Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Любопитно Екология Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс

Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс

от 22 яну 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Тропическият дъждовен пояс, който е почти на линията на екватора, се очаква да се измести в резултат на бъдещите климатичните промени, твърдят учени от Калифорнийския университет в Ървайн. Те ще бъдат придружени от суши, намаляващо биоразнообразие и дефицит на храна в някои региони на планетата до края на 2100 г.

Според екипа аномалиите в климата ще причинят изместване на някои от дъждовните зони в тропиците, в непосредствена близост до екватора. Тези зони представляват съвсем тесни ивици земя, за които са характерни големи дъждове. Промяната може да остави без храна милиарди хора.

В проучване, публикувано на 18.01.2021 г. в списание „Nature Climate Change“, екип от инженерни еколози, учени, които се занимават с въпросите на нашата планета и експерти по събиране и анализ на данни, уточнява, че все пак не всички части на тропиците ще бъдат засегнати в една и съща степен. По техни изчисления някои участъци от дъждовния пояс ще се придвижат на север към Източното полукълбо, а други – на юг към Западното. Придвижването на север към Източна Африка и Индийския океан ще доведе до по-голяма суша в Югоизточна Африка и Мадагаскар и до по-чести наводнения в Южна Индия.

Изместването на други зони от тропическия дъждовен пояс в южна посока, към Тихия и Атлантическия океани, ще създаде проблем със сушата в Централна Америка.

Преместването на тропическия дъждовен пояс ще причини суша в определени региони и наводнения в други

Антониос Мамалакис, експерт по инженерна екология от инженерното училище „Henry Samueli“, пояснява: „Направените от нас проучвания разкриват, че климатичните промени ще предизвикат изместване положението на тропическия дъждовен пояс в две обратни посоки, в два надлъжни участъка, които обхващат 2/3 от планетата. В резултат на някои места ще настъпят суши, което от своя страна ще доведе до недостиг на храна.“

Учените анализират компютърни симулации от 27 изключително сложни климатични модела и измерват как ще се промени тропическият дъждовен пояс в случай, че парниковите емисии продължат да се увеличават до края на 21-и век.

Мамалакис споделя, че и по-ранни изследвания са предупреждавали за възможен ефект от климатичните промени върху тропическия дъждовен пояс. Екипът му успява да предскаже сериозните изменения едва след като проучва паралелно и самостоятелно Източното и Западното полукълба.

Бързо повишаване на температурите над Азия

Съавторът Джеймс Рандерсън, който е експерт по земни науки към Калифорнийския университет в Ървайн, допълва, че аномалиите в климата създават и други проблеми на хората. Те водят до нагряване в различна степен на атмосферата над континента Азия и над Северния Атлантически океан.

“На територията на Азия топенето на ледниците в Хималаите и постепенното отдръпване на снежната покривка в северните региони, настъпили в резултат на климатичните промени, ще повишат много по-бързо температурата на атмосферата, отколкото по други места. Знаем, че дъждовният пояс плавно се премества към зоните на затопляне, както и че придвижването му на север в Източното полукълбо логично ще предизвика промените в климата, които ние прогнозирахме.“

Отслабване на течението Гълфстрийм

Той добавя също, че мощното до скоро течение Гълфстрийм отслабва, а най-соленият воден пласт, разположен между 1 500 м и 3 500 м в дълбочина в Северния Атлантически океан (NADW), продължава да се увеличава. В резултат тропическият дъждовен пояс се измества вече в обратната посока – на юг, в Западното полукълбо.

Ефи Фуфула-Георгиу, почетен професор по инженерна екология в Калифорнийския университет на Ървайн и ръководител на катедрата по инженеринг в училище „Henry Samueli“, припомня колко сложна система е нашата планета. Система, чиито елементи зависят един от друг, а процесите и техните мащаби се определят от много фактори едновременно. Тя разкрива, че по време на изследването колегите й са използвали различни инженерни подходи при анализа на данни, като са прилагали своите богати знания в областта на климатологията, за да изчислят ефекта от глобалното затопляне върху динамиката на валежите в различните региони.

Експертът пояснява, че следващата крачка на екипа е да се задълбочат в промените, които ще настъпят на земята – наводнения, суши, инфруструктура и нарушения в екосистемите, което ще помогне да се начертаят мерки за предотвратяване на сериозни катастрофи.
Проучването е финансирано от Националната научна фондация, като участие в него вземат експертите от Калифорнийския университет в Ървайн Жин-И Ю и Майкъл Притчард, както и Пол Ливайн от лабораторията на НАСА и Сунгдук Ю от университета в Йейл.

Източник:

newswise.com/articles/uci-researchers-climate-change-will-alter-the-position-of-the-earth-s-tropical-rain-belt
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Глобалното затопляне ще се отрази пагубно на сексуалния ни живот Глобалното затопляне ще се отрази пагубно на сексуалния ни живот
  • Глобалното затопляне може да предизвика повече случаи на хранително отравяне Глобалното затопляне може да предизвика повече случаи на хранително отравяне
  • Глобалното затопляне влияе на психичното здраве Глобалното затопляне влияе на психичното здраве
  • Учените установиха още една причина за глобалното затопляне Учените установиха още една причина за глобалното затопляне
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЕДМИЯТ ПЕЧАТ - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
17.95лв.

СЕДМИЯТ ПЕЧАТ - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС

Коментари към Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
    www.framar.bg 
    на 01 March 2021 в 17:41
    Коментирайте "Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Екология
  • Очаква се нов рекорд по топене на ледовете в Арктика
  • Малка ледена епоха може да застигне Земята през 2030 г.
  • Глобалното затопляне ще се отрази пагубно на сексуалния ни живот
  • Световната банка отпуска 500 милиона долара за ограничаването на парниковите емисии
  • Вижте кои са основните виновници за глобалното затопляне
  • Вярата на хората в промяната на климата се влияе от икономическото им състояние
  • Ако глобалното затопляне не бъде ограничено, много мегаполиси ще останат под вода
  • През 2016 г. морският лед в Арктика е рекордно малко
  • Затоплянето на Земята ще доведе до появата на палми в Антарктида
  • Глобалното затопляне ще доведе до увеличаване на броя на мълниите

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Фиксиращият колан за гръб и раменен пояс ще ми помогне ли за болките?

преди 510 дни, 2 часа и 6 мин.

Заживях с много капризен мъж - какво да правя? Може ли да се промени?

преди 682 дни, 6 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Конкор след поставяне на байпас

преди 1 дни, 16 часа и 50 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 4 дни, 4 часа и 26 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 11 дни, 6 часа и 6 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 24 дни, 20 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах