COVID-19 и неговата зависимост от климатичните промени
Светът продължава битката с COVID-19, а още в началото усилията са насочени не само към търсене на начини, с които да се противодейства на заразата, но и да бъдат разгадани произходът, действието и последиците от срещата с вируса на SARS-CoV-2.
Учените търсят отговор и на въпроса за връзката между пандемиите и климатичните промени и възможността настоящата да е следствие именно от тях.
Множество проучвания показват, че промените в климата имат сериозен дял за възникването на пандемия от COVID-19.
Връзката между появата на COVID-19 и климатичните промени
През февруари 2021 г. изследователи от Великобритания, Германия и САЩ описват начините, по които се променя околната среда в Южен Китай и районите около него, които биха могли да са в основата на рязкото увеличаване на видовете прилепи, които са основният резервоар за вируса SARS-CoV-2.
Резултатите от работата им показват, че в Южен Китай и съседните му райони Лаос и Мианмар, се наблюдава значителна промяна във вида на растителността и в местата, обитавани обичайно от животните от сто години.
Новите вируси, които се появяват при прилепите, зависят от броя на местните видове на тези животни. Учените установяват, че от началото на 20 век само в Юнан са се появили 40 нови вида прилепи, които са донесли със себе си близо 100 коронавируса. Този район се е превърнал в така наречената глобална гореща точка за появата на нови зоонозни патогени, а причината се крие в затоплянето и увеличаването на тропическите гори.
Както подчертава ръководителят на изследването д-р Робърт Бейер, именно климатичните промени през 20 век правят Южен Китай изключително подходящ за много голям брой прилепи.
„Климатът промени местообитанията. Много видове се преместиха другаде, а те носят своите вируси със себе си. Взаимодействието между животни и вируси в новите системи доведе до появата на много голям брой нови вредни вируси“, казва д-р Бейер.
Освен в районите на Китай промените в климата провокират увеличение на броя различни видове прилепи и в районите на Централна Африка и части от Централна и Южна Америка, става ясно от проучването.
В популацията на прилепите има близо 3000 вида коронавирус. Всеки вид носи средно по 2,7. Повечето коронавируси, които прилепите пренасят, не се предават на хора. В същото време обаче увеличаването на видовете в определен географски район повишава няколко пъти възможността в него да се появи патоген, опасен за хората.
Сезонна ли е инфекцията от COVID-19
В началото учените са на мнение, че инфекцията е сезонна като познатите респираторни заболявания. Постепенно развитието на пандемията показва, че това не е съвсем така. Както подчертава специалистът по инфекциозни болести д-р Оливие Бушо от болницата в Бобини, Франция: „Един от възможните сценарии беше COVID-19 да се превърне в сезонно заболяване като грипа и да се активира през есента и зимата. Но постоянното откриване на нови варианти прави нещата различни."
Възможно е през следващите седмици пандемията да се превърне в ендемия (болестта възниква редовно в определени райони). Според д-р Бушо това може да стане до средата на април 2022 г.
От своя страна проф. Жан-Пол Щал от Университета в Гренобъл казва, че е много вероятно ендемичната фаза да започне през следващите години, но не и сега.
Дори когато епидемичната фаза приключи, това няма да направи COVID-19 по-малко опасен, защото ще продължи да се разпространява и да бъде заплаха за най-уязвимите, коментират специалисти по инфекциозни болести.
Промените в климата и появата на болестите
Прилепите съществуват от дълго време, защо точно сега те са в основата на пандемия, е резонният въпрос, който учените си задават и на който търсят отговори. Един от тях дава мащабното проучване от 2021 г. Очевидно вината е на климатичните промени. Основанието на учените е, че те са променили глобалното разпределение на популациите на прилепите.
Ето как обяснява процесите д-р Робърт Байер: „Повечето видове имат нужда от места, които са със специфични климатични и екологични условия. Измененията в климата ги променят, а това може да принуди определени видове да изчезнат от местата, които обитават и да се преместят и разпространят в други райони.“
Не на последно място проучването показва, че по-високите температури, резултат на климатичните промени, влияят върху разпространението на вируси. Увеличава се вирусният товар върху определени видове, а това повишава значително риска от предаване.
Един от изводите е, че промените на климата водят до изменения в глобалното разпространение на видовете диви животни, които пренасят патогени.
В контекста на новите инфекциозни заболявания и глобалното обществено здраве е много важно да продължат проучванията за въздействието на климатичните промени, убедени са учените.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Коментари към COVID-19 и неговата зависимост от климатичните промени