Защо пневмонията след заразяване с COVID-19 трае по-дълго
Бактериите или вируси като грипния например, които понякога водят до пневмония, могат да се разпространят в големи участъци от белите дробове само за броени часове. В съвременните интензивни отделения още през първите дни на болестта пациентите са лекувани с антибиотици или се впряга целия потенциал на имунната им система, за да се потисне бързото навлизане на вируса в някои органи.
Изследване на екип от болници „Northwestern Medicine“ в САЩ разкрива данни, според които ходът на пневмонията при хора с COVID-19 е много по-бавен.
Пневмонията при пациенти с COVID-19 прогресира по-бавно
Новият коронавирус се настанява в различни, но малки участъци на белите дробове, което значително забавя прогресирането на пневмонията и степента, в която тя обхваща целия орган. След това SARS-CoV-2 използва собствените имунни клетки на белите дробове, за да се придвижва, което може да продължи с дни и дори седмици. Атаката на вирусните частици наподобява множество малки пожари, които тръгват от различни места в гората. Бавното им инфектиране поддържа симптомите като втрисане и ниско кръвно налягане и уврежда бъбреците, мозъка, сърцето и други органи при пациенти, заразени с COVID-19.
Сериозните усложнения при коронавирусна инфекция променят хода на пневмонията не толкова по отношение тежестта на симптомите, а на нейната продължителност. |
Настоящото проучване е първото, при което учени изследват имунни клетки от белите дробове на пациенти с COVID-19 и пневмония едновременно. По-късно те ги сравняват с клетки от пациенти, които не са заразени с коронавирус, но също са лекувани от пневмония.
Експериментално лечение, насочено към макрофаги и Т-клетки
В резултат на подробния анализ, изследователите откриват, че за да лекуват продължителната пневмония в резултат на SARS-CoV-2 и да ограничат вредите, които тя нанася на организма, те трябва да се фокусират върху имунните клетки: макрофаги и Т-клетки. Според екипа макрофагите, които обикновено предпазват белите дробове, могат да бъдат заразени със SARS-CoV-2 и съответно да бъдат използвани за разпространяване на инфекцията.
Болници „Northwestern Medicine“ планират да тестват експериментално лекарство, насочено именно към тези два вида имунни клетки, в началото на 2021 г. Очаква се то да потисне възпалителния им отговор, което да позволи на белите дробове да започнат да се възстановяват.
Крайната цел: симптоми на COVID-19 като тези при настинка
Д-р Скот Бъдингър е съавтор на проучването и началник на отделение по белодробни заболявания и интензивни грижи в медицинско училище "Feinberg“ към университета „Northwestern“. Той пояснява: „Нашата цел е да облекчим симптомите при COVID-19. Осъзнаваме, че амбициите ни са много големи, предвид заболеваемостта и смъртността вследствие на новия коронавирус.“
COVID-19 няма да изчезне напълно
Също като грипа, COVID-19 едва ли ще изчезне напълно. Според д-р Бен Сингър, асистент по белодробни заболявания и интензивни грижи към медицинско училище "Feinberg“, дори след като по-голяма част от населението бъде ваксинирана, инфекцията най-вероятно ще продължи да съществува.
„Мои колеги от болници „Northwestern“, а и не само, вече се натъкват на механизми, чрез които бързо мутиращия РНК вирус ще успява да се защити от действието на вече създадените ваксини. С нашето изследване бихме искали да намерим форми на алтернативно лечение, за да облекчим симптомите при пациенти с коронавирус."
Смъртността при болни от COVID-19 на апаратно дишане – по-ниска от тази при други пациенти с пневмония
Експертите разкриват защо смъртните случаи при пациенти на апаратно дишане заради COVID-19 са по-малко, отколкото при пациенти, които също са на механична вентилация заради пневмония, но не са заразени с коронавирус.
При страдащите само от белодробното възпаление, то протича по-тежко и крие много по-висок риск от смърт. Хората с пневмония и COVID-19 боледуват по-дълго, но степента на инфекция в белите дробове не е толкова опасна.
Д-р Бъдингър вярва, че ако болниците не са претоварени и състоянието на пациентите с коронавирус се проследява отблизо, заболяването е лечимо. Той не отрича съществуването му и рисковете, които крие, но смята, че ако здравната система се управлява добре и има налични болнични легла и лекари, смъртността може да спадне до 20%. В условия на запълнени болници и недостиг на здравни специалисти смъртността достига 40%.
За целите на своето проучване учените извършват анализ с висока резолюция на течност от белите дробове от 86 пациенти с COVID-19 на командно дишане. След това те я сравняват с течност от други пациенти на апаратно дишане, също диагностицирани с пневмония, но не в резултат на новия коронавирус.
От съображения за безопасност подобен сравнителен анализ на имунния отговор в белите дробове на пациенти с COVID-19 е провеждан само от няколко научни екипа по света. Поради тази причина до момента липсва информация защо тежко засегнатите от коронавирусната инфекция губят живота си.
Дългогодишен опит в изследвания, свързани с пневмонията
Проучването на учените от „Northwestern Medicine“ е уникално, защото техният труд от години е фокусиран върху пневмонията и нейните аспекти. С избухването на пандемията те се оказват най-добре подготвени за извършването на анализ на белодробна течност от пациенти с пневмония и на апаратно дишане, някои от които страдат от COVID-19, а други – не. Благодарение на овладяната през годините техника на работа и опита с подобни изследвания експертите откриват по какво се различава белодробната инфекция при двете групи пациенти.
Самата техника представлява извличане на течност от белите дробове и анализ на РНК и протеините, които имунните клетки експресират, за да се установи как точно те отключват и влияят на степента на възпаление.
Д-р Александър Мишарин, асистент от медицинското училище „Feinberg“ и лекар в болница „Northwestern Medicine", подчертава, че без директно пробовземане от белите дробове не биха постигнали нужната точност на резултатите.
В сложното изследване и анализа на пробите с помощта на иновативните технологии, използвани в лабораториите на болници „Northwestern“, се включват над 100 учени.
medicalxpress.com/news/2021-01-covid-pneumonia-longer-typical
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА
ЛИПА ЦВЯТ
СИНАП СЕМЕ
ДРАКА ПЛОД
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Синапена лапа при кашлица и болка в ставите
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Пневмококи
- Пневмококова ваксина
- Д-р Тодор Иванов Тодоров
- Д-р Петър Милчев Чипев
- Хранене при пневмония
Коментари към Защо пневмонията след заразяване с COVID-19 трае по-дълго