Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Д-р Бойчо Бойчев и екипът му в казанлъшкия център „Чек Пойн Кардио“ успяват да пренастроят системата за кардиологични наблюдения така, че чрез нея в момента биват проследявани дистанционно 300 болни от COVID-19 в Румъния.
Системата създава модел от голям брой изследвания, които се правят в реално време и по този начин лекарите са в състояние да реагират веднага, когато състоянието на пациентите се влоши.
Системата, която проследява реално състоянието на болните от COVID-19, е разработена преди няколко години за кардиологични наблюдения. Създаденото от д-р Бойчев устройство, което е патентовано и е спасило хиляди човешки живота до момента, се поставя на пациента, за да може състоянието му да се проследява.
Сега разработката влиза в битката с новия коронавирус. Изобретението позволява постоянен телемониторинг в реално време и от разстояние. В момента от казанлъшкия Медицински център „Чек Пойнт Кардио“ проследяват 300 болни от COVID-19 в Румъния, които са под карантина. В случая не е от значение нито на колко километра се намира пациентът, нито в коя държава. Веднага, когато бъде констатирано влошаване на състоянието, болните биват насочвани към лекар за изследвания и постъпване в болница, ако това се налага.
Измерват се различни показатели, като това става на всеки пет секунди. За денонощие биват проследявани повече от 4500 показателя.
Д-р Бойчев обяснява, че при тях вече има натрупани данни по един от важните въпроси, а именно как COVID-19 влияе на пациентите. По думите му той и екипът му са създали на практика електронен геном на човека. Това ще даде възможност специалистите да създадат модели не само за коронавируса, но и за много други заболявания.
Постоянното наблюдението на хората с COVID-19 дава възможност болниците да не бъдат толкова натоварени, а и помага за ограничаване разпространението на заразата.
Повече от трийсет години д-р Бойчо Бойчев работи активно в областта на кардиологията. Заедно с лекари, математици и програмисти създават иновация, която реално спасява.
Създаденият преди десет години от него холтер позволява да се следят кръвното налягане, температурата, наситеността с кислород в кръвта, броя на вдишванията.
Десетки хиляди хора с кардиологични заболявания са минали през казанлъшкия център. Към изобретението на известния казанлъшки кардиолог проявяват интерес от чужбина при това не от вчера.
Телемониторингът носи сериозни ползи за всяка здравна система. При него биват открити почти два пъти повече случаи на предсърдното мъждене, нарушението, което провокира инфаркти и инсулти. Данните показват, че при осъществяване на телемониторинг смъртността намалява до 56%, а нуждата от хоспитализация се понижва до 47%, намаляват двойно и посещенията при лекар. Всичко това кара членовете на ЕК да обсъждат дали телемониторингът да не стане задължителен социално значимите заболявания.
nova.bg, checkpointcardio.com
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Гао Фу и Антъни Фаучи призоваха от Киото за общи действия и подготовка за следващата неизбежна пандемия
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
- Как бихте оценили мерките на правителството за борба с пандемията от коронавирус Covid-19?
Коментари към Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус