Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Екология Забраната за излизане от дома заради COVID-19 в Китай и Европа доведе до значително подобряване качеството на въздуха

Забраната за излизане от дома заради COVID-19 в Китай и Европа доведе до значително подобряване качеството на въздуха

от 23 окт 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Забраната за излизане от дома заради COVID-19 в Китай и Европа доведе до значително подобряване качеството на въздуха - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Експерти установиха, че наложените в началото на пандемията от коронавирус мерки, свързани със затваряне по домовете и забрана за излизане в Китай и Европа, са подобрили осезаемо качеството на въздуха и така са предотвратили смъртта на хиляди хора в регионите, където замърсяването е изключително наболял проблем.

По време на изследване, публикувано в авторитетното списание “The Lancet Planetary Health“, учени от университета в Нотр Дам измерват концентрацията на фини прахови частици и откриват, че в Китай тя е намаляла с безпрецедентните 29,7%, а в някои части на Европа – със 17,1% само за времето на забраната за излизане от домовете между 1.02 и 31.03.2020 г (Китай) и 21.02 и 17.05.2020 г. (Европа).

Паола Крипа, асистент в Катедра по строително инженерство и инженерна екология в Нотр Дам, споделя: „Гледаме на тези затваряния като на глобален експеримент за принудително намаляване на вредните емисии. Той е уникален и се проведе в реално време, като ни показа, че строгите мерки в най-силно замърсените зони биха дали отличен резултат, макар и приложени за кратко време.“

Фините прахови частици и вредният им ефект върху човешкото здраве

Фините прахови частици (PM2.5) са микроскопични частици с размер равен или по-малък от 2.5 микрона, които се натрупват в резултат на горивни процеси, индустриална дейност, химични реакции между замърсителите в атмосферата и тежкия трафик на автомобили в урбанизираните райони.

Замърсяването на въздуха се счита за една от основните екологични причини за смърт при хората. През 2016 г. СЗО обяви, че в резултат на мръсния въздух живота си са загубили 4,2 милиона души по целия свят, като най-силно засегнатите региони са тези от Западния Пасифик и страните от Югоизточна Азия.

Дългосрочното излагане на вредното влияние на прахови частици е опасно за човешкото здраве и може да предизвика преждевременна смърт от рак на белия дроб, исхемична болест на сърцето, инсулт и хронични обструктивни белодробни заболявания.

Крипа и екипът й интегрират напреднали компютърни симулации с измерени концентрации на фини прахови частици (ФПЧ) от над 2 500 измервателни станции в Европа и Китай за периода 01.01.2020 г. – 30.06.2020 г., когато бяха наложени забраните за излизане от домовете заради COVID-19.

Сценарии за съживяване на икономиката

Учените изчисляват броя на случаите на преждевременна смърт при четири различни сценария за съживяване на икономиката:

  • незабавно възобновяване на всички нормални производствени и икономически дейности, и свързаните с тях емисии;
  • постепенно връщане към нормален икономически живот и пропорционално увеличаване на емисиите в рамките на 3 месеца;
  • втора вълна на COVID-19 между октомври и декември във всички региони;
  • забрана за излизане до края на 2020 г., в случай, че ограничителните мерки не са достатъчно ефикасни.

Застоят в икономиката и по-чистият въздух спасяват хиляди хора

Според Крипа най-голяма изненада се е оказал ефектът от подобреното качество на въздуха върху човешкото здраве. Тя признава: „Не очаквахме, че броят на спасените животи в дългосрочен план в резултат на по-чистия въздух е много близък до броя смъртни случаи в резултат на коронавируса, поне този, който отчита Китай, където починалите с COVID-19 са сравнително малко. Данните ни напомнят колко важни и неотложни въпроси имаме да решаваме, свързани с качеството на въздуха.“

За периода от февруари до март 2020 г. в Китай са спасени 24 2000 души от преждевременна смърт заради висока концентрация на ФПЧ във въздуха, съпоставени с докладваните от страната 3 309 починали с COVID-19. Значителното подобрение на качеството на въздуха се наблюдава в цял Китай, тъй като много от регионите бяха подложени на най-строгите мерки, сред които и затваряне по домовете.

Eфектът от наложените мерки е по-слаб в Европа

Учените все пак забелязват, че ситуацията на стария континент е доста по-различна. Макар смъртните случаи с COVID-19 да са много повече от тези в Китай, изчисленията разкриват, че 2 190 човека са били спасени косвено от преждевременна смърт, в сравнение със същите периоди от 2016 до 2019 г. Когато се вземат под внимание дългосрочните последици, броят на спасените хора нараства още повече – до 287 000 в Китай и 29 500 в Европа. Ръстът им ще зависи изцяло от хода на икономиката и избраните от страните по света стратегии за нейното съживяване.

Изследването е красноречив пример за спешната нужда от конкретни мерки и политики за подобряване качеството на въздуха. Според Крипа то онагледява един така осезаем риск, като коронавируса, и друг, който не виждаме и не можем да измерим, но е не по-малък – постоянната криза с увеличаващите се замърсители на въздуха, който дишаме.

Експертът пояснява: „Оставането на хората по домовете в Китай доведе до драстично намаляване на вредните емисии в атмосферата. Ако бъдат приети и приложени строги и постоянни мерки за ограничаването на трафика и индустриалната дейност, ефектът ще бъде огромен и дългосрочен.

В Европа подобрението бе по-слабо, но все пак такова имаше. Това означава, че там е нужно да се вземат под внимание и други фактори, които вероятно допринасят за качеството на въздуха.“

Подобряване качеството на въздуха – как?

Стратегиите за подобряване качеството на въздуха включват субсидии за електрически автомобили, оптимизиране и осъвременяване на обществения транспорт в районите с особено сериозен трафик и по-строги мерки и санкции за индустрията. Емисиите при отопление и в земеделието също замърсяват атмосферата.

Според екипа, провел изследването, са нужни наистина агресивни стратегии за ограничаване на замърсителите, ако искаме да опазим здравето си. Ако част от мерките, предприети за справяне с коронавируса, се използват повсеместно и в бъдеще, могат да бъдат решени някои от най-големите проблеми на околната среда.

Съавтори на проучването са Паоло Джани, Стефано Кастручо, Венжинг Ху и други експерти от университета в Нотр Дам.

В него намират пресечна точка аспекти на епидемиологията, инженерната екология и философията, с чиято помощ е извършен изключително задълбочен анализ и интерпретация на данните. Те, от своя страна, са предоставени от Департамента по приложна и изчислителна математика и статистика и Департамента по философия. 

Източник:

newswise.com/ University of Notre Dame, "The Lancet Planetary Health"
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Индия е първенецът по "зелен растеж" в целия свят Индия е първенецът по "зелен растеж" в целия свят
  • Живеем така, сякаш разполагаме с още една планета Живеем така, сякаш разполагаме с още една планета
  • Да бъдем пестеливи и да не разхищаваме водата на планетата! Да бъдем пестеливи и да не разхищаваме водата на планетата!
  • Направиха бутилка за вино от хартия Направиха бутилка за вино от хартия
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХИГИЕНА И МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ - БИСЕРА ЮСТИНИЯНОВА
15.00лв.

ХИГИЕНА И МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ - БИСЕРА ЮСТИНИЯНОВА

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
25.00лв.

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
30.00лв.

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА

ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА
19.90лв.

ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

СЕДЖОЙ КОМБИНИРАН БЪРЗ ТЕСТ ЗА SARS-COV-2 И ГРИП А/Б * 1
12.00лв.

СЕДЖОЙ КОМБИНИРАН БЪРЗ ТЕСТ ЗА SARS-COV-2 И ГРИП А/Б * 1

Коментари към Забраната за излизане от дома заради COVID-19 в Китай и Европа доведе до значително подобряване качеството на въздуха

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Забраната за излизане от дома заради COVID-19 в Китай и Европа доведе до значително подобряване качеството на въздуха
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 09:40
    Коментирайте "Забраната за излизане от дома заради COVID-19 в Китай и Европа доведе до значително подобряване качеството на въздуха"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Екология
  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
  • Не изхвърляйте ролките от тоалетна хартия - направете си украшения от тях
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
  • Направете стилна и красива лампа от стари дървени щипки
  • Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Възможни ли е да получавам кожен проблем заради алкохол?

преди 975 дни, 9 часа и 30 мин.

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1322 дни, 13 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 21 часа и 41 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 17 часа и 51 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 10 часа и 32 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 17 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival