Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Научни публикации Мутациите на коронавируса не повишават степента му на предаване

Мутациите на коронавируса не повишават степента му на предаване

от 08 дек 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Мутациите на коронавируса не повишават степента му на предаване  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Никоя от наблюдаваните до момента мутации в коронавируса SARS-CoV-2 не изглежда да засилва степента му на предаване сред хората, твърдят учени от Университетския колеж в Лондон.

Анализът на вирусните геноми на повече от 46 000 души, заболели с COVID-19 от 99 страни, бе публикуван на 25.11.2020 г. в списание „Nature Communications.“

Водещият автор на изследването д-р Луси ван Дорп от Института по генетика към колежа разкрива: „Броят геноми на вируса SARS-CoV-2, събрани за научни цели, е изумителен. На много ранен етап от пандемията осъзнахме, че трябва да намерим нов подход за анализ на толкова голям набор от данни, възможно най-близо до реално време, за да не пропуснем нито една от мутациите, които биха могли да повлияят на степента на предаване на коронавируса или на тежестта на симптомите.

За щастие, открихме, че никоя от въпросните мутации не улеснява разпространението на COVID-19. Продължаваме с анализите, защото е много важно да проследим всяка нова мутация, особено сега, когато се разработват ваксини срещу коронавирус.“

Как възникват мутациите при коронавируса?

Коронавируси като SARS-CoV-2 са вид РНК вируси, в които могат да настъпят мутации по три различни начина:

  • случайно, при копиране грешките по време на вирусна репликация;
  • чрез взаимодействие с други вируси, които инфектират същата клетка (повторна комбинация или преподреждане);
  • под влияние на РНК модификационните системи на гостоприемника, които са част от имунитета (тоест собствената имунна система на човека).

Повечето мутации са неутрални, но други могат да се окажат полезни или пък вредни за вируса. Неутралните и полезните мутации зачестяват с наследяването им от други вируси.

Екипът от Лондонския университетски колеж, съвместно с френския изследователски център „Cirad“, университета „Universit? de la R?union“ и Оксфордския университет, анализира международна база данни от вирусни геноми на 46 723 пациенти с COVID-19, събирана до края на юли 2020 г.

Учените се натъкват на 12 706 мутациии в коронавируса SARS-CoV-2, който причинява COVID-19. 398 от тях се повтарят във времето, независимо една от друга. От тези 398 185 се проявяват минимум три пъти по време на пандемията, независимо една от друга.

Дърво на еволюцията на коронавируса

Изследователите създават модел на еволюционно дърво на вируса, за да изследват възможната връзка между промените в него и степента на предаване. Те проследяват дали някоя от тези промени не започва да се проявява все по-често в точно определен клон на еволюционното дърво, което би означавало, че въпросната мутация на SARS-CoV-2 вируса се предава по много сходен начин на произлизащите от него вируси.

Най-често срещаните мутации са от неутрален тип

Никоя от често срещаните мутации не улеснява разпространението на вируса. Експертите откриват, че те са от неутрален тип. Тук се включва една мутация в спайк протеина на вируса, наречена D614G, която се среща често и е възможно да го прави по-лесно преносим. Според новите открития на екипа обаче тя почти не повлиява степента на предаване.
Изследователите стигат до извода, че повечето от най-често настъпващите промени се дължат на човешката имунна система, а не на адаптацията на вируса към новия гостоприемник. Откритието оспорва друг анализ на същия екип върху промените, настъпващи в коронавируса, когато се прехвърли от човек на норка.

Д-р Луси ван Дорп разказва: „Когато разглеждахме вирусните геноми, извлечени от норките, с изненада установихме, че една и съща мутация се проявява отново и отново в различни ферми за норки, макар че при хората те се наблюдава много по-рядко."

Проф. Франсоа Балу, един от водещите автори, добавя: „Възможно е да сме пропуснали целия период на ранна адаптация на вируса в човешкия организъм. Първоначално смятахме, че SARS-CoV-2 се е прехвърлил на човека през октомври или ноември 2019 г., но първите геноми, които извлякохме и анализирахме, са от края на месец декември. Не е изключено за този период важните за степента на предаване вирусни мутации в човека да са се проявили и да са станали устойчиви, така че да ни заблудят и да ги изключим от нашето изследване.“

Даден вирус може да мутира и накрая да образува ново семейство, тъй като се среща достатъчно често сред хората. Това обаче не означава непременно, че новите семейства вируси са по-вредни или се разпространяват по-лесно.

Експертът допълва: „Изглежда, че вирусът се адаптира добре, за да може да се предава от човек на човек и не е изключено той вече да е достигнал своята оптимална форма в човешкия организъм, когато е открит като нов вид коронавирус.“

Учените предупреждават, че вирусът ще опита да се видоизмени, за да не бъде разпознат от имунната система при ваксиниране. Те смятат, че е възможно да се появят така наречените мутанти, които не могат да бъдат засегнати от ваксината. Екипът подготвя изчислителен модел, който вярва, че може да бъде много полезен за навременното откриване на потенциални мутанти.

В заключение проф. Балу споделя: „Разработването на ваксините вдъхва надежда. Дори и коронавирусът да развие мутанти, с цел да избегне действието им, сме уверени, че бихме могли да ги открием бързо и така да информираме компаниите разработчици за промените, които трябва да въведат в своите продукти, за да бъдат те ефективни.“

Източник:

newswise.com/ University College London, "Nature Communications"
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Проф. Радостина Александрова: SARS-CoV-2 и COVID-19: десет месеца по-късно Проф. Радостина Александрова: SARS-CoV-2 и COVID-19: десет месеца по-късно
  • Антителата срещу COVID-19 в кръвната плазма започват да намаляват с появата на първите симптоми на болестта Антителата срещу COVID-19 в кръвната плазма започват да намаляват с появата на първите симптоми на болестта
  • Рисковете, които крие съхранението на ваксините срещу  COVID-19 на „Moderna“ и „Pfizer“ при много ниска температура Рисковете, които крие съхранението на ваксините срещу COVID-19 на „Moderna“ и „Pfizer“ при много ниска температура
  • Маските за лице не задържат въглеродния диоксид и не застрашават здравето на хората, гласи изследване Маските за лице не задържат въглеродния диоксид и не застрашават здравето на хората, гласи изследване
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 (ТАМПОН) * 1 REALY TECH
27.00лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 (ТАМПОН) * 1 REALY TECH

Нов
БЪРЗ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 * 1
19.00лв.

БЪРЗ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 * 1

Нов
БЪРЗ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 КАСЕТА * 10 SPRING
370.00лв.

БЪРЗ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 КАСЕТА * 10 SPRING

Безплатна доставка за България!
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 КАСЕТА (ТАМПОН) * 25 REOPEN
500.00лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 КАСЕТА (ТАМПОН) * 25 REOPEN

Безплатна доставка за България!
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 (ТАМПОН) CLUNGENE * 1 бр.
28.00лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 (ТАМПОН) CLUNGENE * 1 бр.

Нов
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!

Коментари към Мутациите на коронавируса не повишават степента му на предаване

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мутациите на коронавируса не повишават степента му на предаване
    www.framar.bg 
    на 27 January 2021 в 05:57
    Коментирайте "Мутациите на коронавируса не повишават степента му на предаване "

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?
  • Масовата ваксинация и придобитият имунитет ще превърнат COVID-19 в обикновена настинка
  • Защо хората не носят предпазни маски срещу COVID-19 въпреки препоръките – обяснението на психолозите
  • Коронавирус COVID-19
  • Защо пневмонията след заразяване с COVID-19 трае по-дълго
  • 8 януари 2021 г.: 867 нови потвърдени случая на COVID-19 при направени 9 911 теста
  • 15 януари 2021 г.: Нови 535 случая на COVID-19 и рекорден брой оздравели - 6728
  • Какво може да се направи, за да се намали смъртността при патогенетичните процеси на тежките случаи с COVID-19
  • Увреждане на кръвоносните съдове на мозъка при пациенти с COVID-19
  • Мелатонинът като форма на лечение на COVID-19

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

5G и разпространението на коронавируса

преди 235 дни, 13 часа и 13 мин.

Паникьосани ли са лекарите заради коронавируса?

преди 258 дни, 11 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 9 дни, 21 часа и 29 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 16 дни, 7 часа и 45 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 16 дни, 8 часа и 34 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 20 дни, 12 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах