Рискът от разпространение на вируси намалява значително при разстояние 1,5 метра или насочен въздушен поток
Какво се случва по време на дискусия? Двама души стоят един срещу друг и разговарят, обикновено развълнувано. Ако единият се окаже преносител на силно заразен вирус, който се предава по въздушен път, неговото разпространение е неминуемо.
Част от политическите дебати в Америка се провеждат с плексигласова преграда между опонентите, като мярка срещу разпространението на коронавируса. Според експерти по аерозолите обаче това не е достатъчно.
„Плексигласовите прегради вършат работа, ако стоите близо един срещу друг и говорите до самата преграда“
Пратим Бисвас, професор в Катедра по енергия, екологичен и химичен инженеринг към Вашингтонския университет в Сейнт Луис, твърди, че плексигласът предпазва, ако говорещият е съвсем близо до него.
Бисвас и колегите му от лабораторията в Инженерно училище „McKelvey“ създават модели, с които да демонстрират движението на вирусните частици в затворени пространства.
Докторантът Сукрант Дауан е ръководител на екипа и според него не всички стандартни решения са ефикасни в случая с коронавируса. Твърдението важи с особена сила в ситуация, когато един срещу друг разговарят инфектиран и здрав човек.
Плексигласовите бариери не предпазват достатъчно, но от друга страна не е и необходимо да сте твърде отдалечени един от друг. Според направените от експертите изчисления, ако въздушната струя е насочена в правилната посока, са нужни поне 1,5 метра дистанция между събеседниците, за да бъдат в безопасност.
10-минутен разговор с инфектиран човек почти сигурно ще зарази събеседника му
Дауан представя една различна гледна точка при пренасяне на вирусните частици. Според него хората вярват, че разговаряйки, те отделят много по-малко частици, защото концентрацията на капчиците е по-ниска, отколкото при кашляне или кихане. Специалистът обаче подчертава, че разговорите траят много по-дълго, тоест броят на частиците накрая се оказва не по-малък.
Създадените модели разкриват, че когато двама души стоят един срещу друг, на разстояние 2,5 метра, рискът от инфекция при изкашляне е по-малък от 30%. При същата дистанция, той се увеличава до 40%, ако двамата разговарят в продължение на минута. При разговор, който трае 10 минути, шансът от заразяване вече е почти 100%.
Правилно насочване и контролиране на въздушната струя предпазват от вирусни инфекции
Учените твърдят, че ако въздушният поток се контролира и насочва в правилната посока, рискът би намалял значително. Най-опасният възможен сценарий е, ако струята е в посока от инфектирания към здравия човек. Тогава вирусните частици преминават още по-голямо разстояние и вероятността да достигнат другия човек не е никак малка. До това заключение стига екипът в началото на изследването. Но се оказва, че има и други тревожни факти.
Да, капките със сигурност биха пропътували още по-дълго разстояние, ако бъдат подпомогнати от вятъра или въздушна струя в затворено помещение. Те обаче не спират в мига, в който достигнат първия здрав човек, а продължават да се носят във въздуха наоколо.
Висока скорост на въздушния поток – по-малък риск
Колкото по-силен е вятърът или въздушният поток, толкова по-кратко е времето, през което човекът е изложен на риск. Накратко, увеличаването на скоростта намалява риска.
Разбира се, че най-добрият сценарий би бил въздушната струя да се движи от здравия към вече заразения човек. Проблемът е, че почти винаги не се знае кой е здрав и кой не е.
Ако скоростта на вятъра/ въздушната струя е около 5м/с и те са насочени към говорещия, капките, които ще се отделят не биха изминали повече от почти 1,5 метра. „Ето защо дистанция, по-голяма от тези 1,5 метра, е напълно безопасна за хората“, смята Дауан.
Ако събеседниците се намират на разстояние минимум 1,5 метра един от друг, въздушната струя е насочена срещу тях и вентилационната система в помещението функционира добре, рискът за всеки от тях е почти нулев.
И макар да съществуват твърде много условности по отношение на всяко едно изследване, експеримент и изчисление, свързани с разпространението на вирусните частици, има доказано средство, което помага да се предпазим – маската. Инфектиран човек, който носи предпазна маска, намалява значително риска за останалите.
Според учените, ако човек се намира на разстояние 2,5 метра от заразен, който кашля и говори (кихането носи по-малко рискове), той е също толкова защитен от зараза, колкото ако и двамата носят предпазни маски.
В заключение Бисвас напомня: „Тъй като много хора, заразени със SARS-CoV-2, не проявяват симптоми, най-доброто средство за защита си остава носенето на маска.“
- Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита
- Комбинацията от COVID-19 и втори респираторен вирус застрашава сериозно здравето на децата под 5 години
- Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето
- Близо 13 млн. нови случаи на рак са причинени от вирусни инфекции
Коментари към Рискът от разпространение на вируси намалява значително при разстояние 1,5 метра или насочен въздушен поток