Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето
Според ново изследване носенето на предпазна маска по време на физическо натоварване не уврежда сърдечносъдовата и дихателната системи – сърце, кръвоносни съдове и бели дробове. Учените смятат, че макар усещането да не е особено приятно, маската не би трябвало да затруднява дишането по време на тренировка.
Заключенията им са публикувани на страниците на списание „Annals of the American Thoracic Society.“
За всички, които не могат да се откажат от тренировките, новината е повече от добра. Още повече, че на много места по света носенето на маска навън е задължително, а в някои страни има забрана за излизане, освен ако не е свързано с неотложни задачи или тренировка на открито.
Месеци наред активно спортуващите хора са изправени пред дилемата дали е полезно да тренират с предпазна маска, особено ако упражняват интензивен спорт. Те се притесняват дали тя не би затруднила допълнително дишането им, особено в минутите, когато тялото им е напрегнато и белите дробове имат нужда от още повече кислород.
За съжаление, единодушие в научните среди така и не бе постигнато. Експерти от СЗО официално предупредиха хората „да не носят предпазна маска по време на тренировка, защото това може да затрудни дишането им.“
Носенето на маска няма негативен ефект върху дишането
Според физиолога Сюзън Хопкинс от Университета на Калифорния в Сан Диего „е възможно човек да изпитва дискомфорт и леко затруднение по време на тренировка с маска, но негативният ефект върху самото дишане, количествата кислород и въглероден диоксид в кръвта или върху други физиологични параметри е твърде незначителен, а понякога дори незабележим.“
В своето проучване Хопкинс и колегите й се позовават на научни публикации за ефекта от носенето на различни предпазни средства за лице по време на физическа активност върху сърдечносъдовата и дихателната системи. Те събират информация от десетки изследвания за евентуалните последствия от носенето на различен тип маски – текстилна, хирургична, респираторна тип N95 и индустриална маска.
Учените признават, че пандемията е дала нов тласък на проучванията в тази сфера. Въпреки това откритите от тях доказателства подкрепят твърдението, че носенето на предпазна маска по време на тренировка не уврежда белодробната функция и не намалява притока на кислород. Съществува известно съпротивление при преминаването на въздушния поток, но не такова, че да навреди на спортуващия.
Ако човек не е свикнал да носи предпазна маска все пак е възможно да изпита неприятни усещания като диспнея (задух) например, докато извършва интензивна физическа дейност.
Интензивните сензорни възприятия не са признак за опасност
Хопкинс е съгласна, че дискомфорт има, и допълва: „Човек може да усети съпротивление и затруднение при опитите си да вдиша дълбоко. Възможно е и да вдиша повторно по-топъл и съвсем леко обогатен на въглероден диоксид въздух. Лицето се затопля и зачервява. Това са нормални сензорни възприятия, които не повлияват на сърдечната и белодробната функции при здравия човек.“
Ефектът от маската върху хора със сърдечносъдови и белодробни нарушения
Възрастта и полът са без значение, когато става въпрос за неприятни усещания при носене на маска. При пациентите със сериозни сърдечносъдови или белодробни заболявания рискът е значително по-голям, тъй като предпазното средство може още повече да засили задуха по време на тренировка.
Според учените за пациентите с хронични проблеми би могло да се направи изключение в наредбите. Все пак те уточняват, че първо трябва да се прецени кое е по-опасно за тях – носенето на маска и затрудненото дишане, докато спортуват, или повишеният риск от заразяване, което в техния случай може да се окаже животозастрашаващо.
Много хора се въздържат от физическо натоварване, водени от мисълта, че ще изпитват дискомфорт и няма да могат да дишат нормално. Ако все пак решат, че не искат да се лишават от добрия си тонус, но се страхуват да ползват маска, е добре да се консултират с проследяващия ги лекар относно рисковете от заразяване с COVID-19.
Здравите не бива да се тревожат, защото предпазната маска не крие никакви рискове за тях по време на интензивна физическа дейност, както гласи още едно проучване, извършено от независим канадски екип. Възможно е да не носи приятно усещане, но със сигурност е по-добра алтернатива от инфектиране с коронавирус.
sciencealert.com/ University of California San Diego, "Annals of the American Thoracic Society"
Снимка: freepik.com
- Пазят ли ни маските по време на COVID вълна
- Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита
- Маските от плат предпазват, ако се перат в перална машина и на висока температура
- Рискът от разпространение на вируси намалява значително при разстояние 1,5 метра или насочен въздушен поток
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАЩИТНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ СЪС СМЕНЯЕМ FFP3 ФИЛТЪР * 1
ЗАЩИТНА МАСКА N95 (FFP2) С КЛАПАН И МЯСТО ЗА ФИЛТЪР XTORE
ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА С ЛАСТИК * 20
СМЕНЯЕМ ФИЛТЪР ЗА ЗАЩИТНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ FFP3 * 1
ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН И ФИЛТЪР N95 PM 2.5 С АКТИВЕН ВЪГЛЕН POCKESTER
ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН FFP2 DR. FREI размер L - XL
СТАТИЯТА е свързана към
- Отслабване и спорт
- Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
- Най-добрите 5 упражнения за по-тънки и елегантни прасци
- Как се тренира трапецовидния мускул?
- Тренировъчна програма на Майк Тайсън
- Тренировъчна програма на Дориан Йейтс
- Най-добрите 5 CrossFit® тренировки
- Програма за натрупване на 5 килограма мускулна маса за 1 месец
- 6 упражнения за хора с наднормено тегло
- Тренировка за повдигане на гърдите
- Ползите от използването на фитнес топки вместо столове
Коментари към Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето