Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19

Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19

от 28 сеп 2020г., обновено на 30 сеп 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Възможно ли е маската, която много учени считат за най-ефективното средство срещу COVID-19 да има и други ползи за човешкото здраве? Според някои експерти тя позволява преминаването на здравословни дози от вируса, което от своя страна предизвиква имунна реакция на организма.

Теорията все още не е доказана, но ако се намерят доводи в нейна защита, ще се окаже, че маските могат да подсилят имунитета ни, докато бъде създадена ефикасна ваксина.

Маските от плат или тези за еднократна употреба се препоръчват по целия свят като основно средство за предотвратяване разпространението на коронавируса от вече инфектирани хора. Макар предпазните средства да не осигуряват пълна защита, те намаляват броя на вирусните молекули, вдишани от човека, се твърди в изследване, публикувано през септември 2020 г. в авторитетното списание „New England Journal of Medicine (NEJM)“.

Съществува ли "полезна доза вирус"?

Моника Ганди, която е автор на проучването и специалист по инфекциозни болести към Калифорнийския университет в Сан Франциско, споделя: „Предполагаме, че колкото по-висока е дозата (своеобразната ваксина), която навлиза в тялото, толкова повече се разболява човекът. Смятаме, че маската намалява тази доза и затова причинява инфекция, която протича безсимптомно.“

Ганди е директор на Центъра за изследвания върху СПИН „Gladstone“ към Калифорнийския университет. Тя твърди, че безсимптомното протичане на инфекцията се асоциира със силна имунна реакция от Т-лимфоцитите. Те представляват тип бели кръвни клетки, които биха могли да ни защитят срещу COVID-19.

Според експерта маските ни печелят време, докато учените създадат работеща ваксина срещу коронавируса. Тя пояснява, че екипи вече провеждат не едно изследване, за да тестват теорията. Те проверяват доколко изискването за носене на предпазна маска на определени места е повлияло върху степента на тежест на самата инфекция. Паралелно в Тайван се извършват проучвания за антитела, тъй като там хората повсеместно носят маски.

„Разбира се, засега заключенията ни са само на хартия, но доказателствата в подкрепа на теорията са много“, споделя Бруно Хоен, ръководител на медицинските проучвания към институт „Pasteur“ в Париж. Той вярва, че всички трябва да погледнат от различен ъгъл на носенето на маска, което повечето здравни власти досега определяха като абсолютно ненужно. Днес предпазните средства се препоръчват като един от основните начини за ограничаване разпространението на коронавирусната инфекция.

Опитът с вариолата

Теорията е продължение на така наречената „вариолация“ - остаряла техника от миналото, когато здравите хора са били заразявани чрез инокулация на материал от болни от едра шарка, поради липсата на ваксина срещу нея.

Според данни на Американската национална библиотека по медицина ранната вариолация в Азия често се е извършвала като се поставят люспички от кожата на болния в носа на здравия човек.  
През 18 в., когато понякога смъртоносната практика достига Европа и Америка, инокулацията е извършвана вече подкожно.

По сходен начин, в статията за имунитета, който човек изгражда с носенето на предпазна маска, се твърди, че излагането на малки дози от коронавирусната молекула подпомага развитието на имунитет срещу COVID-19.

Арчи Клемънтс, заместник-декан на Факултета по здравни науки към австралийския университет „Curtin“, смята, че „теорията е интересна и в нейна защита съществуват доказателства.“

Съмненията също не са малко

В научните среди обаче не всички са така предразположени към идеята. Анджела Расмусен, вирусолог в Колумбийския университет в Ню Йорк, е скептично настроена. Според нея ние все още не знаем дали малка доза от вируса означава по-леки симптоми.

Не е сигурно също дали маските намаляват излагането на вируса, колко продължителен е имунитетът, който се изгражда, и до каква степен въобще се изгражда такъв.

Тя споделя: „Идеята е интересна, но има твърде много неизвестни, за да си позволим да използваме предпазните маски като средство за изграждане на имунитет чрез заразяване със SARS-CoV-2."
За да се отговори на всички тези въпроси, е нужно да се тества хипотезата на експертите от Калифорнийския университет, което е много трудно.

Ганди признава: „Вярно е, че нашата хипотеза не може да бъде доказана чрез прилагането на методи от експериментален характер. Не можем да я докажем, защото няма как да изложим съзнателно хората на вируса. Запознати сме с някои проучвания, които ни бяха полезни. Едно от тях бе проведено върху хамстери в Хонг Конг. Учените симулираха носене на предпазна маска от животните, разделяйки клетката на здравите от клетката на вече заразени с такава. Те стигнаха до заключението, че вероятността хамстерите да се заразят с COVID-19 е намаляла значително за тези, които са били защитени с маска. Ако все пак някое от животните се е заразявало, симптомите му са били леки.“

Известни са и малко на брой случайни реални експерименти. В един от случаите на круизен кораб от Аржентина през месец март 2020 г. всички пасажери са носили предпазни маски, веднага щом разбират за инфекцията. По-късно експертите изчисляват, че 81% от хората, които все пак са се заразили с коронавируса, са прекарали заболяването безсимптомно. Според Ганди процентът на безсимптомно заболелите на други кораби, където маските са били използвани само от време на време, е едва 40%.

Източник:

medicalxpress.com/news/2020-09-masks-boost-covid-immunity.html
Снимка: Pixabay.com

Още по темата:
  • Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето
  • Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита
  • Лечението на COVID-19 може да повиши антибиотичната резистентност на населението Лечението на COVID-19 може да повиши антибиотичната резистентност на населението
  • Децата са тихият преносител на коронавирус, твърдят експерти Децата са тихият преносител на коронавирус, твърдят експерти
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА С ЛАСТИК * 25
55.00лв.

ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА С ЛАСТИК * 25

ФИЛТЪР ЗА ЗАЩИТНА МАСКА PM 2.5 С АКТИВЕН ВЪГЛЕН * 1
3.10лв.

ФИЛТЪР ЗА ЗАЩИТНА МАСКА PM 2.5 С АКТИВЕН ВЪГЛЕН * 1

ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН И ФИЛТЪР N95 PM 2.5 С АКТИВЕН ВЪГЛЕН POCKESTER
11.00лв.

ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН И ФИЛТЪР N95 PM 2.5 С АКТИВЕН ВЪГЛЕН POCKESTER

ТРИПЛАСТОВА ЗАЩИТНА МАСКА "ФРАМАР" * 20
10.00лв.

ТРИПЛАСТОВА ЗАЩИТНА МАСКА "ФРАМАР" * 20

ПРЕДПАЗНА МАСКА С КЛАПАН TM TEMSAN 34V FFP1 NR * 1
4.90лв.

ПРЕДПАЗНА МАСКА С КЛАПАН TM TEMSAN 34V FFP1 NR * 1

ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА / SANITARY FACE MASK * 1 брой
2.20лв.

ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА / SANITARY FACE MASK * 1 брой

Коментари към Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 08:48
    Коментирайте "Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
  • COVID-19 и опитът на малките островни нации - Нова Зеландия и Исландия
  • 26 октомври 2020 г.: Процентът на заразените с COVID-19 за последното денонощие остава непроменен
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
  • 6 октомври 2020 г.: 283 нови случая на COVID-19 след направени 3713 теста
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 66 дни, 19 часа и 11 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 29 юни, 2024 година - София

преди 380 дни, 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 16 часа и 59 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 9 часа и 40 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 16 часа и 32 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 23 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АМРИТА АНТИ - ЦЕЛУЛИТЕН МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА ТЯЛО 330 мл

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ капсули * 120

МУРАКОЛ ИМУНО КОЛАГЕН прах 200 г

ФИКСОДЕНТ ПЛЮС СТРОНГ БАЙТ фиксиращ крем за протези 57 г

ХЕД & ШОУДЪРС ДЕРМА ЕКС ПРО ПОДСИЛВАЩ ШАМПОАН 300 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival