Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Мозъчна мъгла при дълъг Covid – причини, симптоми и лечение

Мозъчна мъгла при дълъг Covid – причини, симптоми и лечение

от 17 март 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Мозъчна мъгла при дълъг Covid – причини, симптоми и лечение - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • При 88% от пациентите, прекарали дълъг Covid-19, се наблюдават когнитивни нарушения.
  • Симптомът „мозъчна мъгла“ е свързан със затруднена концентрация, влошена памета и неспособност за мултитаскинг.
  • Учените изследват няколко терапии, които биха могли да се справят с мозъчната мъгла – лекарството модафинил, когнитивната рехабилитация и транскранеалната магнитна стимулация.

Така нареченият дълъг Covid остава сериозна заплаха за общественото здраве, години след края на пандемията. Един от най-често срещаните му симптоми е „мозъчната мъгла“, която може да доведе до когнитивни нарушения, отслабване на паметта, влошаване на концентрацията и други.

Изследванията сочат, че при 88% от пациентите с дълъг Covid настъпват проблеми с паметта и когнитивна дисфункция, без значение на каква възраст са и колко тежка е била инфекцията.

Симптомът мозъчна мъгла буди тревога сред лекарите, тъй като крие реална опасност от когнитивни увреждания и неспособност за изпълнение на ежедневните задължения. Много от засегнатите хора споделят, че мисленето им е замъглено, не могат да запомнят информация и да извършват рутинните си задачи ефективно. За разлика от когнитивната умора, мозъчната мъгла може да продължи месеци, дори години след излекувана коронавирусна инфекция.

> Причини за мозъчна мъгла

 › Неврологични фактори

 › Възпалителни процеси

 › Съдови нарушения и недостиг на кислород в клетките

> Симптоми на мозъчна мъгла

> Резултати от проучвания върху мозъчната мъгла

> Лечение на мозъчна мъгла

Потенциални причини за мозъчната мъгла след прекаран дълъг Covid

Учените изтъкват няколко възможни причини за появата на симптома – възпалителен процес и нервологично или сърдечносъдово нарушение.

Взаимодействието между тези рискови фактори показва, че мозъчната мъгла е състояние с много аспекти, което се повлиява от имунната реакция, метаболизма в мозъка и снабдяването с кислород.

жена с тъмносин халат и бяла блуза, която се държи за главата

Неврологични фактори

Вирусът SARS-CoV-2 може директно да предизвика възпаление на мозъка и да промени пътищата за изпращане на сигнали. Множество проучвания върху животински модели сочат, че дори леката форма на COVID-19 крие риск от постоянна активност на микроглиалните клетки, която уврежда невронните мрежи и нарушава когнитивната функция.

Други изследвания разкриват, че мозъчната мъгла е свързана с постоянни промени в нивата на нервотрансмитерите, особено на допамина и серотонина. Тези вещества са от ключово значение за добрите когнитивни умения, концентрацията и емоционалната регулация. Техният дисбаланс може да доведе до замъглено мислене, затруднена концентрация и необичайни промени в настроението – оплаквания, които се наблюдават често при пациенти с дълъг Covid.

» Мозъчната мъгла при пациенти с COVID-19 може да продължи с месеци

Възпалителни процеси

Възпалението в мозъка се смята за една от основните причини за мозъчна мъгла. Високите стойности на цитокини, най-вече на хемокин CCL11, се свързват с когнитивни нарушения.

Специалистите смятат, че този възпалителен отговор влияе на неврогенезиса и на пластичността на синапсите в мозъка (местата, където две мозъчни клетки се свързват).

Някои пациенти с коронавирусна инфекция развиват хиперактивна имунна реакция, известна като „цитокинова буря“. Дори след възстановянане от остра инфекция, възпалението може да остави трайни следи в мозъка и да наруши нормалната му функция.

Именно остатъчният възпалителен процес може да причини увреждане на кръвно-мозъчната бариера и да позволи на имунните клетки да навлязат в централната нервна система, което допълнително влошава когнитивните способности.

Съдови нарушения и недостиг на кислород в клетките и органите

Друг биологичен механизъм, който би могъл да предизвика мозъчна мъгла по време на дълъг Covid, е дисфункцията на съдовете, особено при пациенти със сериозни дихателни затруднения по време на острата фаза на болестта.

Учени откриват микросъдови увреждания, включително микрокръвоизливи и ендотелна дисфункция, при хора с постоянни когнитивни оплаквания. Уврежданията на кръвоносните съдове застрашават доброто кръвоснабдяване на мозъка, което също крие риск от когнитивен дефицит.

Хипоксията (ниските нива на кислород) е друг рисков фактор. Тежката коронавирусна инфекция може да доведе до недостиг на кислород, а той от своя страна до увреждане на невроните. Дори когато нивата му не са твърде ниски, хроничният недостиг на кислород може да наруши мозъчната функция и да причини объркване, затруднена концентрация и загуба на спомени.

Симптоми на мозъчна мъгла

Мозъчната мъгла предизвиква различни когнитивни увреждания, които влияят негативно на качеството на живот на човека. Хората с дълъг Covid често не успяват да се съсредоточат, забравят, обработват по-бавно информацията и трудно вземат решения.

Много пациенти споделят, че се чувстват уморени психически, тъй като полагат постоянни усилия да запомнят нещо или да се концентрират. Те често не могат да намерят точната дума, когато говорят, или да се справят с изпълнението на няколко задачи едновременно, което ги потиска и обезкуражава.

В резултат на влошената мозъчна дейност, се влошават представянето на работа, общуването с околните и качеството на живот. Не са малко пациентите, които признават, че все още не могат да се върнат към нормалното си ежедневие и се чувстват социално изолирани заради симптомите. Някои от тях признават, че им е много по-трудно да изпълняват лесни на пръв поглед задачи като четене, писане или следене на разговор, което повишава емоционалния стрес и тревожността.

Когнитивните нарушения могат да се задълбочат, ако пациентът страда и от проблеми със съня или психично разстройство като депресия и тревожност.

В случай че симптомите не отшумят в рамките на приблизително една година след коронавирусната инфекция, е необходимо да се вземат бързи мерки за справяне с мозъчните увреждания, за да се върне човекът към нормалния си ритъм на живот.

» След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19

Резултати от наскоро проведени изследвания върху мозъчната мъгла след дълъг Covid

Скорошни проучвания потвърждават обективните негативни промени в работната памет, концентрацията и скоростта на обработване на информацията при пациентите.

Често учените използват техники за образна диагностика, за да проследят структурните и функционални изменения в хипокампа и префронталната мозъчна кора, което доказва връзката между COVID-19 и невродегенеративните процеси.

Някои изследвания посочват също така, че дори при хора с лека коронавирусна инфекция има повишени невровъзпалителни маркери.

Съществува теория, според която когнитивните нарушения, причинени от дългия Covid, са сходни с невродегенеративни заболявания като болест на Алцхаймер например.

мъж със синя риза в тъмна стая, който гледа в екрана на лаптоп

Лечение на мозъчна мъгла

В момента се проучват няколко различни вида терапии – медикаментозни и немедикаментозни, което дава надежда на пациентите, прекарали дълъг Covid.

Медикаментозни терапии

Изследват се няколко противовъзпалителни лекарства като кортикостероиди и цитокинови инхибитори, които биха могли да потиснат възпалението и да ограничат когнитивното увреждане.

Модафинил, който традиционно се предписва за лечение на нарколепсия, в момента преминава клинични изпитания, за да се установи дали е подходящ и за пациенти с нарушени когнитивни способности вследствие на дълъг Covid.

Научен интерес будят също така някои антиоксиданти и вещества, които подобряват функцията на митохондриите, тъй като имат потенциал да предпазват невроните и биха могли да подпомогнат възстановяването на мозъчната дейност.

Немедикаментозни терапии

Някои екипи изследват когнитивната рехабилитация и неинвазивната мозъчна стимулация като методи за лечение на мозъчна мъгла. Данни от предварителни проучвания сочат, че транскраниалната магнитна или електрическа стимулация подобрява възбудимостта на мозъчната кора и когнитивните способности.

Според учените хипербарната оксигенация (насищане с кислород) също може да се окаже ефективна терапия за пациентите с когнитивни увреждания в резултат на дълъг Covid.

Освен обаче намирането на ефективно лечение, е много важно всички лекари да приемат, че феноменът „мозъчна мъгла“ наистина съществува. Ако те самите не вярват, няма как да помогнат на пациентите да се справят с неприятните последици от нея. 

Източник:

The Science Behind Long COVID Brain Fog: https://www.news-medical.net/health/The-Science-Behind-Long-COVID-Brain-Fog.aspx

Още по темата:
  • COVID-19 може да повлияе на интимния живот на жените COVID-19 може да повлияе на интимния живот на жените
  • По-малко податливи ли са децата на коронавирусна инфекция По-малко податливи ли са децата на коронавирусна инфекция
  • Някои видове вода за уста могат да спрат предаването на коронавируса Някои видове вода за уста могат да спрат предаването на коронавируса
  • Физическите упражнения – средство за намаляване на стреса от пандемията Физическите упражнения – средство за намаляване на стреса от пандемията
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Нов
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Нов

Коментари към Мозъчна мъгла при дълъг Covid – причини, симптоми и лечение

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мозъчна мъгла при дълъг Covid – причини, симптоми и лечение
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 10:58
    Коментирайте "Мозъчна мъгла при дълъг Covid – причини, симптоми и лечение"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
  • Коронавирус COVID-19
  • Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
  • България ще получи заем от 500 000 000 евро, за да се справи с безработицата, причинена от COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 20 часа и 29 мин.

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 60 дни, 14 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 10 дни, 21 часа и 21 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 13 часа и 34 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 7 мин.

Съществуват ли безкръвни глюкомери?

преди 48 дни, 15 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИНТУС сироп 100 мл

ДИВ ЯМ / СЛАДЪК КАРТОФ капсули * 180 NATURE'S WAY

ПИНТУС спрей за гърло 30 мл

ГЕНЕЗИС ЛАБОРАТОРИИ МЕГА МИКС капсули * 60

КАМИЛИА КАЛМИ КИДС сироп 200 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Функционален ЯМР на мозък

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 10:20:16

Регистриране и разчитане на ЕКГ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 10:19:58

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 16:35:23

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: Анонимен от 08 май 2025г. в 16:21:24

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:31:02
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival