Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Придобиването на стаден имунитет срещу COVID-19 не е достатъчно ефективна стратегия, смятат учени

Придобиването на стаден имунитет срещу COVID-19 не е достатъчно ефективна стратегия, смятат учени

от 28 сеп 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Придобиването на стаден имунитет срещу COVID-19 не е достатъчно ефективна стратегия, смятат учени - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Според нов научен модел, разработен от експерти от университета в Джорджия, стадният имунитет е неефективна стратегия. Наскоро резултатите бяха оповестени в списание „Proceedings of the National Academy of Sciences.“

Здравните органи, нагърбени със задачата да намерят начин за справяне с COVID-19, бяха изправени пред въпроса „Как да предпазят здравните си системи от претоварване и евентуален срив, без да всеят паника и да предизвикат сериозно обществено недоволство сред хората?.“

Какво представлява стадният имунитет?

В хода на дискусиите се откроиха две стратегии. Част от учените подкрепиха идеята за „потискане“ и спиране разпространението на коронавируса чрез крайни мерки за социално дистанциране, а друга част настояха по-скоро за „облекчаване“, или придобиването на стаден имунитет. Стадният имунитет представлява умишлено допускане на заразяване, съобразено с капацитета на здравните инстутиции.

Тоби Брет, сътрудник научни изследвания в Училището по екология „Odum“, е на мнение, че „стадният имунитет е много съблазнителна идея, тъй като предвещава края на пандемията от коронавирус.“ Той обаче е скептичен относно резултата от подобна стратегия, защото „подобен подход не е насочен към елиминиране на болестта и поради тази причина, ще се налага непрекъснатото адаптиране и промяна на предприеманите мерки, за да се заразяват достатъчно, но не твърде много хора в определен период от време.“ Брет сравнява стратегията за стадния имунитет с опити за ходене по въже, което едва се вижда.

Проучването, проведено от Брет и Пежман Рохани от Центъра за екология и инфекциозни болести към университета в Джорджия, се фокусира върху двата подхода при контролиране разпространението на вируса SARS-CoV-2, който причинява COVID-19.

През последните месеци е проучен ефектът от двете стратегии в няколко страни. Брет и Рохани решават да проверят дали и как нациите биха могли да постигнат стаден имунитет, без това да се отрази на здравната система, както и да начертаят план за действие за постигане на този баланс.

Модел на разпространение на COVID-19 без предприемане на мерки за контрол

Двамата учени създават възрастов модел за разпространение на болестта, който да илюстрира разпространението на коронавируса във Великобритания. В него присъства и компонентът „самоизолация“ на хора, които смятат, че притежават някои от симптомите. Включени са и различни степени на социално дистанциране.

Научните симулации, без каквито и да е контролни мерки, разкриват, че хипотетично във Великобритания смъртните случаи с COVID-19 биха били 410 000, от които 350 000 при хора над 60-годишна възраст.

Модел на разпространение на COVID-19 с предприемане на строги мерки за контрол

Експертите заключават, че с прилагането на стратегия за потискане и радикални мерки за безопасност, жертвите на коронавируса биха били много по-малко: 62 000 сред възрастните над 60 години и 43 000 сред по-младите.

Ако самоизолацията се прилага масово от хората със симптоми, според изчисленията разпространението на вируса ще намалее с цели 70%. Учените смятат, че в този случай в рамките на 2 месеца пандемията ще бъде овладяна, без значение какви са мерките за социално дистанциране. Подобна развръзка неизменно ще доведе до по-ранно затваряне на училища, офиси и други места за събиране на хора.

Стаден имунитет и капацитет на здравните заведения

Брет и Рохани разглеждат в дълбочина стратегията за придобиване на стаден имунитет чрез облекчаващи, а не строги, мерки за безопасност. Изводът, до който стигат е, че ако социалното дистанциране се поддържа на едно и също ниво, капацитетът на болниците трябва постоянно да се увеличава, за да издържи цялата здравна система на натиска. Според учените, вместо да се стремят към стаден имунитет, съобразен с настоящите здравни и болнични ресурси, британците трябва да адаптират нивата на социална дистанция в реално време, за да се гарантира, че броят на заболелите с коронавирусна инфекция е равен, но не и по-голям от броя, който болниците могат да поемат. Ако вирусът се разпространява твърде бързо, здравните заведения няма да могат да се справят. Ако обаче заразените са твърде малко, пандемията ще се счита за овладяна, но няма да се постигне стаден имунитет.

Двамата учени отбелязват, че има много неизвестни, свързани с естеството, продължителността и ефективността на имунитета срещу COVID-19. Изчисленията в техния модел се базират на безупречен, дългосрочен имунитет. Те предупреждават, че ако имунитетът е компрометиран и вероятността от повторно заразяване – голяма, е малък шансът да се придобие стаден имунитет на фона на масово излагане на вируса.

Рохани завършва: „Истината е, че има още много аспекти, свързани с разпространението и придобиването на имунитет срещу COVID-19, които трябва да бъдат изследвани. Въпреки това, смятаме, че модел като нашия би бил изключително полезен при извършването на така наречения ситуационен анализ. Моделите позволяват да се предвидят възможните последствия при различни сценарии на действие.“

Пежман Рохани е професор по екология и инфекциозни болести в училище „Odum“.
Тобиас Брет е сътрудник научни изследвания в лабораторията на Рохани.
Изследването им е подкрепено от Националния институт за медицински науки към Националния здравен институт.
Източник:

eurekalert.org/ University of Georgia
Снимка: University of Georgia/ Андрю Дейвис Тъкър

Още по темата:
  • COVID-експериментът, или как Швеция преживя пандемията без строга карантина COVID-експериментът, или как Швеция преживя пандемията без строга карантина
  • Стадният имунитет или строгите мерки помогнаха на Сенегал да пребори коронавируса Стадният имунитет или строгите мерки помогнаха на Сенегал да пребори коронавируса
  • БАПЗГ: Вземете правилни решения сега, за да ни има и утре! БАПЗГ: Вземете правилни решения сега, за да ни има и утре!
  • 27 ноември 2020: За пореден ден висок брой на излекуваните от COVID-19 – 2255 27 ноември 2020: За пореден ден висок брой на излекуваните от COVID-19 – 2255
5.0/5 1 оценка

Коментари към Придобиването на стаден имунитет срещу COVID-19 не е достатъчно ефективна стратегия, смятат учени

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Придобиването на стаден имунитет срещу COVID-19 не е достатъчно ефективна стратегия, смятат учени
    www.framar.bg 
    на 25 May 2025 в 07:03
    Коментирайте "Придобиването на стаден имунитет срещу COVID-19 не е достатъчно ефективна стратегия, смятат учени"

НОВИНАТА е свързана към

  • Рисковете, които крие съхранението на ваксините срещу COVID-19 на „Moderna“ и „Pfizer“ при много ниска температура
  • БАПЗГ: Вземете правилни решения сега, за да ни има и утре!
  • 9 ноември 2020 г.: Броят на излекуваните от COVID-19 (603) и новите положителни случаи (675) е почти изравнен
  • Проф. Радостина Александрова: SARS-CoV-2 и COVID-19: десет месеца по-късно
  • 20 ноември 2020 г.: 3899 са установените случаи на COVID-19 след 10 311 теста или 37,8% от тях положителни
  • Здравеопазване 2020 – пределната точка, след която настъпва хаосът
  • 24 ноември 2020-а: 1702 излекувани от COVID-19 и 189 починали за последното денонощие
  • 27 ноември 2020: За пореден ден висок брой на излекуваните от COVID-19 – 2255
  • 3280 нови случая на COVID-19 и 1935 оздравели на 4 декември 2020-а
  • 1573 излекувани и 577 потвърдени нови случаи на 7 декември 2020 г.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 26 дни, 17 часа и 26 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 29 юни, 2024 година - София

преди 339 дни, 22 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

TEMU Coupon Code 40% Off [ACY181644] For First Time User

преди 8 часа и 1 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 8 дни, 19 часа и 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 13 дни, 10 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 13 дни, 10 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival