Маските от плат предпазват, ако се перат в перална машина и на висока температура
Нов труд на учени от Университета „Нови Южен Уелс“ в Сидни препоръчва ежедневно машинно изпиране на предпазните маски от плат, ако искаме да ограничим риска от замърсяване и предаване на вируси като SARS-CoV-2.
Маските трябва да се перат ежедневно на висока температура, за да предпазват от инфекции, гласи анализ на екип от институт „Kirby“ към университета в Сидни, който е публикуван в списание „BMJ Open“.
Проф. Райна МакИнтайър, която е автор на проучването, уточнява, че и медицинските, и текстилните маски се считат за „замърсени“ след употреба.
„За разлика от хирургичните маски, които се изхвърлят след употреба“, казва тя, „тези от плат се използват отново. Наистина е примамлива идеята да използваме една и съща маска няколко дни подред, или просто да я изперем ръчно, но изследванията разкриват, че така наистина се увеличава рискът от замърсяване и евентуално заразяване.“
Експертите анализират неоповестени до момента данни, получени от контролиран клиничен експеримент, проведен през 2015 г.
Изследването е единственото досега, което проучва задълбочено ефикасността на текстилните маски за предпазване от вирусни инфекции.
Сега когато повечето хора използват именно маски от плат, би било наистина важно и полезно за тях да научат кога и доколко те ги предпазват. За целта екипът събира отговорите на здравните работници, участвали в тяхното проучване през 2015 г., на въпросите дали са изпирали маските си ежедневно и как точно. Заключението на учените е, че ефикасността остава същата, ако са изпрани в пералното помещение на самата болница.
Важно е да отбележим, че експериментът не анализира замърсяване с новооткрития коронавирус SARS-CoV-2, тъй като преди 5 години такъв не е съществувал. Той анализира замърсяване само с познатите респираторни патогени като грип, риновируси и сезонни коронавируси. Резултатите се базират на информацията, подадена от самите участници, които работят и в някои от най-рисковите отделения в болницата.
Експертите съветват за ежедневно машинно изпиране на текстилните маски
Проф. МакИнтайър изтъква, че вероятността да се срещнат с по-голям брой патогени е много по-голяма за здравните работници, отколкото за обикновения човек, но въпреки това е на мнение, че ежедневното изпиране на текстилната маска е повече от препоръчително. COVID-19 е силно заразен вирус, около който витаят все още много неизвестни. Ето защо тя вярва, че всеки от нас трябва да взема всяка възможна предпазна мярка, включително носене на маска.
Анализите на учените разкриват, че ръчното пране не осигурява надеждна защита и не унищожава вирусите. Рискът за здравните работници, които по време на експеримента са изпирали сами маските си, е почти двоен, за разлика от този при техните колеги, които са ги оставяли за изпиране в пералното помещение на болницата. Мнозинството от хората от клиничния експеримент със случайно избрани участници перат маските си ръчно, което обяснява и ниската им ефикасност.
Маските трябва да се изпират при 60° градуса
Световната здравна организация съветва предпазните маски да се изпират машинно, при температура не по-ниска от 60°С и с перилен препарат. Изводите на екипа на проф. МакИнтайър подкрепят препоръката на СЗО. Учените напомнят да не избираме програма 40°, а минимум 60°. Всеки от нас е наясно, че ръчно изпиране на такава висока температура не може да се извърши.
Накратко, текстилните маски предпазват, но само ако след това се изпират качествено и на висока температура. В противен случай крият сериозни рискове за здравето ни.
Оригиналното проучване е проведено върху здравни работници във Виетнам през 2011 г. Участниците са разделени на случаен принцип в три групи – такива, които носят текстилни маски, медицински маски или не носят въобще.
Експертите установяват, че ефикасността на текстилната двуслойна маска е по-ниска от тази на медицинската, когато се използва в болнична среда. Освен това, те откриват, че маската от плат дори може да увеличи риска от заразяване, повече отколкото, ако човекът не носи такава.
Рисковете се крият най-вече в начина на изпиране, а не в самата маска и материала, от който е направена. Ако текстилната маска се изпира на висока температура, а не ръчно, тя е също толкова надеждна, колкото хирургичната. МакИнтайър уточнява, че от значение са също дизайнът и самият текстил.
Прочетете още:
medicalxpress.com/ UNSW Sydney, Australia, "BMJ Open"
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН И ФИЛТЪР N95 PM 2.5 С АКТИВЕН ВЪГЛЕН POCKESTER
ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН FFP2 DR. FREI размер L - XL
ПРОЗРАЧНА ЗАЩИТНА МАСКА
ЗАЩИТНА МАСКА СЪС СРЕБЪРНИ ЙОНИ FFP2 DR. FREI размер XS - M
ПРОФЕСИОНАЛНА РЕСПИРАТОРНА ГУМЕНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ * 1
ПРОЗРАЧНА ЗАЩИТНА МАСКА КОСМОПОЛИС
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Маските от плат предпазват, ако се перат в перална машина и на висока температура