблетки 5 мг * 7
ЗИРТЕК 10 мг/мл перорални капки, разтвор 20 мл
КСИЗАЛ 5 mg/ml перорални капки, разтвор 20 мл
ПРЕЗЕНТАЦИЯТА е свързана към
- Алергия
- Алтернативна терапия при студова алергия
- Антихистамини
- Z51.6 Десенсибилизация към алергени
- T78.4 Алергия, неуточнена
- Лечение на алергия и астма с вода
- Хранене при алергии
- T78.2 Анафилактичен шок, неуточнен
- Д-р Тихомир Мустаков: Детската астма – ролята на алергените, домашните микрокърлежи и как да помогнем
- Рядка поява на симптоми при алергия към подправки
Коментари към Отново за алергиите - рискови фактори, колко е често заболяването и как да го лекуваме