Галъп Интернешънъл: По-видими за българите са проблемите в здравеопазването, а не в икономиката
Актуален сондаж на Центъра за обществени и политически изследвания „Галъп Интернешънъл“, проведен от 12 ноември до 15 ноември 2020 г. сред 810 души, показва, че българите продължават да се доверяват на мерките за борба с COVID-19, а оценката им за тях е много по-добра отколкото в другите страни. Авторите на изследването смятат, че това се дължи най-вероятно на факта, че у нас те не са особено строги.
В същото време сондажът показва, че обществото посочва реални проблеми и хаотичност. По-видими в момента са проблемите в здравеопазването, а не в икономиката, е другият извод на социолозите.
Страхът за здравето
Как и дали се промени мнението на българите по въпроса опасен ли е коронавирусът? 23,8 % от анкетираните продължават да вярват, че COVID-19 е смъртоносна опасност за човечеството и едно от най-страшните неща, които то е преживявало. 21,1 % го приемат като опасност, която не е сериозна и са убедени, че напрежението около него е по-скоро паника и шумотевица.
Най-много са хората, които подкрепят тезата, че вирусът е опасен, но е просто силен грип. Така смятат 53,2 %.
Социолозите казват, че както и при другите проучвания, така и при този сондаж надделява умерено тревожната реакция.
Пренебрежителната крайност сякаш губи позиции, а в същото време се увеличава крайно тревожната реакция.
Страхът за доходите
От началото на пандемията страховете на хората се концентрират върху две от най-съществените по принцип въпроса за човешкия живот – здравето и работата и оцеляването на битово ниво. Въпреки че става дума за непознат вирус, а по презумпция непознатото плаши, сякаш до лятото най-големият страх на българите беше как ще оцелеят икономически.
Настоящото изследване показва, че на 45,1 % от хората пандемията не е оказала влияние при това те продължават да се надяват, че ще продължава да бъде така. Дори има 7,4 % които твърдят, че доходите им през последните месеци са се увеличили.
6,9 % са хората, загубили работата си заради кризата, а 4,3 % са притеснени, че това може да се случи всеки момент.
На други 18,6 % доходите са намалели силно, въпреки че работят, а 15,6 % очакват това да им се случи.
Как се справя държавата
Това е тема, която не спира да бъде във фокуса на общественото внимание от началото на кризата COVID-19. Някак естествено приехме, че у нас винаги се оформят две страни, които са на коренно противоположни мнения и затова нямаше нищо необичайно, че от самото началото управляващите са убедени, че правят всичко възможно, при това според тях го правят много добре, да се справят със ситуацията, а техните политически опоненти и по-голямата част от обществото смятат, че това не отговаря на истината. Напротив, казват те, управляващите създават хаос и не са в състояние да управляват кризата.
Настоящият сондаж показва, че и през ноември няма съществена промяна в нагласите на обществото. 44,4 % са напълно съгласни, че правителството се справя добре, а 54 % не приемат, че това е така.
Авторите на сондажа подчертават, че обществото е склонно да отделя темите „политика“ и „коронавирус“, тъй като оценките за правителството по темата за COVID-19 са балансирани за разлика от негативните политически оценки. На този фон интересно изглежда, че 53,8 % от участниците в сондажа казват, че България се справя сравнително добре в сравнение с много други страни. 37,5 % не са съгласни с тази теза. Изводът е, че у нас мерките се приемат толерантно.
По-висока оценка обществото дава за медицинските власти, а по-ниска за администрацията, но всички те клонят към „добър“. Близо половината от запитаните са на мнение, че премиерът Борисов ще се справи с кризата, а 40 % казват, че това няма как да стане.
Обществените нагласи
76,5 % казват, че системата е можело да се подготви много по-добре през лятото.
76,2 % изпитват страх, че при нужда няма да могат да разчитат на здравната система.
54,3 % казват, че има недостиг на лекарства, а 65,5 % признават, че здравните власти полагат сериозни усилия.
Оказва се още, че за твърде голям процент – 76,9 %, медиите създават излишна паника. В същото време 62,5 % намират вината за прекалената паника в институциите.
Изводът на „Галъп Интернешънъл“ е, че тревогата у хората и укорите към властта са сериозни и се дължат на усещането за хаотичност от една страна, но от друга е очевидно, че българите откриват опасност в преекспонираните на проблемите.
gallup-international.bg, pixabay.com
- Галъп Интернешънъл: Обществото продължава да е объркано, въпреки че 56 % одобряват мерките срещу COVID-19
- Галъп Интернешънъл: COVID-19 отново поляризира мненията в българското обществото
- Галъп интернешънъл: Българите приемат по нов начин опасността от COVID-19
- Галъп Интернешънъл: Българите подкрепят краят на строгите мерки да настъпи на 21 декември 2020-а
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
- Каква е точността на PCR тестовете
Коментари към Галъп Интернешънъл: По-видими за българите са проблемите в здравеопазването, а не в икономиката