Идва ли нова COVID-19 вълна в Европа
В последните дни здравните власти в няколко европейски страни отчитат нарастване броя на хората с COVID-19. Това дава основание да бъде потърсен отговор на въпроса дали ни очаква нова вълна и какви действия е нужно да бъдат предприети за справяне със ситуацията.
Пандемията от COVID-19 в Европа
В последните седмици много държави в Европа отбелязват ръст на заболеваемостта от COVID-19 и изразяват притеснение за възможността от нова вълна въпреки високите летни температури.
Расте броят на заразените с вируса на SARS-CoV-2 във Франция. Според мнозина от експертите седмата вълна не е илюзия и е напълно възможно да се случи. Както коментират френските медии фактът, че изборите, новото мнозинство и несбъднатите очаквания на президента Еманюел Макрон за пълна победа, а и войната в Украйна изместват напълно темата за COVID-19, не означава, че вирусът е спрял да се разпространява или че пандемията е приключила.
От началото на юни 2022 г. случаите във Франция се увеличават. Средната заболеваемост на ден към 20 юни 2022-а е 46 146, което е с 49% повече в сравнение със седмицата преди това, когато дневно отчитат 31 000 заразени. Увеличението е в цялата страна, а най-сериозно то е в района на Ил дьо Франс.
Проучване, проведено в края на май 2022-а за разпространението на вариантите във Франция, показва, че в този период доминира вариантът BA.2 на „Омикрон“. Откроява се обаче тенденцията той да бъде заменен постепенно с BA.5.
Настоящото покачване на броя на заразените съвпада с разпространението на вариантите на „Омикрон“ BA.4 и BA.5. От Министерството на здравеопазването определят риска за нова вълна все още като умерен. В същото време започват дискусии дали маските трябва да станат отново задължителни в обществения транспорт.
Данните на френското здравно министерство показват, че от края на май до 20 юни 2022-а се увеличават и хората с COVID-19, настанени в болниците.
Епидемиологът и преподавател в Университета в Монпелие доц. Мирча Софонеа предупреждава да не се прекалява със сравненията между Франция и останалите държави, защото настоящото разпространение на коронавируса зависи не само от предприетите мерки, но и от епидемиологичната и имунологична история, която става все по-диференцирана в зависимост от държавата.
Председателят на Консултативния съвет по ваксинационна стратегия проф. Ален Фише изразява притеснение, че защитата от първия бустер намалява значително и затова е добре най-уязвимите, сред които са хората над 65 години, да си поставят нова доза ваксина срещу COVID-19, за да бъдат предпазени от тежко протичане на заболяването през есента.
Увеличение на заразените и на хоспитализираните, при това драстично за последните десет дни, отчитат здравните власти в Германия, където доминира вариант BA.5 на „Омикрон“.
Подобна е картината и във Великобритания, където настанените за лечение от COVID-19 в болница са с 29% повече в сравнение с предишната седмица.
В Португалия увеличението, което сега се наблюдава във Франция, Германия и Обединеното кралство, е в сила от началото на юни 2022-а. В седмицата между 7 и 13 юни здравните власти отчитат по-малко постъпили за лечение и по-малко заразени. Д-р Рикардо Хорхе от Националния здравен институт коментира, че по-малкият брой хоспитализирани показва ясно, че тенденцията се обръща.
Затова говори и фактът, че седемдневната заболеваемост е 1111 на 100 000 души, а това е с 28% по-малко спрямо предишната седмица. Най-малко са случаите на COVID-19 сред децата до 9 години, а най-много мъжете и жените от възрастовата група между 40 и 49 години.
От здравно министерство съобщават, че 93% от португалците са ваксинирани напълно. 45% от възрастните над 80 години получават и втора доза от ваксина срещу COVID-19. Становището на здравните власти е, че процесът на ваксинация трябва да се засили.
>>> Назалните ваксини срещу COVID-19 помагат на имунната система да се подготви за инфекцията
Увеличават се и случаите в Гърция, където за последните 24 часа са регистрирани 12 537 новозаразени. За сравнение, на 18 юни техният брой е 7163. Гръцкото министерство на здравеопазването съобщава, че в интензивните отделения се лекуват 96 души. Всички те са на възраст над 70 години.
Ситуацията в България
В настоящия момент ситуацията у нас е спокойна. Данните показват, че 14-дневната заболеваемост е 36 на 100 000 души.
Математикът проф. Николай Витанов коментира, че общата картина може да остане наистина непроменена, но при условие, че заразата не се пренесе от страните, където в настоящия момент има нарастване на хората с COVID-19. Лятото ще бъде спокойно, казва математикът, но подчертава, че след 15 юли се очаква струпване на туристи по Черноморието. Смесването на български и западни турсти и внасянето на вируса от чужбина е в състояние да промени ситуацията коренно, смята проф. Витанов и затова призовава за повече внимание.
От своя страна вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова напомня, че пандемията не е приключила, а вирусът продължава да се разпространява, но и да се променя. Факт е, че на всеки шест месеца възниква нов вариант, както е сигурно, че светът трябва да се научи да живее с COVID-19. Със сигурност ще има моменти, когато вирусът ще бъде много по-активен, но това не е основание хората да не живеят нормално.
Притеснение буди, че тестването намалява рязко в последните месеци. Случва се не само в България, но и във всички останали държави. Това обаче не позволява да се следи качествено как се променя геномът на вируса.
Подготовка за новата вълна
Трябва ли да бъдем готови за нова вълна на COVID-19? След повече от две години и при условие, че светът премина през няколко вълни, е ясно, че само ако сме подготвени, до минимум могат да бъдат сведени всички поражения, които вирусът и заболяването нанасят върху здравето и живота на хората, но и върху социалните и икономическите системи.
Няма нужда от тежки рестрикции, но категорично е нужно спазването на основните правила, които ще ограничат разрастването на заразата.
>>> Доколко сме защитени от COVID-19? Учени търсят варианти за измерване на имунитета
Добре е да се помисли и за ваксинацията, която у нас замря окончателно. Важно е възрастните и хората с тежки и хронични заболявания да получат бустерна доза от ваксина срещу COVID-19. Това е начин представителите на тази най-уязвима група да бъдат предпазени от тежко протичане на заболяването. Както подчертават френски и германски експерти, няма нужда от паника, но има нужда от реални действия, които включват подготовка на болниците и активиране на ваксинациите.
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Идва ли нова COVID-19 вълна в Европа