Мозъчната мъгла при пациенти с COVID-19 може да продължи с месеци

Когнитивното увреждане – описано като мозъчна мъгла – може да продължи месеци след прекаран COVID-19, дори при хора, които не са били хоспитализирани, според ново проучване. Изследването, публикувано на 22 октомври в списанието „JAMA Network Open“, установява, че близо една четвърт от пациентите с COVID-19 в регистъра на Здравната система „Mount Sinai“ имат проблеми с паметта. Въпреки че мозъчната мъгла след коронавирусна инфекция е по-вероятна при хоспитализираните пациенти, при някои амбулаторни пациенти също се наблюдава.
„В това проучване открихме относително висока честота на когнитивни нарушения няколко месеца след заразяване с коронавирус. Нарушенията в изпълнителната функция, скоростта на обработка, невронното кодиране на паметта и припомнянето са доминиращи сред хоспитализираните пациенти.“, казва Жаклин Бекер.
Според изследователите този модел е в съответствие с ранните доклади, описващи дисекзекутивен синдром след COVID-19 и има значителни последици за професионалните, психологическите и функционалните резултати. Отделно изследване, публикувано през април в списанието „Lancet Psychiatry“, установява, че до 1 на всеки 3 души с коронавирус има влошено психично здраве или неврологични симптоми.
Широк спектър от здравословни проблеми след COVID-19
Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) включват затрудненото мислене или концентриране, понякога наричано мозъчна мъгла, в списъка си със състояния след коронавирусна инфекция.
„Въпреки че повечето хора с COVID-19 се подобряват в рамките на седмици след заболяването, при някои са налични различни състояния.“, отбелязват от CDC на своя уебсайт. „Състоянията след COVID-19 са широк спектър от нови, повтарящи се или продължаващи здравословни проблеми, които хората могат да изпитват четири или повече седмици след заразяване с коронавируса.“
Връзка между COVID-19 и умствените умения
Настоящото проучване включва данни за 740 пациенти с COVID-19 без анамнеза за деменция за периода от април 2020 г. до май 2021 г. Средната възраст на участниците в изследването е 49 години. Оценка на когнитивната функция е направена на всички пациенти, за да се изчисли честотата на когнитивните нарушения.
Констатациите показват, че около 15% от участниците показват нарушение на плавността на говора, 16% – нарушена изпълнителна функция, 18% – дефицит в скоростта на когнитивната обработка, 20% – нарушена способност за обработка на категории или списъци, 23% – проблеми с паметта и 24% – нарушено кодиране на паметта, наред с други увреждания.
Изследователите отбелязват, че хоспитализираните пациенти са по-склонни да имат нарушения на вниманието, изпълнителната функция и паметта*.
Учените установяват също, че 39% от хоспитализираните пациенти имат проблеми с припомнянето на стари събития в сравнение с 12% от амбулаторните пациенти. Ща се отнася до кодирането на паметта, данните показват, че 37% от хоспитализираните имат увреждане в сравнение с 16% от хората на домашно лечение.
Авторите отбелязват, че е възможно отклонение в извадката, тъй като пациентите, включени в проучването на Здравната система „Mount Sinai“, са изпитвали симптоми на коронавирусната инфекция.
„Свързването на COVID-19 с изпълнителната функция повдига ключови въпроси относно дългосрочното лечение на пациентите.“, пишат изследователите. „Необходими са бъдещи проучвания, за да се идентифицират рисковите фактори и механизмите, лежащи в основата на когнитивната дисфункция, както и опциите за рехабилитация.“
* Becker H., Jacqueline et al. Assessment of Cognitive Function in Patients After COVID-19 Infection. JAMA Network Open. 22 Oct 2021.
Brain fog in Covid-19 patients can persist for months, even in those who were not hospitalized, study finds: https://edition.cnn.com/2021/10/22/health/brain-fog-covid-19-patients-study-wellness
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- Предпазва ли витамин D от COVID-19
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
- 95 нови случая на COVID-19 след направени 3155 теста в първия ден на седмицата 20 юли 2020-а
- Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
- Децата произвеждат различни антитела срещу коронавируса
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
Коментари към Мозъчната мъгла при пациенти с COVID-19 може да продължи с месеци