Водеща на новини получава първа доза от Moderna - ваксината за коронавирус, достигнала заветната трета фаза
Водещата Доун Бейкър споделя, че никога не е предполагала, че би се подложила на подобно нещо.
В понеделник, 27 юли, тя е „малко напрегната, но същевременно и развълнувана“. По своеобразен начин Доун пише история. Същата тази сутрин в понеделник, Бейкър, която е водеща в новинарски блок на телевизията CNN в Савана, Джорджия, се превръща в първия доброволец, инжектиран с тестваната ваксина за коронавирус в САЩ.
Бейкър се решава на тази крачка в името на хилядите погубени животи и на всички останали хора, които по един или друг начин са пострадали по време на пандемията.
„Лично за мен възможността да спася животи е уникална. Толкова тежко е да слушаш по телевизията за хора, загубили живота си заради коронавируса“, разказва водещата.
Според статистиката на университета „Johns Hopkins“ в САЩ са потвърдени над 4,2 милиона случая на заразени с вируса, а броят на починалите е не по-малко от 146 935.
Доун Бейкър признава, че никога не е предполагала, че би се подложила на това. Тя се надява резултатите да са наистина добри и знае, че на много места по света се разработват ваксини, които преминават съответните тестове.
Целият свят се е устремил към финала, а той е откриване на ваксина за коронавирус. До този момент поне 25 вида ваксини са тествани върху хора, твърдят от СЗО. 5 от тях са в трета фаза от изпитанията, която е и последната всъщност, преди ваксината да се предложи на пазара.
Да пишеш история
Ваксината, която се тества в момента и е във фаза 3, е разработена от биотехнологичната компания „Модерна“, съвместно с Националния институт за алергии и инфекциозни заболявания към Националния здравен институт. Предвижда се изпитването на ваксината да се проведе в 89 изследователски центъра в Америка.
Пътят, извървян от ваксината на „Модерна“, е най-краткият досега – от момента на идентифицирането на даден вирус, патоген, до времето, в което тя навлиза в третата си фаза. Д-р Антъни Фаучи дори твърди, че навярно скоростта на разработването й е най-бързата не само в САЩ, но и в света, откакто съществува наука за ваксините.
Очаква се в третата фаза на изпитание на ваксината да участват около 30 000 възрастни доброволци. Всеки от тях ще бъде инжектиран или с две вливки по 100 микрограма от ваксината или с плацебо лекарство, като интервалът между двете вливания ще бъде 28 дни. Екипите, които след това ще следят за ефикасността и резултатите, няма да знаят кой е бил инжектиран с ваксина и кой-не.
На г-жа Бейкър също не е съобщено дали ще получи истинска ваксина или само плацебо. Почти веднага след вливката тя споделя пред CNN, че не е изпитала болка и всичко е приключило изключително бързо. Докато е в изследователския център в Савана, Бейкър често си спомня за колегата си Линдзи Гау, която е била заразена с коронавирус и от репортер, отразяващ пандемията, се е превърнала в нейна жертва. Линдзи е лежала в болница 11 дни и, за щастие, е успяла да пребори вируса. Бейкър разказва за нея, че е била много енергична и жизнена жена, а впоследствие се е превърнала в съвсем друг, слаб и уморен човек. Линдзи Гау остава без апендикс след усложнение от болестта.
„Всеки от нас носи отговорност и може да даде своя принос“
Бейкър не участва за първи път в името на подобна кауза. Тя е била доброволец в хуманитарна мисия в Гана, откъдето се завръща през юни 2006-а. През следващата 2007-а участва в друга мисия, този път в Гватемала, а няколко месеца по-късно – в Нигерия.
Доун Бейкър вярва, че всеки от нас може да допринесе за общото благо, стига да поиска. Сега тя не само пише история като първия доброволец, получил доза от ваксината в третата й фаза, но и като първата тъмнокожа жена, която доброволно участва в изпитанията.
Тъмнокожите и другите малцинства в Америка са жестоко поразени от пандемията. Лекарите опитват да включат в тестовете представители на различни раси, за да получат по-достоверни данни.
Г-жа Бейкър засяга още един деликатен въпрос, свързан с различните видове експерименти, на които афроамериканците са били подлагани през годините, при това без да са запознати със случващото се и последствията. За пример тя дава експеримента „Тъскигий“, в който са участвали чернокожи мъже. Целта му е била да се проследи прогреса на болестта сифилис, като от участниците нито се е търсело съгласие, нито им е предлаган пеницилин, за да се излекуват.
Водещата Доун Бейкър заявява: „Много мои приятели и близки ми казаха, че не искат да бъдат първите, подложени на тази ваксина. Нещо като "Аз не искам да съм експериментална мишка. Ще изчакам, за да видя резултатите." Те продължават да са подозрителни, но се надявам, моята смелост да промени гледната им точка.“
- Оригиналната публикация: https://edition.cnn.com/2020/07/27/health/coronavirus-vaccine-dawn-baker-feature/index.html
- Научете повече за Moderna – ваксина за Covid 19 в етап на клинично проучване: https://www.modernatx.com/modernas-work-potential-vaccine-against-covid-19
Jacqueline Howard and Elizabeth Cohen, CNN
Pixabay
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
Коментари към Водеща на новини получава първа доза от Moderna - ваксината за коронавирус, достигнала заветната трета фаза