COVID-19 може да повлияе на интимния живот на жените

Проучване на Бостънския университет установява, че COVID-19 може да повлияе негативно и дори да наруши сексуалната функция при жените, като дългият COVID има особено пагубен ефект върху интимния живот. Интригуващите констатации на американските изследователи са публикувани в Journal of Sexual Medicine.
Въпреки че предишни проучвания изследват ефектите на пандемията върху сексуалния живот на хората, особено при мъжете, учените са на мнение, че това е първото изследване, което подчертава дълготрайното въздействие на COVID-19 върху сексуалното здраве на жените.
>>> Сексуалното здраве е основна причина за притеснение сред мъжете с напредването на възрастта
„Ако сте болни от COVID-19, вероятно няма да имате желание за секс.“, коментира Амелия Стантън, експерт по сексуално и психично здраве. „Това, което обаче може да е изненадващо за някои хора, е, че продължителните симптоми наистина могат да имат физиологично и психологично въздействие върху сексуалната функция при жените.“
Дълъг COVID и сексуална дисфункция
За да разберат въздействието на COVID-19 върху сексуалния живот, Стантън и екипът й провеждат онлайн проучване. Приблизително половината от жените, взели участие, никога не са имали COVID-19, а останалите са били с положителен тест за коронавирусната инфекция. Участниците са разпитани с помощта на Индекса на женската сексуална функция – утвърден инструмент, измерващ фактори като възбуда и удовлетворение. При обработката на резултатите са включени само жени, които са правили секс през предходния месец.
Анализът сочи, че сред жените, които са имали COVID-19, нивата на желание, възбуда и удовлетворение са по-ниски, отколкото при тези, които не са боледували. Изследователите откриват също, че жените с дълъг COVID – широкообхватно състояние с когнитивни и физически симптоми, които остават месеци след първоначалната инфекция – имат значително по-лоши резултати за възбуда, оргазъм и болка по време на полов акт.
„Сексът и сексуалната функция все още са тема табу. Но настоящото проучване предлага възможност на жените да обяснят пред лекарите какво се случва с тях, започвайки открит диалог за секса.“, коментира Стантън.
Резултатите от настоящото проучване предполагат, че COVID-19 може да е свързан с увреждане както на когнитивните, така и на физиологичните аспекти на сексуалната функция*. Освен това според учените по-широките обществени промени, причинени от пандемията, може да са фактор за сексуална дисфункция.
Споделянето на проблема е от съществено значение
Въпреки че COVID-19 може да повлияе на сексуалното здраве на жените, предишни проучвания на Бостънския университет установяват, че ваксинацията не причинява безплодие, не намалява шансовете за забременяване и не оказва значително въздействие върху менструацията.
„Ваксинирането не е свързано с плодовитостта сред двойките, които правят опити за зачеване.“, коментира Амелия Веселинк, асистент-изследовател по епидемиология, провеждащ проучване за ваксините и плодовитостта през 2022 г. Същото изследване обаче установява, че мъжете, дали положителен тест за COVID-19 през последните два месеца, имат понижена плодовитост.
Амелия Стантън, главен изследовател на Програмата за несъответствия в сексуалното, репродуктивното и психическото здраве, коментира, че бъдещо разработване на инструменти за решаване на проблема трябва да бъдат базирани на опита на жени от всички раси и националности.
„Аз съм интервенционист, така че винаги мисля за дизайна на интервенцията като следваща стъпка.“, казва Стантън. „Винаги насърчавам лекарите да провеждат разговори за секс с пациентите си. Всеки път, когато имаме възможност да заявим на хората, че оплакванията им са значими и е важно да се говори за тях, трябва да го правим.“
*Stanton Amelia et al. The impact of COVID-19 and long COVID on sexual function in cisgender women. Journal of Sexual Medicine. 2024.
Having COVID-19 and Long COVID can impact women's sex lives: https://medicalxpress.com/news/2024-02-covid-impact-women-sex
-
Физическите упражнения – средство за намаляване на стреса от пандемията
-
Първичната инфекция със SARS-CoV-2 осигурява защита от повторно заразяване за шест месеца
-
Рискът от пробивна инфекция с коронавирус е по-висок при възрастните хора и хронично болните
-
Някои видове вода за уста могат да спрат предаването на коронавируса
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УЕЙТ УЪРЛД АФРОДИЗИАК ЗА ЖЕНИ капсули * 15
НовСТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Интимни тайни за мъжа и жената
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- Предпазва ли витамин D от COVID-19
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
- 95 нови случая на COVID-19 след направени 3155 теста в първия ден на седмицата 20 юли 2020-а
- Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
- Децата произвеждат различни антитела срещу коронавируса
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
Коментари към COVID-19 може да повлияе на интимния живот на жените