Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час

Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час

от 04 яну 2021г.
Автор: Гергана КараилиеваРедактор: Ивайло Тончев
Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Втората вълна на дистанционно обучение е (вероятно) към своя край. От 4 януари 2021 г. децата от 1 до 4 клас са отново в класните стаи. Ако в следващата седмица намалее броят на заразените и на настанените в болници, е напълно вероятно от 18 януари 2021-а учениците от 5 до 12 клас също да тръгнат на училище, съобщи министърът на образованието.
Не така гладко и лесно обаче я виждат учителите в страната. Повечето от тях са на мнение, че дистанционното обучение трябва да бъде само за определен период. Има и учители, които смятат, че нищо не е по-ценно от здравето и не желаят да се върнат в училище. И пресечната точка на двете групи се оказаха ваксините срещу COVID-19.

Учителите за ваксините – мненията се различават

Началото на имунизацията възроди надеждата, че човечеството има реални шансове да се справи с пандемията, защото колкото повече хора бъдат ваксинирани, толкова по-бързо ще бъде създаден груповият имунитет, който ще помогне вирусът да бъде победен.

В България броят на заявилите желания да си поставят ваксина срещу COVID-19 е 41,3 % според проучване на „Галъп Интернешънъл“ от средата на декември, а заявилите категорично, че няма да го направят са 46,7 %. Подобна е ситуацията и в останалите европейски държави. Извън традиционните противници на ваксините, които процентно са доста по-малко, нежеланието сега е породено от липсата на достатъчно информация, но и много вероятно от разнопосочното говорене на специалистите по темата.

Министърът на образованието прогнозира, че 35 000 учители ще се ваксинират. Работещите в сферата на образованието професионалисти са 90 000. Красимир Вълчев подчерта, че желаещите да се имунизират се увеличават и допълни, че трябва да се страхуваме от вируса, а не от ваксините.

В средата на декември анонимна анкета на синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“ сред 1520 учители показа, че гилдията е резервирана към масовата ваксинация. Под 15 % са заявили, че ще си поставят ваксина срещу COVID-19, а над 44 % са били категорично против.

По данни от първите дни на 2021 г. на Синдиката на българските учители (СБУ) близо 32 % от членовете им ще се имунизират. Председателката на СБУ Янка Такева коментира, че COVID-19 “ще си отиде, когато се отнесем сериозно към ваксините“. Според статистиката растат процентите, но как ли ще се променят те, когато иглата допре до кожата.

Защо голяма част от учителите казват „не“ на ваксината срещу COVID-19

Очаква се на 8 януари 2021 г. да стане ясен броят на педагозите, които ще се ваксинират. Въпросът е, защо много голяма част от тях отказват да го направят.

Една от причините се крие в малкото количество информация, с която хората разполагат. Проф. Костадин Ангелов обеща, че министерството, което оглавява, ще организира такава кампания, че българите ще бъдат най-добре информираните по въпроса за ваксините европейци. До момента тя още не е факт.

Различните гледни точки на специалистите също водят до колебания, създават притеснения и поставят повече въпроси, отколкото дават отговори.

Сериозен аргумент е и факта, че много голяма част от преподавателите има по няколко придружаващи заболявания, а не по-малка част са мъжете и жените над 50 години. Всички те имат своите страхове, свързани с това какво влияние ще им окаже ваксината. Не е малък и броят на вече преболедувалите COVID-19 учители, които не са наясно трябва ли да си поставят ваксина или не. Дали липсата на една сериозна кампания за ограмотяване не е причина и за нежеланието на много медицински специалисти?

Би било жалко да приемем, че фалшивите новини могат да бъдат определящи за решението на учители, лекари, фармацевти. Но когато няма истински, фалшивите се четат повече.

Учителите обратно в клас

Темата за обучението на децата е не по-малко значима, защото кризата COVID-19 е заплаха не само за здравето, но и за бъдещето, тъй като има реална опасност едно поколение да бъде изключено от образователния процес и да получи некачествено образование, базирано на компромиса.

Кой ако не учителите разбират най-добре, че онлай обучението може да помогне в критична ситуация, но колкото по-дълго бива практикувано, толкова повече са вредите, които ще нанесе. Особено за най-малките – децата от началния етап на обучение. Вероятно затова огромна част от педагозите изпитаха облекчение от връщането в клас на малчуганите от 1 до 4 клас на 4 януари. Тук е мястото да припомним, че от неформалното сдружение „Родители за безопасно образование“ се обявиха против с аргумента, че това ще изложи на риск и децата, и възрастните и настояха дистанционното обучение да продължи до края на първия учебен срок.

Анкета, осъществена от синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“ в средата на месец ноември 2020-а показва, че 79,4 % от педагозите искат временно да се премине към електронно обучение, а според 76,8 % средата в училище е опасна за работа. В проучването са участвали 4270 души. Част от аргументите им тогава са, че учебният процес се организира много трудно, заради големия брой отсъстващи и ученици, и преподаватели.

Процентът показва ясно, че педагозите се страхуват и това е обяснимо. Не е ясно обаче каква е реалната картина във всички училища в страната, а не само това, което официално се съобщава. Дали наистина навсякъде разполагат с нужните предпазни средства, например. Как е организирано обучението в малките сгради, където голям брой ученици са на едно място? Защо учители и ученици не се тестват масово? И това са част от въпросите, на които всеки преподавател и директор има своите отговори. Очевидно е, че обобщени те представят картина, която отново разделя на „за“ и „против“, но за разлика от въпроса за ваксинацията, тук повечето от учителите са на мнение, че присъственото обучение трябва да се възобнови.

Не само заради степента и качеството на знанията, но и заради последствията върху психиката на децата, които са в изолация. Това е не по-малък проблем, защото неговите горчиви плодове ще берем в бъдеще. Както споделя академик Дроздстой Стоянов, изолацията ще превърне децата в изцяло дехуманизирани субекти.

Очевидно е, че гилдията на учителите разбира ясно проблемите и затова въпреки обяснимия страх във време на пандемия огромна част от представителите й са категорични, че дистанционното обучение ще създаде много повече проблеми, отколкото ще реши. Ваксините биха могли да решат част от проблемите, но липсата на адекватна кампания за информираност ражда чудовищни версии и фалшиви новини в главите на хората. Дистанционното обучение на нашето общество на тема ваксини е на път да се провали. Имаме шанс да компенсираме в реална учебна среда.

Нали няма да го пропуснем?

Източник:

снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг
  • Водеща на новини получава първа доза от Moderna - ваксината за коронавирус, достигнала заветната трета фаза Водеща на новини получава първа доза от Moderna - ваксината за коронавирус, достигнала заветната трета фаза
  • САЩ очакват старт на ваксинациите срещу коронавирус през декември 2020-а САЩ очакват старт на ваксинациите срещу коронавирус през декември 2020-а
  • Създателят на ваксината Pfizer-BioNTech: животът ще се нормализира през зимата на 2021 Създателят на ваксината Pfizer-BioNTech: животът ще се нормализира през зимата на 2021
5.0/5 1 оценка

Коментари към Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:30
    Коментирайте "Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час"

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
  • 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 19 дни, 21 часа и 53 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 29 юни, 2024 година - София

преди 333 дни, 3 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 35 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 46 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival