Климатичните промени увеличават риска от предаване на вируси от животни на хора и от нови епидемии
В резултат на глобалното затопляне през следващите 50 години ще има над 15 000 случая на вируси, непознати до момента, алармират изследователи от Джорджтаунския университет в САЩ.
Проучването
Екипът от биолози и еколози от Университета Джорджтаун в САЩ, начело на който е биологът д-р Грегъри Олбъри, си поставя задачата да открие начините, по които ще се промени честотата на предаване на зоонозите през следващите години.
За целта учените изчисляват как ще се изменят честотата и естеството на контактите между различните видове животни от една страна, а от друга между хората и дивата природа.
Екипът използва филогеографския модел на мрежата от вируси на бозайници и прогнозите за изместване на географския обхват при 3139 вида. Чрез него се пресмятат измененията в ареала на животните, следствие от глобалното затопляне. То ще принуди много животни да намерят нови места за живеене, където те отиват с патогените и паразитите, които носят.
В настоящия момент съществуват близо 10 000 вируса, които са в състояние да заразят хората, но повечето от тях циркулират безшумно сред диви бозайници.
„Климатичните промени обаче ще създадат нови начини за споделяне на вируси между различни видове диви животни, които са били изолирани географски. В някои случаи това ще улесни разпространението на зоонозите, а те са връзката между глобалната промяна на околната среда и появата на болести“, пишат учените.
В изследването си те симулират потенциални горещи точки, където в бъдеще могат да се споделят вируси. Сред най-уязвимите са районите на Африка и Азия.
Прогнозите
Една от прогнозите е, че видовете ще се събират в нови комбинации в горещи точки на биоразнообразие и в райони с много висока гъстота на човешката популация.
Повечето от контактите вероятно ще бъдат между различни видове прилепи, а те представляват между 80% и 90% от обмена на вируси и съществува реален риск да бъдат предадени на хората.
До края на настоящия 21 век ще има повече от сто случая на предаване на вируса на Ебола от бивши носители на патогена към все още незасегнати животински и човешки популации.
>>>Климатичните промени могат да изложат милиарди хора на риск от заразяване с малария и денга
Промяната на климата има потенциала да се превърне в доминиращата движеща сила при предаването на вируси между видовете, а това от своя страна увеличава риска от предаване на инфекциозни заболявания на хората.
За съжаление, казват авторите на проучването, светът ще продължава да бъде свидетел както на познатите вече вируси като Ебола, COVID-19, грип, но и на напълно непознати. Както е напълно вероятно и избухването на нови епидемии.
Учените са категорични, че са необходими спешни действия. От огромно значение е усилията да бъдат насочени към наблюдението и откриването на вируси като се проучва биоразнообразието и се проследяват промените в различните видове. Специално внимание трябва да се обърне на тропическите райони, където затоплянето е най-бързо и има най-много зоонози.
Вирусите, които се предават от един на друг вид, могат да окажат сериозно въздействие и върху дивата природа. Близо 3700 различни животни ще се сблъскат в следващите години с 13 вида, които разпространяват вируса Ебола, който има опустошително въздействие не само върху хората, но и върху различни групи примати, сред които най-застрашена е горилата.
Важно е още научната общност да работи активно, за да успее да разбере как климатичните промени въздействат върху птиците и техните патогени. Тяхната вирусна екосистемата е най-добре документирана и това трябва да се използва от учените, защото при птиците са откриват повечето от вирусите, които се предават на хората.
Процесът на глобалното затопляне е в ход и едва ли усилията за намаляването на емисиите от парникови газове ще бъдат достатъчни, за да се предотврати увеличеното предаване на вируси между видовете, предупреждават учените.
Очевидно е, че глобалните кризи са две – изменението на климата и епидемиите от инфекциозни заболявания.
Усилията трябва да общи, целенасочени и постоянни, защото този е начинът да бъдат предотвратени епидемиите, които ни очакват в бъдеще, но и защото, както алармират от СЗО – изменението на климата е най-голямата заплаха за здравето, пред която човечеството е изправено.
Резултатите от изследването и анализът на екипа са публикувани в списанието Nature.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Неизвестна болест в Конго причини смъртта на 143 души
- Епидемия от денга обяви здравното министерство в Пуерто Рико
- Епидемията от дифтерия в Гвинея изисква спешни мерки
- Микроби, които се хранят с метан, могат да намалят вредните емисии
- "Английското изпотяване": мистериозно заболяване, върлувало в Англия през 15-ти и 16-ти век
- Доц. д-р Ангел Иванов Кунчев, д.м.
- Румъния обяви епидемия от морбили на 5 декември 2023 г.
- Защо трябва да ни пука за топенето на ледовете в Арктика
- Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
Коментари към Климатичните промени увеличават риска от предаване на вируси от животни на хора и от нови епидемии