5 август 2020-а: 255 заразени с COVID-19, общият им брой достигна 12 414
След направени 5325 PCR теста за последното денонощие броят на хората с положителни проби за COVID-19 е 255.
Общо 12 414 са заразените в страната до момента. Продължава да е висок и броят на починалите. 11 души не успяха да се преборят с COVID-19. 280 са излекуваните.
В болници се лекуват 847 мъже и жени, от които 41 са в интензивни отделения.
Най-много са случаите в Благоевград – 43, следват ги София с 34, Пловдив с 32 и Варна с 31.
COVID-19 в България
Случаите на COVID-19 в Благоевград продължават да нарастват. Данните на информационната система показват, че на днешния 5 август 2020-а те са най-много от всички области в страната. 43 са хората с положителен тест за коронавирусна инфекция.
Кметът на Община Благоевград вече съобщи, че болниците почти са достигнали максималния си капацитет и в момента разполагат с малък резерв. Проблемът е, че липсата на медицински персонал не позволява да бъдат разкрити нови COVID отделения. Във вътрешно отделение на общинската болница работят само двама лекари и шест медицински сестри. Останалите пет са напуснали, защото са от сестрите, които работят на две места. Затворена до края на седмицата остава и детска градина в областния център. След направените проби на всички работещи и на децата се оказва, че още трима от служителите са с положителни резултати. За разлика от Варна и Русе например, в Благоевград няма ясно очертани огнища на заболяването. Разпространението му е дифузно, а според кмета на Общината по-големият брой на заразени се дължи на отпускането на хората и неспазването на ограниченията. 799 са мъжете и жените с коронавирусна инфекция там от началото на епидемията.
В Добрич беше затворено още едно предприятие. Този път работа спря кланица за гъски. Осем са работниците с положителни проби, очакват се и другите резултати след масовото тестване на екипа от 42 души. Директорът на предприятието е в болница.
Масово бяха изследвани възрастните и персонала от Дома за стари хора в Добрич. Направени са общо 159 PCR теста. Само един е положителният резултат и той е на човек от персонала, всички останали са отрицателни. След десет дни домуващите ще бъдат тествани повторно.
Кметът на Община Добрич опроверга категорично слуховете, че заради високия брой на заразени, градът ще бъде поставен под карантина. Йордан Йорданов заяви, че подобна идея не е била обсъждана. Единственото, което трябва да се направи, е хората да спазват противоепидемичните мерки, а контролът да бъде засилен. Предстои изготвянето на анализ за това колко ще струва разкриването на лаборатория за PCR тестове в Добрич. Има възможност лабораторията да бъде изградена и с общински средства. В помощ на МБАЛ – Добрич и битката с COVID-19 е и новата придобивка на здравното заведение, което получи дарение от Ротари клуба в града. Апаратът за фотохидройонизация, който вече е поставен в операционната, убива почти напълно вируси, бактерии, микроби и мухъл във въздуха и по повърхностите. Стойността на дарението е 3864 лв.
Новите случаи в Добрич са 10, а с тях общият брой на хората с коронавирусна инфекция става 373.
За изминалото денонощие са регистрирани 14 нови случая, с тях броят на мъжете и жените с коронавирусна инфекция в Смолянско става 486.
В началото на седмицата областният управител на Смолян отчете, че до момента от COVID-19 са излекувани 386 души в областта. 13 са починалите. 32 са настанените в болница.
През юли в областта са направени 711 теста, от които 50 на медицински персонал и 422 бързи теста. В периода 15 юни – 6 юли 2020-а за наличието на антитела са изследвани 350 души от различни възрастови групи. Направен е имунохроматографски анализ за откриването на ИгЖ и ИгМ в човешки серум. Резултатите показват, че от 350 изследвани осем души са положителни на ИгЖ. Изводите от масовия скрининг показват, че е еднаква честотата на хора с установени антитела и при мъжете, и при жените. По-често с вируса са се срещнали хората в активна възраст, а всички позитивни над 60 години са били със симптоми на инфекцията.
25 от изследваните с PCR тестове хора от Дома за възрастни "Гергана" във Варна са дали положителен резултат, информираха от местната администрация. 22 са от домуващите, а трима от персонала. Хората са без симптоми и в добро общо състояние. Изолирани са и е създадена нужната организация, за да бъдат обслужвани. Изпълняват се всички мерки, сред които и дезинфекция на сградата четири пъти дневно и почистване на помещения.
Няма основание да бъдат затягани мерките срещу COVID-19, обяви на пресконференция на 4 август 2020-а здравният министър. Аргументите са, че в последните седмици разпространението на болестта е намаляло с 9,8%, а в двете огнища с най-голям брой заразени – домовете за възрастни във Варна и Русе, ситуацията се контролира.
Няма опасност за здравната система, разполагаме с достатъчно количества предпазни средства и дезинфектанти.
По-късно през деня министър Костадин Ангелов издаде заповед, според която вече е разрешено да има публика на спортните прояви като заетостта на местата трябва да е до 50% от капацитета. До 1000 души може да има в сектор, а спазването на дистанция е задължително, както е задължително да бъдат спазвани всички противоепидемични мерки.
Справка от здравното министерство показва, че най-много са настанените в болници в София, там има 221 хоспитализирани, следва ги Благоевград със 118 души в COVID отделения, Пловдив – 106, Варна – 50, Русе -47, Сливен – 36, Пазарджик – 32, Смолян с 25 и Стара Загора с 24.
29 391 са проверките за спазване на противоепидемичните мерки, извършени от екипите на РЗИ в страната през месец юни, съобщават от МЗ. Съставени са 6 144 предписания. 154 са проверките в различни домове за възрасти, за деца с увреждания и деца, лишени от родителска грижа. 823 са в лечебните заведения, 507 в дискотеки, барове и игрални зали, 1220 в заведения за хранене, а 14 081 в хотели, спортни зали, басейни, къщи за гости.
През юни са проверени 7450 мъже и жени, сред които контактни и пристигнали от чужбина като на 5619 от тях са съставени актове и предписания.
Директорът на Института по микробиология към БАН доц. Пенка Петрова заяви пред БНТ, че българската разработка за ваксина срещу COVID-19 остава без държавно финансиране до края на годината. Нито един от проектите, които от БАН са подали към Фонда „Научни изследвания“, не е получил финансиране. Доц. Петрова смята, че това се дължи на самата процедура и начина, по който проектите се класират.
Що се отнася до българската ваксина, тя е достатъчно иновативна и вече е провокирала интереса на Института „Пастьор“. Точно с парите от френския институт ще се направи прототип и експерименти върху животни. Българската ваксина ще бъде срещу голям брой коронавируси, а това ще изключи нуждата от реваксиниране.
COVID-19 по света
Новите случаи на хора с COVID-19 в света са 261 637. Общо случаите са 18 566 925. Оздравелите са над 11 178 000 души. Нови 7047 мъже и жени загубиха битката с коронавируса, а общо починалите в света от него са 701 074.
САЩ продължава да води в черната класация по брой на инфектирани. Те нараснаха до 4 771 519 души. Следват ги бразилците с над 2 801 000, Индия, където броят на заразените скоро ще достигне два милиона души и Русия с 866 627.
Научният съвет на Франция призова: „Подгответе се сега, за да предвидите връщането на вируса наесен“.
Осмото становище на Съвета беше разпространено публично на 3 август 2020 г. Документът е изпратен до изпълнителната власт и е продължение на предишното становище, което беше изготвено в началото на юни. Екипът на Научния съвет констатира, че в настоящия момент Франция се намира в ситуация, подобна на италианската със скорошното увеличение броя на случаите в няколко от районите на страната. При липсата на достатъчно мерки и при неспазването не може да се изключи възобновяване на пандемията, особено ако различните събирания продължават да бъдат лошо контролирани.
За подготовката за новата епидемиологична вълна през есента от Съвета предлагат седем протокола по темите карантина, тестове, изолиране на хора в риск от тежката форма на заболяването, защита на старческите домове и на населението. Специално място е отредено на големите столични райони, които са сред рисковите места, и особено на подготовката на болниците. Има глава за психологическите и социални рискове от разпространението на COVID-19.
Научният съвет определя като изключителна и с първостепенно значение необходимостта от информационни кампании. На хората трябва да се напомня непрекъснато за значението, смисъла и ефекта от носенето на маска и спазването на дистанция особено през летния период.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, dobrudjabg.com, blagoevgrad.eu, blagoevgrad-news.com, rzi-smolyan.com, lemonde.fr
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 5 август 2020-а: 255 заразени с COVID-19, общият им брой достигна 12 414