31% положителни тестове за COVID-19 и 507 оздравели на 3 ноември 2020-а
Близо 31 процента са положителните тестове за COVID-19 за последното денонощие. Това показват данните на Единния информационен портал. Новите случаи на коронавирус в страната са 2427 при направени 7910 PCR теста. С тях броят на заразените от началото на епидемията става 56 496, от които 34 110 са активни.
2841 души с установен коронавирус са настанени в лечебни заведения в цялата страна, а 180 са пациентите в интензивни отделения.
Оздравелите за последното денонощие са 507 и общо 21 037 от началото на епидемията. Отчетен е ръст в броя на смъртните случаи за последните 24 часа. За последното денонощие те са 51.
Над една трета от новите случаи са регистрирани в столицата – 979. 255 са положителните проби в Пловдив. Следват Варна със 148, Благоевград със 136, Шумен – 93 и Русе с 86 новозаразени.
COVID-19 в България
По разпореждане на премиера Бойко Борисов пред всички болници в страната ще се организират изнесени пунктове, където да се извършва бърза диагностика и насочване към необходимото лечение на пристигащите пациенти. Предвижда се пунктовете да бъдат разкрити до 6 ноември. В тях ще се извършват антигенни тестове, които са много по-бързи от PCR теста и имат около 96% точност в диагностицирането на COVID-19.
Според министър-председателя от изключително значение е да има гъвкавост в лечебните заведения, както и да продължи извършването на наложителните оперативни интервенции.
От днес, 3 ноември, на разположение на СРЗИ ще бъдат 20 служители на Националния център по обществено здраве и анализи. С това се цели да се подпомогнат служители, които са ангажирани с осъществяване на здравния контрол, както и с връчване на предписания за карантина и актуализиране на данните в Единния информационен портал за разпространението на COVID-19 в България.
В област Сливен се въвеждат временни противоепидемични мерки, които ще са в сила от 4 до 30 ноември. Ограниченията са свързани с работното време на заведенията и местата на хранене и тези, които предоставят услуги. С решение на Областния кризисен щаб се преустановяват развлекателните и културни мероприятия, тържища, изложения, семинари и други събития в присъствена форма. Забраняват се също посещенията на хазартни игрални зали и фитнес клубове. От 4 ноември се въвежда ограничение в работното време на заведенията за хранене и развлечения, ресторанти, кафе-сладкарници и др. до 23:00 часа. За непълнолетни посещението на гореизброените заведения е забранено след 21:00 часа.
Обсъдено е разкриването на втора реанимация в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“, където да се лекуват само пациенти с COVID-19 в тежко състояние. Предвижда се допълнителните реанимационни екипи да бъдат сформирани от командировани анестезиолози от останалите лечебни заведения в областта. 16 допълнителни легла са разкрити и в МБАЛ „Хаджи Димитър“, където вече се приемат хора с положителна проба за коронавирус.
В диагностично-консултативните центрове се предвижда разкриването на кабинети, в които да се извършват прегледи на лица с грипоподобни симптоми, което има за цел разграничаване потокът от инфектирани с коронавирус от останалите пациенти.
На територията на област Сливен за последното денонощие са регистрирани 11 нови случая на коронавирус. С тях общият брой на заразените от началото на пандемията става 1348.
С цел ограничаване на разпространението на коронавирусната инфекция, се въвежда ограничение в работното време на всички заведения за хранене и развлечения и във Варненска област. Решението, с което се забраняват посещенията в заведенията от 00:00 до 06:00 часа, е взето на заседание на Областния кризисен щаб. Мярката се отнася за всички ресторанти, независимо дали са самостоятелни или част от места за настаняване. Забраната е в сила до 00:00 часа на 10 ноември, като мерките могат да бъдат променени при подобряване на епидемичната обстановка в областта.
Във Варна са установени 148 положителни проби за коронавирус през последното денонощие.
Отчетен е ръст в новите случаи на коронавирус в област Благоевград, като най-много положителни проби са установени в градовете Благоевград, Петрич и Сандански. Към момента лечебните заведения в областта са препълнени, поради което се създава напрежение при необходимост от хоспитализация на пациенти с коронавирус. През вчерашния ден в болницата в областния център са приети 12 пациенти, които са настанени в хирургичното отделение, преструктурирано за лечение на COVID-19.
Очаква се ново увеличение в новозаразените, тъй като вчера през рентгена в болницата са преминали 60 души, като при 30 от тях са установени пневмонии. Очакват се резултатите от тестовете.
Шумен е поредната област, в която се въвеждат по-строги противоепидемични мерки. Те са в сила от 00:00 часа на 2 ноември и ще продължат до 00:00 часа на 16 ноември. С мерките се забранява провеждането на фирмени и семейни празненства на открито и закрито, ограничава се работното време на заведенията за хранене в областта до 22:00 часа, преустановява се провеждането на репетиции и изяви от читалищата и самодейните формации.
Областният кризисен щаб приканва ръководителите на държавни, общински и частни структури да предприемат преминаване към дистанционна форма на работа на служителите, където това е възможно. Заповедта гласи също да не се допускат лица със симптоми на респираторни болести, както и тестването на всички служители при случай на COVID-19.
В област Шумен през последното денонощие са регистрирани 93 нови случая на коронавирус, с които общият брой на заразените става 1418.
Covid-19 по света
46 909 107 са случаите на COVID-19 в световен мащаб от началото на пандемията. Това показват данните на информационната система на Университета „Джон Хопкинс“.
Правителството на Гърция въвежда нови противоепидемични мерки за окръзите Серес и Солун заради усложнената ситуация с разпространението на COVID-19. От днес, 3 ноември, се забранява излизането навън във времевия интервал 21:00 до 05:00 часа. Само при основателни причини ще се допуска гражданите да напускат домовете си в тези часове. За тази цел ще трябва да се изпрати специално текстово съобщение на номер 13033, с което да се предупредят здравните власти.
С цел ограничаване на разпространението на вируса, от 3 ноември се отменят всички вътрешни и международни полети от и до летище „Македония“ в Солун. Изключение правят само тези, които са по основателна причина. Новите мерки вече са в сила и ще важат за период от 14 дни.
До момента Гърция е регистрирала над 37 000 случая на COVID-19 и общо 635 жертви на вирусната инфекция.
Епидемичната ситуация се утежнява и в Украйна, където за последните 24 часа са регистрирани рекордните 8 899 нови случая на COVID-19. Към момента общият брой инфекции възлиза на 411 093, смъртните случаи са 7532. Според министъра на здравеопазването Максим Степанов ситуацията с коронавируса в Украйна е близо до катастрофална и нацията трябва да се подготви за най-лошото. Миналият месец той заяви, че в Украйна ще се въведат по-строги ограничения за блокиране, ако случаите се увеличат до 11 000 – 15 000 дневно. Степанов предупреди, че ресурсите на здравната система ще се изчерпат, ако броят на новите случаи за денонощие надхвърли 20 000.
Влизащите на територията на Румъния от България, независимо от гражданството, трябва да представят отрицателен резултат от PCR тест за коронавирус, направен не по-късно от 48 часа. На хората, които не предоставят необходимия документ, се налага карантина за период от 14 дни на посочен от тях адрес. Мярката, която се въвежда на база решение на Националния комитет за спешни ситуации, влиза в сила от 00:00 часа на 3 ноември.
Ограничението не обхваща персонал, ангажиран с превоз на пътници, товари и стоки, официални длъжностни лица, медицински специалисти, погранични работници, участници в международни спортни и културни събития. Транзитно преминаване на страната без предоставяне на отрицателен резултат от PCR тест е разрешено за лица, притежаващи документи за пребиваване в друга държава от Европейския съюз, които в рамките на 24 часа ще напуснат територията на страната.
Германия започна проучване на търговски панаирни зали и терминали на летища, с цел използването им като потенциални центрове за масова ваксинация, тъй като се изготвя план за инокулация на нацията, веднага след като първата ваксина срещу коронавирус получи одобрение от ЕС.
Берлин очаква първите ваксини срещу COVID-19 да бъдат на разположение в началото на 2021 г., поради което е разпоредено на 16-те федерални провинции в страната в срок до 10 ноември да уточнят адресите на 60 съоръжения, които биха могли да служат като центрове за съхранение на ваксината.
Също така Комитета по ваксини на Института „Робърт Кох“ е нагърбен със задачата да определи уязвимите групи от населението, които трябва първо да получат ваксина срещу коронавируса, въпреки че се очаква работниците от първа линия в борбата с COVID-19 да са с приоритет.
Очаквайте подробности.
coronavirus.bg, slivenpress.bg, bnr.bg, stolica.bg, moreto.net, struma.com, 24shumen.com, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com, freepik.com
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 31% положителни тестове за COVID-19 и 507 оздравели на 3 ноември 2020-а