2 ноември 2020 г.: Лек спад на положителните проби за COVID-19 и 485 оздравели
Положителните проби за COVID-19 за последното денонощие са 1225, а направените PCR тестове – 5457, което представлява 22 процента от изследваните. Единният информационен портал показва, че до момента случаите на коронавирус в страната са 54 069, от които 32 241 са активните.
Броят на пациентите, настанени в лечебни заведения в цялата страна, е 2680, а нуждаещите се от интензивни грижи – 169.
За последното денонощие са оздравели 485 души и общо 20 530 от началото на епидемията. Починалите са 19.
Най-много случаи са установени в област София-град, където положителните проби за последното денонощие са 575. Следват Пловдив и Благоевград с по 68 новозаразени, Софийска област с 58, Варна с 57, Перник – 39.
COVID-19 в България
Министерството на образованието и науката ще възстановява присъственото обучение за учениците от гимназиален етап на локален принцип. Това стана ясно от просветния министър Красимир Вълчев. По думите му дистанционното обучение за възпитаниците на гимназиите трябва да продължи и след 11 ноември в областите, намиращи се в червената зона, където се наблюдава значителен ръст в заболеваемостта. Това решение ще бъде взето до края на седмицата, поясни Вълчев.
Най-тревожна е ситуацията в София, където има най-много карантинирани и заразени ученици и учители. В учебните заведения, където има висок процент заразени, преобладават настроенията, че учениците е необходимо да се обучават в електронна среда, за да се прекъсне разпространението на заразата. Наблюдава се увеличение в броя на молбите за отпуск и заявления за обучение в електронна среда. Към момента на общо 19 училища е разрешено преминаването към дистанционно обучение.
От МОН все още са на мнение, че учениците от начален етап трябва да преминат на обучение в електронна среда последни.
Изследвания обаче показват, че трудно се задържа ангажираността на учениците, когато не се пишат отсъствия и оценки. Затова е важно обучението да се провежда в училище, смята министър Вълчев. По думите му загубите от пропуснатия материал са по-големи за малките ученици, отколкото за големите, но към момента няма предпоставки учебната година да се обяви за нулева, дори и всички учебните заведения да преминат към обучение в електронна среда.
В София, където през последното денонощие са регистрирани най-много случаи на коронавирус, от вчера е въведено ново работно време за всички заведения. Хранителните и питейни заведения ще работят до 23:30 часа, като мярката се предвижда да е в сила до 12 ноември. С новото ограничение се цели да се въведе дистанция и контрол. На местата, където това е невъзможно, се предвижда затваряне.
Към момента в лечебни заведения в столицата са настанени 533 пациенти с установен коронавирус, от които 98 са в интензивни отделения. Най-сложна е ситуацията в „Пирогов“, където при 75 легла има настанени 101 пациента. Освен държавните болници в столицата, в борбата с коронавирусната инфекция са се включили и редица частни болници, разкривайки инфекциозни отделения за COVID-19.
През почивните дни са разкрити допълнително легла, които са на разположението на нуждаещи се от болнично лечение хора, а информацията за заети и свободни легла в столичните лечебни заведения се актуализира по два пъти на ден.
Тежка е ситуацията и в област Благоевград, където през последното денонощие са регистрирани 68 нови случая на COVID-19. Към момента отделенията, предназначени за лечение на пациенти с установен коронавирус, са пълни, но болницата в областния център не отказва прием. В МБАЛ – Благоевград работят три COVID отделения, въпреки това лечебното заведение има готовност за разкриване на допълнително такова при увеличаване на хората, нуждаещи се от хоспитализация.
Разкриват се нови отделения за лечение на пациенти с коронавирус и в болницата в Перник, тъй като към момента осигурените легла са заети. Със заповед на здравния министър, след решение на РЗИ-Перник, единствените в областта отделения по гастроентерология и ендокринология се трансформират в COVID отделение. Това на практика оставя област Перник без вътрешни отделения и болнично лечение за пациентите с диабет, цироза и други хронични заболявания, тъй като болниците в Брезник, Радомир и Трън са закрити.
През последното денонощие на територията на област Перник са установени 39 положителни проби за коронавирус. Общият брой на заразените от началото на епидемията е 790.
Запълнени са COVID отделения в УМБАЛ „Проф. Стоян Киркович“ в Стара Загора. В момента в лечебното заведение са настанени 93 души с коронавирусна инфекция. В реанимацията от общо 14 легла има само едно свободно. Всички 21 легла, разкрити в болница „Тракия“, също са заети от пациенти с положителна проба за коронавирус, които са в добро или средно тежко състояние.
Предстои заседание на Областния медицински щаб, на което ще бъде предложено и останалите болници на територията на областта да увеличат процента на леглата за пациенти с COVID-19.
Според директора на държавната болница, за да издържи здравната система, е необходимо всички лечебни заведения, които са разкрили 10% от легловата си база, както е посочено в заповед на здравния министър, да увеличат процента и да го приравнят с този на УМБАЛ, където за лечение на хора с коронавирусна инфекция са разкрити 20 на 100 от общия капацитет.
За последните 24 часа в Стара Загора са регистрирани 24 нови случая на коронавирус, с които заразените от началото на пандемията стават общо 1983.
Центърът за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в София, който към момента осигурява по 25 специализирани автомобили за дневно дежурство, от днес ще разполага с още 10 буса, осигурени от Министерството на вътрешните работи. Те са пригодени за превозване на пациенти от леко до средно тежко състояние, но не и за такива, които имат нужда от обдишване. ЦСМП ще получи допълнително и 17 нови линейки, които ще се използват на територията на София.
От днес, 2 ноември, започват проверки в частните и държавни лаборатории, където се извършват PCR тестове. Причината са зачестилите случаи на качване на резултати в информационната система след два-три дни.
COVID-19 по света
Случаите на коронавирус в световен мащаб са 46 545 885, показват данните на Университета „Джон Хопкинс“.
Новите случаи на COVID-19 в Европа са се удвоили за период от пет седмици, като към момента броят на заразените надхвърля 10 милиона. Старият континент, където живее 10% от световното население, представлява около 22% от общия брой случаи на коронавирус в световен мащаб.
Европейските правителства са подложени на постоянни критики поради липсата на координация и пропуснатия шанс през лятото за укрепване на здравните системи, оставяйки болниците неподготвени за втората вълна на COVID-19.
На фона на нарастващите случаи Франция, Германия и Обединеното кралство въведоха национално блокиране за поне един месец, което е почти толкова строго, колкото ограниченията, въведени през март и април. Португалия наложи частично блокиране, а Испания и Италия затягат ограниченията.
Едномесечното блокиране на Англия, обявено от премиера Борис Джонсън този уикенд, може да бъде удължено, тъй като Великобритания се бори да овладее втората вълна на COVID-19. След като се противопостави на перспективата за нова национална блокировка през миналия месец, Джонсън обяви в събота, че нови ограничения в цяла Англия ще влязат в сила след полунощ в четвъртък, 5 ноември, и ще продължат до 2 декември.
Обединеното кралство, което е с най-висок процент смъртни случаи от COVID-19 в Европа, регистрира ежедневно над 20 000 нови случая на коронавирусна инфекция. Учените предупреждават, че най-лошият сценарий (80 000 починали) може да бъде надминат тази зима.
Няколко министри от кабинета намекнаха, че блокирането на Англия може да продължи до следващата година, като правителството обмисля кратко отпускане на мерките по време на Коледа. Според тях ще бъде много трудно да се премахне блокирането, ако смъртността, свързана с коронавируса, и броят на хоспитализираните продължава да нараства.
Шотландия, Уелс и Северна Ирландия, които имат отделни правителства, въведоха също по-строги ограничения през последните седмици.
Броят на случаите на коронавирус във Франция се е увеличил с 46 290 за последното денонощие. Към момента заразените с COVID-19 от началото на пандемията на територията на страната надхвърлят 1,4 милиона. През последната седмица са хоспитализирани 17 450 пациенти, от които 2605 са настанени в реанимация.
Русия е най-засегнатата източноевропейска държава с над 1,6 милиона заразени с COVID-19. Вицепремиерът на страната Татяна Голикова заяви в сряда, че в 16 региона на страната 90% от болничните легла са вече заети.
На фона на разрастващото се разпространение на коронавируса повече от 300 бразилци се събраха на главната търговска улица в Сао Пауло в неделя, 1 ноември, за да протестират срещу въвеждането на задължителна имунизация срещу COVID-19 и тестването на потенциална ваксина, разработена от Sinovac SVA.O. Китайската ваксина се тества в Сао Пауло и вече е във фаза III на клиничните изпитвания.
Жоао Дория, губернатор на щата Сао Пауло, по-рано се обяви за задължителна имунизация, след като ваксините станат налични, предизвиквайки разногласия с президента Жаир Болсонаро, който обеща, че ваксинацията ще бъде доброволна. Върховният съд заяви, че в крайна сметка съдът ще вземе решение по въпроса.
coronavirus.bg, nova.bg, stolica.bg, struma.com, zapernik.com, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com, freepik.com
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 2 ноември 2020 г.: Лек спад на положителните проби за COVID-19 и 485 оздравели