Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19

Възможно ли е маската, която много учени считат за най-ефективното средство срещу COVID-19 да има и други ползи за човешкото здраве? Според някои експерти тя позволява преминаването на здравословни дози от вируса, което от своя страна предизвиква имунна реакция на организма.
Теорията все още не е доказана, но ако се намерят доводи в нейна защита, ще се окаже, че маските могат да подсилят имунитета ни, докато бъде създадена ефикасна ваксина.
Маските от плат или тези за еднократна употреба се препоръчват по целия свят като основно средство за предотвратяване разпространението на коронавируса от вече инфектирани хора. Макар предпазните средства да не осигуряват пълна защита, те намаляват броя на вирусните молекули, вдишани от човека, се твърди в изследване, публикувано през септември 2020 г. в авторитетното списание „New England Journal of Medicine (NEJM)“.
Съществува ли "полезна доза вирус"?
Моника Ганди, която е автор на проучването и специалист по инфекциозни болести към Калифорнийския университет в Сан Франциско, споделя: „Предполагаме, че колкото по-висока е дозата (своеобразната ваксина), която навлиза в тялото, толкова повече се разболява човекът. Смятаме, че маската намалява тази доза и затова причинява инфекция, която протича безсимптомно.“
Ганди е директор на Центъра за изследвания върху СПИН „Gladstone“ към Калифорнийския университет. Тя твърди, че безсимптомното протичане на инфекцията се асоциира със силна имунна реакция от Т-лимфоцитите. Те представляват тип бели кръвни клетки, които биха могли да ни защитят срещу COVID-19.
Според експерта маските ни печелят време, докато учените създадат работеща ваксина срещу коронавируса. Тя пояснява, че екипи вече провеждат не едно изследване, за да тестват теорията. Те проверяват доколко изискването за носене на предпазна маска на определени места е повлияло върху степента на тежест на самата инфекция. Паралелно в Тайван се извършват проучвания за антитела, тъй като там хората повсеместно носят маски.
„Разбира се, засега заключенията ни са само на хартия, но доказателствата в подкрепа на теорията са много“, споделя Бруно Хоен, ръководител на медицинските проучвания към институт „Pasteur“ в Париж. Той вярва, че всички трябва да погледнат от различен ъгъл на носенето на маска, което повечето здравни власти досега определяха като абсолютно ненужно. Днес предпазните средства се препоръчват като един от основните начини за ограничаване разпространението на коронавирусната инфекция.
Опитът с вариолата
Теорията е продължение на така наречената „вариолация“ - остаряла техника от миналото, когато здравите хора са били заразявани чрез инокулация на материал от болни от едра шарка, поради липсата на ваксина срещу нея.
Според данни на Американската национална библиотека по медицина ранната вариолация в Азия често се е извършвала като се поставят люспички от кожата на болния в носа на здравия човек.
През 18 в., когато понякога смъртоносната практика достига Европа и Америка, инокулацията е извършвана вече подкожно.
По сходен начин, в статията за имунитета, който човек изгражда с носенето на предпазна маска, се твърди, че излагането на малки дози от коронавирусната молекула подпомага развитието на имунитет срещу COVID-19.
Арчи Клемънтс, заместник-декан на Факултета по здравни науки към австралийския университет „Curtin“, смята, че „теорията е интересна и в нейна защита съществуват доказателства.“
Съмненията също не са малко
В научните среди обаче не всички са така предразположени към идеята. Анджела Расмусен, вирусолог в Колумбийския университет в Ню Йорк, е скептично настроена. Според нея ние все още не знаем дали малка доза от вируса означава по-леки симптоми.
Не е сигурно също дали маските намаляват излагането на вируса, колко продължителен е имунитетът, който се изгражда, и до каква степен въобще се изгражда такъв.
Тя споделя: „Идеята е интересна, но има твърде много неизвестни, за да си позволим да използваме предпазните маски като средство за изграждане на имунитет чрез заразяване със SARS-CoV-2."
За да се отговори на всички тези въпроси, е нужно да се тества хипотезата на експертите от Калифорнийския университет, което е много трудно.
Ганди признава: „Вярно е, че нашата хипотеза не може да бъде доказана чрез прилагането на методи от експериментален характер. Не можем да я докажем, защото няма как да изложим съзнателно хората на вируса. Запознати сме с някои проучвания, които ни бяха полезни. Едно от тях бе проведено върху хамстери в Хонг Конг. Учените симулираха носене на предпазна маска от животните, разделяйки клетката на здравите от клетката на вече заразени с такава. Те стигнаха до заключението, че вероятността хамстерите да се заразят с COVID-19 е намаляла значително за тези, които са били защитени с маска. Ако все пак някое от животните се е заразявало, симптомите му са били леки.“
Известни са и малко на брой случайни реални експерименти. В един от случаите на круизен кораб от Аржентина през месец март 2020 г. всички пасажери са носили предпазни маски, веднага щом разбират за инфекцията. По-късно експертите изчисляват, че 81% от хората, които все пак са се заразили с коронавируса, са прекарали заболяването безсимптомно. Според Ганди процентът на безсимптомно заболелите на други кораби, където маските са били използвани само от време на време, е едва 40%.
medicalxpress.com/news/2020-09-masks-boost-covid-immunity.html
Снимка: Pixabay.com
-
Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето
-
Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита
-
Децата са тихият преносител на коронавирус, твърдят експерти
-
Лечението на COVID-19 може да повиши антибиотичната резистентност на населението
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА С ЛАСТИК * 25
ФИЛТЪР ЗА ЗАЩИТНА МАСКА PM 2.5 С АКТИВЕН ВЪГЛЕН * 1
ЗАЩИТНА МАСКА N95 (FFP2) С КЛАПАН И МЯСТО ЗА ФИЛТЪР XTORE
ТРИПЛАСТОВА ЗАЩИТНА МАСКА "ФРАМАР" * 20
ПРЕДПАЗНА МАСКА С КЛАПАН TM TEMSAN 34V FFP1 NR * 1
ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА / SANITARY FACE MASK * 1 брой
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
- Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
- По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
- След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
- За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
- Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
- Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
- 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
Коментари към Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19