13 ноември 2020-а: 3414 нови случая на COVID-19 или 38 % от направените 8885 PCR теста
3414 са установените нови случая на COVID-19, което означава 38 % положителни теста от направите 8885. Общият брой на хората с вируса SARS-CoV-2 достигна 90 725.
Данните от информационния портал показват, че 4768 мъже и жени са настанени в болници, от които 284 са в интензивните отделения.
За последното денонощие са излекувани 873 души, 72 са починалите.
Столицата отново е с най-голям брой положителни случаи – 996, но се наблюдава лек спад в сравнение с предишните дни. В Пловдив установените случаи са 414, в Стара Загора 180, в Благоевград 179, а във Варна 142.
COVID-19 в България
Новите случаи на COVID-19 в Пловдив продължават да се увеличават. След вчерашните 378, днес са отчетени 414 души с положителни тестове. Вчера управителите на болници в града проведоха работна среща с областната управителка Дани Каназирева. Сред основните теми, които са обсъждани са проблемите около нужните легла, апаратура и особено въпросът с персонала, който не достига като навсякъде.
Притеснително е, че продължава да се увеличава броят на хората, настанени в интензивни отделения. Обсъдена е възможността за разкриването на допълнителни интензивни отделения към големите болници. Изготвен е график и е направено точно разпределение за болниците, в които не могат да бъдат лекувани тежките случаи и които ще продължат да ги изпращат в големите лечебни заведения. Директорът на УМБАЛ „Свети Георги“ проф. Карен Джамбазов съобщи, че ще разкрият нови 6 легла и изрази удовлетворението си от работата на създадената към Областния щаб комисия, която включва инфекционисти, анестезиолог, пулмолог и представител на РЗИ.
Екипът въвежда критичните показатели и насоки за това кой е хоспитализация и за изписване както и кой трябва да бъде поставен на апаратна вентилация. Указанията се изпращат до всяка болница и това помага много на екипите.
Междувременно Университетската болница „Св. Георги“ получи специализирана медицинска апаратура. Дарението, което е на стойност 39 850 лв. е от КЦМ АД-Пловдив, съдържа 17 апарата, сред които респиратори и кислородни концентратори. С тях вече работят екипите от Клиниката по инфекциозни болести.
180 са новите случаи на COVID-19 в Стара Загора. Освен дифузно разпространение на вируса е установено и клъстерно. В Дома за стари хора на Старозагорските минерални бани седем от възрастните хора и шестима души от персонала са с положителни тестове. Общо 68 са възрастните в дома, за които се грижат 40 души. Направена е пълна дезинфекция, обособен е сектор, където хората с положителни тестове ще са изолирани. Домът е под карантина, а хората от персонала, които са с положителни резултати се лекуват в домовете си, съобщават от РЗИ.
В Университетската болница "Проф. д-р Стоян Киркович" са настанени 124 души, а в клиниката по анестезиология и интензивно лечение са други 10, от които трима от тях са интубирани. Предстои откриването на нови 20 легла, съобщиха от лечебното заведение.
От старозагорската МБАЛ „Тракия“ съобщиха, че на 11 ноември са разкрили още девет легла, с които общият брой за болни от COVID-19 става 35. Ще бъдат открити и още 20 легла, но затова е нужно време, тъй като в хирургичното и отделението по гастроентерология има тежкоболни пациенти. Екипите на всяко отделение се пренасочват за работа в COVID отделението на едномесечен ротационен принцип, съобщават от лечебното заведение.
Поредно огнище на вируса беше регистрирано в Дома за стари хора „Венета Ботева“ във Велико Търново. 11 от възрастните хора и петима души от персонала са с положителни тестове. Всички те са изолирани на отделен етаж. Четири пъти на ден помещенията се дезинфекцират и почистват, ограничено е движението на хората в нея и контактите между тях. Данните на РЗИ показват, че за периода от 29 октомври до 11 ноември 2020 г. заболеваемостта в областта е 319 на 100 000 души.
128 са установените случаи на заразени в Русе, с тях общият брой става 2849. Отделението по химиотерапия в КОЦ спря работа и не осъществява процедури, а причината е в установени положителни тестове на пациенти. В момента се извършва пълна дезинфекция на отделението. От Онкологичния център информират, че въпреки недостига на лекари и сестри са направили график, който позволява работата да не спира и да бъдат лекувани и хората в новото отделение за COVID, и всички останали пациенти с онкологични заболявания.
В благоевградската болница са осигурени 200 легла за хората с COVID-19. 170 са настанените в момента. Цялото лечебно заведение е единствено за хора с коронавирусна инфекция като отделенията АГО и по неонатология запазват статута си. Задълбочава се обаче проблемът с медицинския персонал, който трудно може да бъде решен в момента. Областният щаб е решил, че хората, които имат нужда от хоспитализация заради заболявания, различни от COVID-19, ще бъдат настанявани в частната болница в Благоевград. Данните показват, че на днешния 13 ноември новите случаи в областта са 179.
COVID-19 по света
52 836 809 са хората с COVID-19 в света, показват данните на Университета „Джонс Хопкинс“. Оздравели са 34 248 046, а загубилите битката с вируса са 1 294 452.
Франция удължи с още две седмици строгите мерки и остава затворена до 1 декември, обяви премиерът Жан Кастекс, според когото облекчаването би било признак за безотговорно поведение. Въпреки слабото забавяне на заразата в последните дни във Франция отчитат настаняване в болница на всеки 30 секунди, а в реанимация на три минути.
Премиер-министърът обяви, че всеки четвърти случай на смърт в страната е резултат от вируса на SARS-CoV-2. Управляващите са категорични, че учебните заведения ще продължават да работят, но търговските обекти, които предлагат стоки не от първа необходимост, баровете и ресторантите ще бъдат затворени и през декември. Засилен е контролът в последните дни, отчете Жан Кастекс и подчерта, че правителството ще продължи да подпомага предприятията и търговците.
Известният имунолог и педиатър проф. Ален Фишер заяви, че правителството не е имало друг избор освен да запази настоящите ограничителни мерки. Всички критерии показват, че заразата е твърде висока в момента, а това е видно от броя на диагностицираните, на настанените в болници, в интензивни сектори и за съжаление и от броя на смъртните случаи, казва специалистът, който е член и на Комитета за ваксини срещу COVID-19. Проф. Фишер подчертава, че картината е такава в цяла Франция. Според него решението учебният процес да не спира е добър вариант, независимо от нарастващия брой на заразени ученици, студенти и преподаватели. Трябва да се поддържа нивото на образование, казва имунологът и подчертава, че няма ситуация без риск. В случая с училищата и университетите са взети всички необходими мерки и рискът е в пъти по-нисък от рисковете, свързани с последиците от драстичното намаляване нивото на образование.
За последното денонощие случаите в Италия са близо 38 000, а смъртните случаи са 623. Италия надхвърли прага от 1 000 000 заразени. За разлика от началото на учебната година, когато бяха регистрирани по 9200 случая на деца и младежи под 19 години, сега те са над 100 00. Нито един от районите в страната не е пощаден сега. По време на първата вълна южните райони бяха много по-малко засегнати. Днес повечето от медиите в Италия говорят за това, че здравната система е на ръба на пропастта. Особено драматична е ситуацията в Ломбардия, Пиемонт, Венето, Кампания. Липсата на места в болниците доведе до няколко смъртни случая в линейки.
Не по-малко сложна е ситуацията в САЩ, където за последното денонощие са регистрирани 150 000 нови случая.
Настанените в болници са 65 000. На местно ниво предприемат редица ограничителни мерки, тъй като липсват инструкции от правителството. Губернаторът на Уисконсин призова хората да останат по домовете си.
Кметът на Чикаго забрани събирането на повече от десет души на едно място и заяви, че сега е много по-притеснен отколкото е бил в началото на пандемията. Всички държавни училища в Детройт преминаха на дистанционно обучение, което ще продължи до януари 2021 г.
Губернаторът на Тексас поиска военните болници да приемат цивилни пациенти, същото направиха и в Калифорния. От днешния 13 ноември 2020 баровете и ресторантите в Ню Йорк ще работят до 22 часа.
Очаквайте подробности.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, pd.government.bg, dnesbg.com, dunavmost.com, blagoevgrad.eu, rzi-starazagora.org,francetvinfo.fr, coronavirus.jhu.edu, lemonde.fr, rfi.fr
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 13 ноември 2020-а: 3414 нови случая на COVID-19 или 38 % от направените 8885 PCR теста