Галъп Интернешънъл: COVID-19 отново поляризира мненията в българското обществото
Поредният, единадесети по ред сондаж на тема COVID-19, осъществен от "Галъп Интернешънъл" показва ясно, че мненията на българите са силно поляризирани.
Проучването е осъществено за времето от 28 октомври до 1 ноември 2020 г. и в него участват 800 души.
В основата на тестването на общественото мнение в последните дни на октомври стоят въпроси, които са важни от началото на епидемията – за мерките, които се предприемат и за страха. Те са не само в центъра на вниманието на всички, но и начините, по които биват определяни са тест и за управляващите, и за обществото ни като цяло.
Мерките срещу COVID-19
Първият въпрос, който показва ясното разделение на мненията, е дали правителството се справя с кризата. Данните показват, че в сравнение с пролетта и лятото днес българите дават по-лоши оценки.
44,5 % приемат, че кабинетът се справя добре, а 53,6 % дават отрицателен отговор. През пролетта, припомнят от Центъра за обществени и политически изследвания, положителна оценка на действията на правителството са дали 70 %. Според изследователите причината се крие в бързата реакция на управляващите, в страха у хората, но и в ниския брой на заразените у нас.
Напълно естествено разколебаването се появява през лятото, когато случаите започнаха да се увеличават, а през есента оценките вече са по-ниски. И това се дължи както на рязкото и бързо увеличаване на хората с COVID-19, така и на новия политически контекст.
50,8 % приемат, че мерките трябва да бъдат по-твърди, а 47, 6 % не са съгласни това да се случи. Очевидно е обаче, че няма мнозинство, което да подкрепя по-сериозни и рестриктивни мерки. През пролетта, припомнят от "Галъп Интернешънъл" много повече бяха българите, заставащи с готовност зад идеята за повече ограничения.
По въпроса за ограниченията 42,5 % заявяват ясно, че те са им омръзнали, но подобна позиция не се приема от 54,8 %.
Както през лятото, така и сега хората показват ясно, че вярват повече на себе си и на това да са отговорни. 50,6 % вярват, че маските защитават добре, но 45,7 % са на противоположното мнение.
Интересни са резултатите от отговорите за отношението към тестовете. Напълно им вярват 31,4 % от анкетираните, докато 53,2 % се съмняват в надеждността им. Този резултат кара екипът, осъществил проучването да обобщи, че очевидно не са малко българите, които се доверяват на алтернативни истории.
Страховете на българите в края на октомври
Три са реакциите, които имат различна степен на интензитет от началото на пандемията до момента. Паническата се характеризира с въпроса дали не става дума за най-тежката криза, която човечеството преживява. Тази реакция е характерна за 21,9 %.
Тревожната се определя от тезата, че става дума за заболяването по-сериозно от грип и тя е характерна за 52,2 %. На финала е спокойната реакция. 24,3 % смятат, няма нищо опасно и напрежението е по-скоро шумотевица и паника“.
От „Галъп Интернешънъл“ казват, че в първите седмици паниката е доминирала, след това е започнала да спада и през лятото е била най-ниска. Сега обаче ситуацията е различна и тя отново се увеличава. Най-високи нива има за първи път от пролетта спокойната реакция. Тревожната, която е между двете, е с най-ниските си нива. Това, обясняват специалистите, е белег за поляризацията на мненията, тъй като двете крайности – паническата и спокойната, са заели територията за сметка на тревожната реакция. Така за пореден път се вижда ясно разделеното обществено мнение, което доминира.
Изключително висок е процентът на българите, които споделят страха си, защото смятат, че ако имат нужда едва ли ще могат да разчитат на здравната система. Оказва се, че този страх владее 76,2 %. Хората, които не се страхуват 21,7 %.
Висок е броят на онези, които изразяват мнение, че медиите създават излишна паника – 75,7%. Други 62,3 % смятат, че това правят институциите.
Изводът от последните отговори е, че е голям процентът на българите, които не биха искали опасността да се преувеличава и предпочитат спокойната публична среда.
gallup-international.bg, pixabay.com
- Галъп Интернешънъл: Българите подкрепят краят на строгите мерки да настъпи на 21 декември 2020-а
- Галъп Интернешънъл: Обществото продължава да е объркано, въпреки че 56 % одобряват мерките срещу COVID-19
- Галъп Интернешънъл: По-видими за българите са проблемите в здравеопазването, а не в икономиката
- Галъп интернешънъл: Българите приемат по нов начин опасността от COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
- Каква е точността на PCR тестовете
Коментари към Галъп Интернешънъл: COVID-19 отново поляризира мненията в българското обществото