5 ноември 2020 г.: 30% от направените тестове са положителни, оздравелите са 403
Единният информационен портал показва, че положителните проби за COVID-19 през изминалото денонощие са 4054. Направените PCR тестове са 13 203. Така общият брой на заразените от началото на епидемията достигна 64 591, от които 41 178 са активните случаи.
Продължава да се увеличава броят на хоспитализираните в страната. Към момента в лечебни заведения са настанени 3191 души, като 239 от тях се нуждаят от интензивни грижи.
През последните 24 часа са оздравели 403 души и общо 21 947 от началото на епидемията, починалите са 54.
Най-много случаи през последното денонощие са регистрирани в столицата, където са установени 1477 положителни проби. В Пловдив новозаразените са 310, в Стара Загора – 205, във Варна – 204. Над 100 са новите случаи в областите Благоевград, Русе и Бургас.
COVID-19 в България
България навлиза в сериозна фаза на разпространение на коронавирус според Националния оперативен щаб. По последни данни, представени по време на брифинга на НОЩ, заболеваемостта от COVID-19 у нас през последните 14 дни е над 388 на 100 000 души. Това нарежда страната на 17 място сред държавите от Европейския съюз и на четвърто място на Балканския полуостров. Отчетена е и висока смъртност – 5,2 на 100 000 души. По тази статистика България заема 10 място в ЕС и четвърто сред държавите на Балканите.
Разпространението на коронавируса в България е почти изцяло дифузно, като от известно време броят на огнищата, регистрирани на територията на страната, е нисък. Последните данни показват, че COVID-19 се разпространява с бързи темпове в почти цялата страна, като в момента в оранжевата зона се намират само три области – Видин, Добрич и Силистра.
Според НОЩ към настоящия момент здравната система е в състояние да се справи с пандемията. Заетостта на болничните легла на национално ниво възлиза на 30%, а на тези в интензивните отделения на 20%. Също така количествата лични предпазни средства са достатъчни за обезпечаване на медицинския персонал за период от 6 месеца. По думите на здравния министър Костадин Ангелов днес се очаква и доставка на 1700 флакона ремдесевир, който ще послужи за лечение на пациенти в тежко състояние. Допълнително 4300 флакона ще пристигнат другата седмица.
Основният проблем пред здравната система обаче е недостигът на медицински лица. По последни данни потвърдените случаи на коронавирус сред медицинския персонал са 2664, а активните – 1276. От тях 90 са настанени в лечебни заведения, а 7 в отделения за интензивни грижи.
По време на брифинга здравните власти предложиха въвеждането на по-строги мерки и удължаване на извънредната епидемиологична обстановка в страната след 12 ноември. Предложените ограничения ще засегнат и учениците, и работещите, и хората в пенсионна възраст.
Сред препоръките са въвеждането на дистанционно обучение за учениците от 5 до 12 клас да става на ниво област, а за тези от начална степен – преустановяване на извънкласните дейности. Също така на висшите учебни заведения в страната се препоръчва преминаване към обучение от разстояние, като изключение се предвижда за студентите от специалност „Медицина“ и то само за упражненията.
За работещите се обсъжда преминаването на дистанционна работа, където е възможно. Препоръките, които ще бъдат направени, е максимум 50% от служителите да присъстват в офисите.
Обсъжда се също въвеждането на „зелен коридор“ за пазаруване за населението над 65-годишна възраст, както и ограничаване на работното време и на заведенията за хранене до 22:00 или 23:00 часа.
Предлага се и медицинският персонал, контактен на положително лице, да не се поставя под 10-дневна карантина. След отрицателен тест, направен минимум на третия ден, медицинските лица следва да останат на работа, за да не останат лечебните заведения без персонал. Последното предложение е да се предоставят правомощия на здравния министър да командирова специалисти от лечебни заведения от цялата страна, като по този начин да се разпредели натоварването.
Днес, 05 ноември, доц. Ангел Кунчев ще проведе срещи с експертните съвети по епидемиология и инфекциозни болести, на които ще бъдат обсъдени всички предложени мерки.
По време на брифинга здравният министър заяви, че се надява Европейската комисия успешно да приключи договарянето за ваксини срещу коронавирус и през месец април те да бъдат доставени в България. От тях ще може да се възползва всеки, който изяви желание да си я постави.
Предвижда се реорганизация на големите лечебни заведения, разполагащи с над 600 легла, в София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен. Преустройството цели болниците да имат по 200 легла за пациенти с установен коронавирус. В столицата нови отделения ще бъдат разкрити във Военномедицинска академия, МБАЛ „Света Анна“, УМБАЛ „Александровска“, „Софиямед“, УМБАЛСМ „Пирогов“ и в болница „Токуда“.
Предстои и инсталирането на радиостанции на Спешна помощ във всичко големи болници на територията на София. Целта е да се поддържа постоянна връзка със столичните лечебни заведения, които да предоставят актуална информация на спешните екипи за броя на свободните легла, предвидени за пациенти с COVID-19.
Към момента няма недостиг на болнични легла в София. Разкритите легла на територията на столицата са 3000, от които 250 интензивни. В лечебни заведения в София към момента са настанени 820 пациенти, като 107 от тях са в интензивни отделения.
По последни данни в област София-град заразените с коронавирус от началото на епидемията са 21 533. Активните случаи са 15 980, а излекуваните – 4809.
От началото на пандемията в област Стара Загора са установени 2382 случая на заразени с COVID-19 с PCR тестове. Новозаразените през последното денонощие са 205, сред които петима преподаватели и трима ученици от шест училища и една детска градина в Стара Загора. Те са в добро състояние и се лекуват в домашна среда. Под карантина са една група в Детска градина №23 и по една паралелка в СУ „Иван Вазов“ и 11 ОУ. Извършена е крайна дезинфекция във всички помещения.
Към момента в лечебните заведения на територията на област Стара Загора са заети общо 144 терапевтични и 22 интензивни легла.
Над 200 са новите случаи през изминалото денонощие и в област Варна. Така общият брой на инфектирани достигна 3781. За да се справят болниците с нарастващия брой на новозаразени в областта, се предвижда разкриването на допълнителни легла за пациенти с COVID-19. Към момента вече има осигурени нови 18 легла в МБАЛ „Света Анна“ и три във Военна болница. Предстои разкриване в Транспортна болница, в болницата в Девня и в УМБАЛ „Св. Марина“, с което се предвижда достигането на капацитет от 300 легла на територията на областта. Ситуацията с линейките и приемането на пациенти с коронавирус в лечебните заведения във Варна и региона вече е овладяна.
Продължава да расте броят на новозаразените на територията на област Благоевград. За последното денонощие са регистрирани 188 нови случая на COVID-19. Към момента всички болници в областта са препълнени и изпитват недостиг на кадри. Вчера болницата в Сандански официално публикува призив за набиране на доброволци. Същото е положението и в лечебните заведения в Благоевград, Петрич и Разлог.
През последното денонощие на територията на област Пловдив има 310 нови случаи на COVID-19. Общо от началото на пандемията са установени 5593, оздравелите са 3231. По информация на РЗИ – Пловдив сред новозаразените са 12 медицинска лица – 2 лекари, 6 медицински сестри, 1 санитар, 1 зъболекар и 2 общопрактикуващи лекари. За изминалите 24 часа са хоспитализирани 18 души, от които 7 са в по-тежко състояние. Към момента има 83 свободни легла за потвърдена диагноза, 15 стаи за непотвърдени случаи и 13 интензивни легла. От днес се разкриват 10 легла за лечение на пациенти с коронавирус в АГ „Селена“.
COVID-19 по света
По данни на информационната система на Университета „Джон Хопкинс“ случаите на COVID-19 в световен мащаб са 47 175 559, а починалите 1 226 444.
Изключително тежко е състоянието във всички държави в Европа. Само шест държави се намират в оранжевата зона на разпространение на вируса – Норвегия, Финландия, Латвия, Естония и Гърция. В останалите страни положението е сериозно, като най-тежко е в Чехия и Белгия, където заболеваемостта е над 1000 на 100 000 души.
За да се ограничи разпространението на коронавируса, в Гърция се налага пълна карантина, която ще продължи три седмици. По време на националното блокиране, което влиза в сила от 7 ноември, ще останат отворени единствено детските градини, основните училища, супермаркетите, аптеките и бензиностанциите.
Както по време на първата карантина, предвижването на хората ще бъде възможно само по конкретен повод и след предварително изпратено съобщение. Новото затваряне на държавата, което се предвижда да продължи до 30 ноември, е вследствие драстичния ръст на новозаразените в рамките на денонощие. Само за последните пет дни на територията на Гърция са регистрирани почти 10 000 нови случая на COVID-19. Драстичен ръст е отчетен и при хоспитализираните пациенти, включени към апарати за белодробна вентилация.
По данни на Института по инфекциозни заболявания „Роберт Кох“ броят на новите случаи на COVID-19 в Германия през последното денонощие е 19 990. В страната до момента са установени 597 583 заразени. За изминалите 24 часа са починали 118 пациенти с коронавирус, а от началото на пандемията – 10 930. От втори ноември в Германия е в сила карантинен режим. Затворени са барове, ресторанти и други заведения, като им е позволено да доставят храна по домовете. Не работят също концертни зали, кина, театри, фитнеси, басейни и козметични салони. За разлика от карантината, наложена през пролетта, сега остават отворени детските градини и училищата.
Затягат мерките и в Италия, с цел ограничаване разпространението на заразата. Италианското правителство въвежда нов пакет от противоепидемични мерки, който ще влезе в сила от петък и предвижда затягане на ограниченията и разделяне на държавата на три зони – жълта, оранжева и червена, според броя заразени.
В най-тежко засегнатите райони на държавата, попадащи в червената зона, хората ще могат да излизат от домовете си само за работа, по здравословни причини или в извънредни ситуации. За разлика от карантината през пролетта, сега остават отворени всички заводи. В червената зона попада Милано и голяма част от северната част на Италия.
Очаквайте подробности.
coronavirus.bg, bnr.bg, mh.government.bg, moreto.net, rzi-starazagora.org, struma.com, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com, pixabay.com
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 5 ноември 2020 г.: 30% от направените тестове са положителни, оздравелите са 403