Предпазва ли витамин D от COVID-19
Експерти откриха връзка между ниските нива на витамин D и увеличения риск от заразяване с COVID-19, като уточняват, че това не означава, че витаминът предпазва от вируса.
Докато все още не е създадена ваксина срещу COVID-19, учените анализират възможността витамин D да ни предпази от заразяване или поне да намали тежестта на симптомите. Звучи наистина примамливо чрез прием на витамин да се защитим от COVID-19.
Макар някои от последните проучвания да изтъкват възможна връзка между ниските нива на витамин D и по-големия риск от коронавирусна инфекция, те не са достатъчни, за да се твърди, че така човек може да се предпази от заразяване.
Проучване, публикувано на 3.09.2020 г. в платформата „JAMA Network Open“, гласи, че рискът от заразяване с коронавирус е 2 пъти по-висок при хора с дефицит на витамин D.
Според друг анализ, публикуван на 27.10.2020 г., в списание „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“ се споменава, че хоспитализираните пациенти с COVID-19 са с по-голям дефицит на витамина, отколкото пациенти от контролната група, които не са били заразени, но нивата на витамин D в организма им са били измерени преди началото на пандемията.
Адриан Мартино е студент по респираторни инфекции и имунитет в университета „Queen Mary“ в Лондон. Според него направените проучвания не доказват, че дефицитът на витамин D увеличава риска от COVID-19. По-скоро те предлагат една по-различна гледна точка, която да даде тласък на допълнителни изследвания в подкрепа или отхвърляне на хипотезата.
Защо точно витамин D в борбата срещу коронавируса?
Мартино смята, че има няколко причини, заради които се отдава по-сериозно значение на витамин D в борбата с коронавируса:
1. Подсилва имунната система и потиска ответната й реакция във вид на определено възпаление.
2. Твърде силната имунна реакция се наблюдава при най-тежките случаи на COVID-19.
3. Метаанализ, извършен от Мартино, който бе публикуван още през 2017 г. в списание „BMJ“ и по-късно актуализиран, посочва, че витамин D под формата на добавка е намалил риска от развитие на остри респираторни заболявания, в сравнение с доброволци, приемали плацебо лекарство. В анализа не са включени проучвания върху COVID-19.
4. Специалистът забелязва, че част от хората с риск от недостиг на витамин D, като например по-възрастните и тези с по-тъмен цвят на кожата, са по-застрашени от заразяване с COVID-19. Самият Мартино отбелязва, че съвпадението е твърде стряскащо, за да се обясни само със случайността.
5. През месец май 2020 г. друго проучване в списание „Aging Clinical and Experimental Research“ разкри, че в 20 европейски страни с ниски нива на витамин D случаите на заразени и починали с коронавирус са повече, отколкото по други места.
Не всички изследвания определят витамина като ефективно предпазно средство. В списание „Diabetes & Metabolic Syndrome“ бе публикуван материал, според който няма категорични и значими статистически данни за благоприятния му ефект върху имунната система и предпазването от COVID-19, особено когато са налице други фактори, допринасящи за по-лесното заразяване.
Причинно-следствена връзка – в каква посока?
Проучванията
По време на проучване експерти решават отново да разгледат възможната връзка между нивата на витамин D в организма и риска от COVID-19 при 489 души, тествани за инфекцията в Медицинския университет на Чикаго в периода 3 март – 10 април 2020 г., чиито нива на витамина са били проследявани през предходната 2019 г.
Анализът показва, че рискът от положителен резултат при хората с предполагаем дефицит на витамин D (чиито нива са били ниски и не са предприели никакво лечение) е с 1,77 пъти по-висок, отколкото при пациенти с нормални нива. При съпоставяне на двете групи са взети под внимание и други различия и фактори, които биха могли да повлияят на риска от коронавирусна инфекция.
Второ изследване, публикувано в списание „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“ сравнява нивата на витамин D при 216 пациенти с коронавирус, настанени в Университетска болница „Marquis de Valdecilla“ в Сантандер, Испания, за периода 10.03 – 31.03.2020 г. с нивата при други 197 пациенти, с измерени стойности на витамин D през 2019 г. От заразените с COVID-19 82% са с недостиг, докато при контролната група процентът е значително по-малък – 47.
Предимството на проучването в Университета на Чикаго е, че нивата са измерени преди тестването на пациентите за коронавирус.
При второто, проведено в Испания, стойностите на витамина са измерени след положителен резултат. В този случай не може да се каже дали COVID-19 е причината за недостига или обратно – недостигът е допринесъл за по-лесното заразяване. Мартино уточнява, че изследването на чикагските експерти е било само с наблюдателна цел, тоест на участниците не е било препоръчвано да приемат или не дози от витамина. Въпреки това то не доказва, че дефицитът му увеличава риска от COVID-19.
Д-р Дейвид Мелцер, учен от Университета на Чикаго и автор на изследването, е съгласен с Мартино. „Нямаме доказателства, че дефицитът на витамин D застрашава човек от заразяване с коронавирус. Може би по-скоро хората, които често боледуват по принцип, просто са с по-ниски нива.“
За да потърси отговор на въпроса дали дефицитът води до инфекция или обратно, Мартино провежда изследване, в което участниците на случаен принцип получават различни дози витамин D. След това състоянието им ще бъде проследено, за да се разбере дали завишеният му прием намалява риска от COVID-19 или поне облекчава симптомите.
Докато учените намерят отговора, изниква още един въпрос – трябва ли хората да вземат добавки?
Мартино смята, че те са полезни, но само ако човек не приема достатъчно витамин D с храната. В САЩ например препоръчваният дневен прием е 600 единици (IUs) за възрастни до 70 години и 800 – за хора над 70.
Според експерта, ако приемаме достатъчно, без да надвишаваме допустимата доза дневно, ще укрепим костната и мускулната си системи, а е много вероятно да засилим и защитните си реакции срещу коронавируса, макар че последното тепърва ще се проучва и доказва. Той още веднъж предупреждава, че връзката между приема на витамина и риска от COVID-19 не e категорична, следователно хората не бива да предприемат подобна крачка, защото може да се окаже опасно.
livescience.com/ "JAMA Network Open", "The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism"
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КАЛЦИЙ + ВИТАМИНИ D + К таблетки * 60 АРО ЛАЙФ
ЗЕИН ФАРМА МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА спрей 25 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Изследване на витамин Д
- Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
- Витамин D (Калциферол) – хранителни източници, дневна необходимост и роля за организма
- Витамин D може да играе важна роля в управлението и превенцията на диабет тип 2
- Физиологично значение на витамин D
- Напълнява ли се от витамин Д?
- Функции на кожата
- Сребърни ушички
- Коронавирус COVID-19
- Лечение при остеопороза
Коментари към Предпазва ли витамин D от COVID-19