Каква е точността на PCR тестовете
Фармацевтичните компании са все по-близо до разработването на ефикасна ваксина срещу коронавирус, но докато тя бъде достъпна за всеки човек, една от най-важните превантивни мерки срещу разпространението му си остава PCR тестът, макар учени да изчисляват, че той отчита между 2% и 29% фалшиви негативни резултати.
Също като много други, експерти от ОАЕ откриха нов и бърз начин на изследване, разработен в университета „Khalifa“, който дава резултати в рамките на час.
Бързите тестове се използват масово като средство за превенция, а единствената им алтернатива са RT-PCR тестовете, които обаче отнемат повече време, заради спецификата на анализ на пробите.
Невидимият проблем – фалшиви позитивни и фалшиви негативни резултати
Нито един лабораторен тест не гарантира 100% точност.
Фалшив положителен резултат от PCR тест – защо?
Ако RT-PCR тестът даде фалшиво положителен резултат, а всъщност тестваният не е болен, то той ще бъде поставен под карантина без причина. Фалшивите положителни резултати се дължат на използваните методи, твърди проф. Антъни Брукс, биоинформатик към Университета на Лестър във Великобритания.
Тестът се прави с вземане на секрет от носа и гърлото и търсенето на вирусна РНК в него. Специалистите повтарят един и същи цикъл, през който генетичният материал се мултиплицира (правят се негови копия). Броят на циклите може да достигне 35 или 40, което според професора е твърде много, тъй като увеличава значително вероятността от получаване на положителен резултат, дори когато в оригиналната проба няма коронавирусна РНК. „След толкова цикли на мултиплициране, онова, на което бихме попаднали е резултат само и единствено на протичащите химични процеси“, твърди проф. Брукс.
Фалшив положителен резултат без наличие на инфекция
Възможно е някои от изследваните хора да са с положителна проба, защото в нея се съдържа коронавирусна РНК, макар да не са заразни в действителност. В такива случаи те обикновено са преборили инфекцията на по-ранен етап, но все още в организма им има остатъчен генетичен материал от вируса.
Фалшив негативен резултат от PCR тест
Тук се сблъскваме с противоположния проблем, когато тестът отчита фалшив негативен резултат, а впоследствие се оказва, че човекът е болен, но е продължил да разпространява вируса, защото не е бил поставен под карантина.
Според доклад на екип от американски и британски лекари, публикуван през 2020 г. в списание „British Medical Journal“, процентът на фалшивите негативни резултати варира между 2% и 29% за PCR тестовете.
Чувствителността на теста се изчислява въз основа на броя реално болни хора, при които той отчита положителен резултат. Тя зависи до голяма степен от мястото на пробовземане.
Изследване върху жители на Абу Даби, с положителен тест за коронавирус, разкрива, че тези от тях, които са с проявени симптоми много по-често дават повторен положителен резултат след време, отколкото тестваните без симптоми.
Масово тестване на населението или тестване на рисковите групи – кое е по-ефективно?
Именно липсата на висока точност при тестовете кара някои учени да се обявят срещу масовото тестване, при което наличието на симптоми не играе роля.
Подобно масово изследване бе проведено в Китай, Словакия и наскоро във Великобритания, където то стартира от Ливърпул.
В по-малки мащаби се извършва тестване на пристигащи от чужбина пътници.
Д-р Анджела Рафъл, лектор по здравните въпроси, свързани с населението, в Университета на Бристъл, определя масовото тестване като „лошо използване на ресурсите“ и смята, че много по-ефективно би било да се тестват само рискови групи и да се извършва подробно проследяване на контактите.
Според нея центровете за масови тествания сами по себе си крият достатъчно рискове от разпространяване на инфекцията.
Тя препоръчва да се въведат програми за стриктно тестване, проследяване и изолиране на хората със симптоми и техните контактни лица.
Д-р Рафъл вижда много повече смисъл в изследването на хората, които са най-силно застрашени от заразяване. Така прогнозите за разпространението на вируса биха били много но-надеждни, а броят на реално позитивните резултати би надвишил този на фалшиво позитивните.
Бърз антиген тест – принцип на действие и чувствителност
Експерименталното масово тестване, което започва първо в Ливърпул, е известно под наименованието „Операция Moonshot“ и се очаква да струва десетки милиарди паунда. При него се прилага имунохроматографски анализ с латерален поток на проби от слюнка, вместо познатия вече RT-PCR тест.
Методът отчита резултати в рамките на 30 минути, но може да не успее да идентифицира част от инфектираните хора, защото чувствителността му е 76,8% в идеални условия и само 56% - при полеви условия, смятат лекари.
От британското правителство уверяват, че бързият тест с латерален поток открива над 95% от хората с висок вирусен товар, които е най-вероятно да заразят останалите.
По същото време изследователи от Германия, които работят върху 7 други бързи антиген теста, съобщават, че 5 от тях могат да постигнат 95% точност при откриването на пациенти с високи вирусни нива.
Програмата за превенция в Ливърпул се реализира с помощта на учени от местния университет, които извършват статистическия анализ.
Приложимост на масовото тестване
Проф. Луиз Кени смята, че масовото тестване е ефективна мярка по местата, където случаите на коронавирусна инфекция са много, както е в Ливърпул. Но бърза да уточни, че ефективността зависи и от спазването на други препоръки – социална дистанция, миене на ръце и носене на предпазни маски.
„В Нова Зелания например“, допълва тя, „няма смисъл от масово тестване, защото броят заразени там е много малък.“ Според нея настъпва момент, когато то е напълно излишно, защото се превръща в „търсене на игла в купа сено.“
Стотици граждани на Ливърпул са без проявени симптоми, но с положителен резултат от направен анализ с латерален поток, което означава, че са потенциално заразни за околните.
Експертът намира за разумно прилагането на масово тестване и сред силно застрашени групи като например здравни работници на първа линия, хора, настанени в домове за социални услуги и ученици.
Д-р Рафъл споделя: „В затворен тип учреждения като университетите е по-лесно да се приложи така наречения „системен подход“ при тестване. Важно е всеки човек да е наясно със спецификата на теста, на който се подлага. В случая не става въпрос за тест, който да определи доколко някой може да заразява други хора.“
Според нея един от основните недостатъци на теста е, че хората с положителни резултати вероятно ще бъдат под карантина, макар да не са преносители на инфекцията. Възможно е пробата да съдържа остатъчен генетичен материал от вече преболедувана такава.
Още по-голям е рискът, ако резултатът е негативен, а тестваният всъщност е инфектиран и потенциално опасен за обкръжението си.
Тест, който е по-чувствителен от PCR теста?
Д-р Ксин Кси от Нюйоркския университет в Абу Даби и негови колеги разработват тест, който по думите им е по-чувствителен от стандартния RT-PCR тест, тъй като открива дори малък вирусен товар в човешкия организъм.
Той разкрива: „Вярвам, че използваният от нас метод може значително да намали броя на фалшивите негативни резултати. Около 18% от хората с негативни резултати се оказват положителни, след като се подложат на нашия тест. Сред нас повечето хора са асимптомни, тоест те не проявяват симптоми и изглеждат здрави. Ето защо ни е нужен анализ, който да е достатъчно чувствителен, за да открие дори съвсем ниски концентрации от вируса в организма. Тестът на Кси и екипа му отново е насочен към откриване на вирусна РНК, но се различава от останалите методи по една допълнителна стъпка преди самия процес на амплификация.
Новият подход отнема 5-6 часа и решава проблема с фалшивите положителни резултати. Засега той се прилага сред служителите на университета, които се изследват на интервал от 2 седмици.
Ученият споделя, че ефективната им скрининг програма и разработеният метод са предпазили университетската общност от сериозни катаклизми през лятото. Част от служителите могат да посещават работното си място, защото имат възможност и условия да се подлагат на редовно тестване.
thenationalnews.com/ "Khalifa University" Abu Dhabi, UAE
Снимка: freepik.com
- Хил Клиник с кампания за антигенни тестове за Коледа 2020
- САЩ очакват старт на ваксинациите срещу коронавирус през декември 2020-а
- Деца с отрицателен тест за коронавирусна инфекция имат изградени антитела – възможно ли е
- Защо степента на заразяване и смъртността в резултат на COVID-19 в Кения са по-ниски
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРИМА БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ * 1
НовКОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Простатно-специфичен антиген (ПСА/PSA)
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Антигени
- Вроден имунитет
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Имунна система
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
Коментари към Каква е точността на PCR тестовете