Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората
Акценти
|
В много държави през последните години се наблюдават изключително високи температури, но според учените в по-голямата част от обитаемия свят никога няма да стане твърде горещо за хората, особено в регионите с относително сух климат.
Комбинация от високи температури и влажност
През повечето време човешкото тяло може да се охлади чрез изпаряване на вода под формата на пот. Въпреки това има места, където понякога става опасно горещо и влажно. Когато въздухът е влажен, потта не се изпарява толкова бързо, което означава, че тялото не може да се охлади достатъчно.
В части на Близкия изток, Пакистан и Индия летните горещи вълни е възможно да съвпаднат с нахлуването на влажен въздух от морето – комбинация, която може да бъде наистина смъртоносна. В тези региони живеят стотици милиони хора, повечето от които нямат достъп до вътрешни климатици.
За получаване на по-добра представа за този риск учените използват мокър термометър, който отчита както сухата топлина, така и влажността във въздуха. Температурата на мокрия термометър се изчислява чрез увиване на мокра кърпа около термометър и излагането му на въздух. Според учените стойностите, надхвърлящи 35 градуса по Целзий, са критичната граница за човешкото оцеляване, като досега тя е била нарушавана само няколко пъти в Южна Азия и Персийския залив.
>>> Каква е максималната температура на въздуха, която човешкото тяло може да понесе
По време на тежката гореща вълна, регистрирана през 2023 г. в долната част на долината на Мисисипи, температурата по мокрия термометър е изключително висока, въпреки че не достига фатални нива. Стойности, близки до критичната граница, са отчетени и в Делхи, Индия, в продължение на няколко дни през май 2024 г.
На какво се дължи това?
Засиленото изгаряне на въглища, нефт и други невъзобновяеми енергийни източници води до натрупване на въглероден диоксид в атмосферата, който улавя слънчевата топлина близко до повърхността на Земята. Резултатът от това са наблюдаваните през последните няколко десетилетия промени в климата.
Всяка малка частица въглища, петрол или газ, която някога е била изгорена, допринася за постепенното покачване на температурата, което пък от своя страна повишава риска от опасно горещо и влажно време на все повече места по света.
Повишаващата се атмосферна температура обаче не е единственият проблем, предизвикан от изменението на климата.
Горещият въздух изпарява много повече вода, което води до засушаване в определени райони по света, а то от своя страна до по-висок риск от пожари. Например всеки градус по Целзий на затопляне може да причини шесткратно увеличение на горските пожари в западната част на САЩ.
Глобалното затопляне е причина и за покачването на морското равнище, което може да наводни крайбрежните региони.
Добри и лоши новини
Лошата новина е, че докато продължава да се изгарят съдържащи въглерод вещества, климатът ще продължава да става все по-горещ и по-горещ.
Добрата новина е, че изгарянето на въглерод може да бъде заменено с чиста енергия (слънчева и вятърна). През последните 15 години има огромен напредък в превръщането на чистата енергия в надеждна и достъпна и почти всяка страна на Земята е съгласна да работи за спиране на изменението на климата, преди да са нанесени твърде много щети.
Is Earth really getting too hot for people to survive? A scientist explains extreme heat and the role of climate change: https://theconversation.com/is-earth-really-getting-too-hot-for-people-to-survive-a-scientist-explains-extreme-heat-and-the-role-of-climate-change-231472
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Ново изследване: климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша
- Глобалното затопляне е причина за екстремните климатични събития през 2015 г.
- Арктика все още е по-дълбоко засегната от климатичното затопляне, отколкото останалата част от планетата
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Микроби, които се хранят с метан, могат да намалят вредните емисии
- Създадоха екологична алтернатива на бетона
- Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея
- Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Глобалното затопляне и рисковете, които крие за атлетите
- Над 45 страни поеха ангажимент да преминат изцяло към енергия от възобновяеми източници
- Глобалното затопляне принуди белите мечки да ловуват делфини
Коментари към Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората