Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Любопитно Нашето здраве Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19

Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19

от 28 сеп 2020г., обновено на 30 сеп 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Възможно ли е маската, която много учени считат за най-ефективното средство срещу COVID-19 да има и други ползи за човешкото здраве? Според някои експерти тя позволява преминаването на здравословни дози от вируса, което от своя страна предизвиква имунна реакция на организма.

Теорията все още не е доказана, но ако се намерят доводи в нейна защита, ще се окаже, че маските могат да подсилят имунитета ни, докато бъде създадена ефикасна ваксина.

Маските от плат или тези за еднократна употреба се препоръчват по целия свят като основно средство за предотвратяване разпространението на коронавируса от вече инфектирани хора. Макар предпазните средства да не осигуряват пълна защита, те намаляват броя на вирусните молекули, вдишани от човека, се твърди в изследване, публикувано през септември 2020 г. в авторитетното списание „New England Journal of Medicine (NEJM)“.

Съществува ли "полезна доза вирус"?

Моника Ганди, която е автор на проучването и специалист по инфекциозни болести към Калифорнийския университет в Сан Франциско, споделя: „Предполагаме, че колкото по-висока е дозата (своеобразната ваксина), която навлиза в тялото, толкова повече се разболява човекът. Смятаме, че маската намалява тази доза и затова причинява инфекция, която протича безсимптомно.“

Ганди е директор на Центъра за изследвания върху СПИН „Gladstone“ към Калифорнийския университет. Тя твърди, че безсимптомното протичане на инфекцията се асоциира със силна имунна реакция от Т-лимфоцитите. Те представляват тип бели кръвни клетки, които биха могли да ни защитят срещу COVID-19.

Според експерта маските ни печелят време, докато учените създадат работеща ваксина срещу коронавируса. Тя пояснява, че екипи вече провеждат не едно изследване, за да тестват теорията. Те проверяват доколко изискването за носене на предпазна маска на определени места е повлияло върху степента на тежест на самата инфекция. Паралелно в Тайван се извършват проучвания за антитела, тъй като там хората повсеместно носят маски.

„Разбира се, засега заключенията ни са само на хартия, но доказателствата в подкрепа на теорията са много“, споделя Бруно Хоен, ръководител на медицинските проучвания към институт „Pasteur“ в Париж. Той вярва, че всички трябва да погледнат от различен ъгъл на носенето на маска, което повечето здравни власти досега определяха като абсолютно ненужно. Днес предпазните средства се препоръчват като един от основните начини за ограничаване разпространението на коронавирусната инфекция.

Опитът с вариолата

Теорията е продължение на така наречената „вариолация“ - остаряла техника от миналото, когато здравите хора са били заразявани чрез инокулация на материал от болни от едра шарка, поради липсата на ваксина срещу нея.

Според данни на Американската национална библиотека по медицина ранната вариолация в Азия често се е извършвала като се поставят люспички от кожата на болния в носа на здравия човек.  
През 18 в., когато понякога смъртоносната практика достига Европа и Америка, инокулацията е извършвана вече подкожно.

По сходен начин, в статията за имунитета, който човек изгражда с носенето на предпазна маска, се твърди, че излагането на малки дози от коронавирусната молекула подпомага развитието на имунитет срещу COVID-19.

Арчи Клемънтс, заместник-декан на Факултета по здравни науки към австралийския университет „Curtin“, смята, че „теорията е интересна и в нейна защита съществуват доказателства.“

Съмненията също не са малко

В научните среди обаче не всички са така предразположени към идеята. Анджела Расмусен, вирусолог в Колумбийския университет в Ню Йорк, е скептично настроена. Според нея ние все още не знаем дали малка доза от вируса означава по-леки симптоми.

Не е сигурно също дали маските намаляват излагането на вируса, колко продължителен е имунитетът, който се изгражда, и до каква степен въобще се изгражда такъв.

Тя споделя: „Идеята е интересна, но има твърде много неизвестни, за да си позволим да използваме предпазните маски като средство за изграждане на имунитет чрез заразяване със SARS-CoV-2."
За да се отговори на всички тези въпроси, е нужно да се тества хипотезата на експертите от Калифорнийския университет, което е много трудно.

Ганди признава: „Вярно е, че нашата хипотеза не може да бъде доказана чрез прилагането на методи от експериментален характер. Не можем да я докажем, защото няма как да изложим съзнателно хората на вируса. Запознати сме с някои проучвания, които ни бяха полезни. Едно от тях бе проведено върху хамстери в Хонг Конг. Учените симулираха носене на предпазна маска от животните, разделяйки клетката на здравите от клетката на вече заразени с такава. Те стигнаха до заключението, че вероятността хамстерите да се заразят с COVID-19 е намаляла значително за тези, които са били защитени с маска. Ако все пак някое от животните се е заразявало, симптомите му са били леки.“

Известни са и малко на брой случайни реални експерименти. В един от случаите на круизен кораб от Аржентина през месец март 2020 г. всички пасажери са носили предпазни маски, веднага щом разбират за инфекцията. По-късно експертите изчисляват, че 81% от хората, които все пак са се заразили с коронавируса, са прекарали заболяването безсимптомно. Според Ганди процентът на безсимптомно заболелите на други кораби, където маските са били използвани само от време на време, е едва 40%.

Източник:

medicalxpress.com/news/2020-09-masks-boost-covid-immunity.html
Снимка: Pixabay.com

Още по темата:
  • Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита
  • Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето
  • Децата са тихият преносител на коронавирус, твърдят експерти Децата са тихият преносител на коронавирус, твърдят експерти
  • Лечението на COVID-19 може да повиши антибиотичната резистентност на населението Лечението на COVID-19 може да повиши антибиотичната резистентност на населението
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА С ЛАСТИК * 20
44.00лв.

ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА С ЛАСТИК * 20

ЗАЩИТНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ FFP2 KN95  С КЛАПАН * 1
11.00лв.

ЗАЩИТНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ FFP2 KN95 С КЛАПАН * 1

САНИТАРНА МАСКА ЗА ДЕЦА С ЛАСТИК КУТИЯ * 10
15.00лв.

САНИТАРНА МАСКА ЗА ДЕЦА С ЛАСТИК КУТИЯ * 10

Нов
ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН DR. FREI размер L - XL
11.90лв.

ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН DR. FREI размер L - XL

ЗАЩИТНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ FFP3 СЪС СМЕНЯЕМ ФИЛТЪР * 1
35.00лв.

ЗАЩИТНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ FFP3 СЪС СМЕНЯЕМ ФИЛТЪР * 1

ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН FFP3 * 1
13.90лв.

ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН FFP3 * 1

Нов

Коментари към Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19
    www.framar.bg 
    на 20 January 2021 в 14:58
    Коментирайте "Помагат ли маските за подсилване на имунитета срещу COVID-19"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Масовата ваксинация и придобитият имунитет ще превърнат COVID-19 в обикновена настинка
  • Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?
  • За вирусите, ваксините, доверието в науката и куража да продължим напред - проф. Радостина Александрова - част 1
  • Сравнителен анализ на ваксините срещу COVID-19 на Moderna, Pfizer и AstraZeneca/ Оксфорд
  • Защо хората не носят предпазни маски срещу COVID-19 въпреки препоръките – обяснението на психолозите
  • 8 януари 2021 г.: 867 нови потвърдени случая на COVID-19 при направени 9 911 теста
  • 15 януари 2021 г.: Нови 535 случая на COVID-19 и рекорден брой оздравели - 6728
  • Какво може да се направи, за да се намали смъртността при патогенетичните процеси на тежките случаи с COVID-19
  • 6 януари 2021 г.: 1310 души с положителни тестове за COVID-19 и отново висок ръст на излекуваните – 2142
  • Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ставни проблеми след COVID-19

преди 21 дни, 22 часа и 40 мин.

Лекарство или хранителна добавка за подсилване на апетита на човек на 81 години

преди 182 дни, 3 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 3 дни, 6 часа и 29 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 9 дни, 16 часа и 45 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 9 дни, 17 часа и 35 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 13 дни, 21 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах