За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
Статия на репортера на Politico Карло Мартучели, който отразява здравеопазването в Европа, за пореден път поставя въпроса за проблемите, свързани с ваксините срещу COVID-19, за които ЕС сключи договори, но от които вече няма толкова голяма нужда. Темата е обект на обсъждане както в европейската преса, така и в институциите.
Не спират и въпросите около сключените тайни сделки за доставката на милиарди дози между председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на американския фармацевтичен гигант Pfizer Алберт Бурла. Да припомним, че скандалът се развихри след доклад на Европейската сметна палата, която установи, че Урсула фон дер Лайен е участвала в предварителните преговори за най-големия договор за ваксини в Евросъюза. Той е сключен през май 2021 г. и е за 1,8 милиарда дози от ваксината на Pfizer/BioNTech – от името на всички държави от ЕС за периода от края на 2021 г. до 2023 г. Договорът дава възможност за покупка на 900 млн. дози от настоящата ваксина и от ваксина, адаптирана към вариантите (ако такава бъде необходима и одобрена) с опция за покупка на допълнителни 900 млн. дози.
В статията си Карло Мартучели насочва вниманието към пълната липса на прозрачност по отношение на сделката както в началото на сключването й, така и сега, когато се налага преразглеждане на договора, защото очевидно Европа няма нужда от договореното огромно количество ваксини, нито пък държавите искат да плащат милиони на халос.
Pfizer, ЕС и изчезващото мастило – статията на Карло Мартучели за Politico
"Изглежда огромната сделка на Pfizer с Европейската комисия за ваксините срещу COVID-19 е написана с изчезващо мастило, защото колкото повече време минава, толкова повече подробности изчезват.
От известно време се вихри спор около текстовите съобщения, за които се предполага, че са разменени между председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен и изпълнителния директор на Pfizer Алберт Бурла в навечерието на сделката през април 2021 г., която е за 1,1 милиарда дози от ваксината на Pfizer/BioNTech.
Съдържанието, та дори и съществуването на съобщенията е забулено в тайна. Исканията за разяснения се подминават с добре познатото „без коментар“.
На 26 май 2023 г. ЕК съобщи, че е постигнала дълго исканата договорка с Pfizer за преразглеждане на условията по договора. Така се съкращават 450 000 000 дози, които трябваше да бъдат доставени през 2023 г. Тези количества се разпределят за следващите четири години.
И това е цялата информация, която получавате. Комисията не си прави труда да разкрие нито новия брой дози, които страните членки трябва да закупят, нито финансовите условия на вече променения договор.
Липсата на прозрачност е характерна за тази сделка. Примерите не са един и два.
ЕК отказа достъп до документите на журналист от Брюксел, който искаше да види предполагаемите съобщения между фон дер Лайен и Бурла. И това се случи въпреки упреците от страна на Европейския омбудсман.
Блокираха възможността Надзорният орган по бюджета на ЕС да разгледа преговорите и го направиха без никаква аргументация. Комисията за COVID-19 на Европейския парламент не успя да се справи. Фон дер Лайен избегна призовката да се яви пред депутатите и да отговори на въпросите им.
От еуфорията до гнева
Не винаги е било така. В началото комисията имаше желание да парадира със сделката, която трябва да осигури близо 1,8 милиарда дози от ваксината, която американската компания разработи заедно с германската BioNTech.
През април 2021 г. пандемията от COVID-19 беше в разгара си, а правителствата правеха всичко възможно да осигурят достъп до ограничените доставки на ваксини. Обединеното кралство, което няколко месеца по-рано напусна ЕС, осигури преференциално доставка от AstraZeneca.
Тогава дойде големият договор. Това беше третата сделка, която Комисията подписа с Pfizer/BioNTech, но превъзхождаше всички останали. ЕС закупи 900 000 000 дози ваксини предварително. Количеството бе достатъчно, за да се ваксинират три пъти повече от възрастното население на държавите от Евросъюза. Договорени бяха и още 200 000 000 дози. Така общият брой достигна 1,1 милиарда на стойност 21,5 милиарда евро – според цените на ваксините, посочени от Financial Times.
Урсула фон дер Лайен дори даде интервю за New York Times, в което в навечерието на сделката говори за своята необичайна лична роля в преговорите. В статия със заглавието „Как Европа сключи сделка за ваксината на Pfizer с текстови съобщения и обаждания“, американският вестник цитира интервюта с председателката на ЕК и с Алберт Бурла като разкрива, че двамата са си изпращали съобщения и са водили телефонни разговори в навечерието на подписването на договора.
Сега ситуацията е променена. Договорът се превърна в проблем за изпълнителната власт на ЕС. COVID-19 намалява, нивата на ваксинация са стабилни, но страните все още са обвързани от договора и принудени да купуват огромен брой дози, които струват милиарди евро.
Според контракта през 2022 г. Европа трябва да закупи 650 000 000 дози, а през 2023 г. – 450 000 000. Проблемът е, че те са с кратък срок на годност. Много от тях вече са унищожени. Например, според репортаж на германската обществена телевизия BR24 през януари 2023 г., Германия е унищожила 36 600 000 дози. Министърът на здравеопазването на Австрия посочи, че страната му разполага със 17 500 000 неизползвани дози от ваксините срещу COVID-19.
Всичко това повдига въпроса защо ЕК с подкрепата на правителствата на страните подписа толкова рано и за толкова голям брой ваксини, но и без да включи клауза, която дава възможност за оттегляне въз основа развитието на пандемията.
Служителите от Евросъюза твърдяха, че това е необходима застраховка, че е по-добре да се харчат пари за ваксини, които могат да бъдат пропилени, отколкото да има нужда от тях, а да ги няма. Настояваха за предоговаряне, защото финансите им пострадаха следствие на енергийния шок от руската инвазия в Украйна в комбинация с притока на бежанци.
Изгори, след като прочетеш
Журналисти, политици и наблюдатели се опитаха да хвърлят светлина върху необичайния начин, по който е договорен контракта, но до момента без успех.
След публикацията в New York Times репортерът от брюкселския Netzpolitik Александър Фанта поиска достъп до информация. От Комисията заявиха, че не могат да намерят текстовете. Това доведе до острата реакция на Европейския омбудсман. От Европейската сметна палата също се сблъскаха със стената на мълчанието. В доклада за доставката на ваксини в ЕС, публикуван през септември 2022 г., одиторите от агенцията казват, че Комисията е отказала да предостави записи от дискусиите с Pfizer, да покаже протоколи, имената на експертите консултанти и договорените условия, за разлика от други преговори.
Не беше по-различно и в Европейския парламент. Комисията по COVID-19, чийто ръководител е представителката на белгийските социалисти Катлийн Ван Бремпт, не се справи по-добре от одиторите. На два пъти директорът на Pfizer отказа да се яви пред евродепутатите. А висши представители на парламента предотвратиха публичния кръстосан разпит на председателката на ЕК.
И на финала вестник New York Times, където Урсула фон дер Лайен за първи път говори за успеха си, сега съди Еврокомисията с искане да бъдат публикувани текстовите съобщения.
Може би е ирония?
На теория Комисията все още представя договора за успешен. В публичното си съобщение от 26 май 2023-а пише, че „изпълнението на нашата стратегия за ваксините в ЕС надмина всички очаквания“.
В същото време начинът, по който новината беше предадена, говори за известно смущение. Тя излезе на обяд. Нямаше официално съобщение по време на ежедневния брифинг на Комисията пред журналисти, а вместо това текстът беше скрит в имейл за новините.
Запитан за решението да не оповестява ревизираният общ брой на дозите, подробност, разкрита в първоначалния договор, говорител на Комисията насочи Politico към националните правителства. „Стратегиите или програмите за ваксини се разработват и прилагат от държавите членки“, каза той.
Фон дер Лайен вероятно се надява, че тази последна сделка ще бъде заметена под килима, преди да се кандидатира за втори мандат. И това е напълно възможно след официалното приключване на пандемията и желанието на хората да забравят всичко за нея.
Но може и да не се получи точно така, защото Европейската прокуратура обяви през октомври 2022 г., че проучва доставките на ваксини в ЕС. Оттам не казаха кой договор точно разглеждат или пък кого разследват, но ако се окаже, че Европейската прокуратура държи на прицела си точно Урсула фон дер Лайен, за нея вече можем да говорим в минало време."
Ситуацията в България с ваксините на Pfizer/Biontech
Само преди броени дни (26.05.2023 година) Министерството на здравеопазването съобщи, че страната ни ще спести 188 милиона лева, които трябваше да заплати по договора с Pfizer/BioNTech за доставка на ваксини срещу COVID-19. Това е резултат, посочват от ведомството, "на последователните усилия и категоричната позиция на Министерството на здравеопазването, отстоявани от служебния кабинет."
Европейската комисия приключи успешно преговорите с производителя и подписа Допълнително споразумение №5 към Споразумението за закупуване, последващо развитие, производство и опции за закупуване и доставка на ваксина срещу COVID-19 за държавите членки на ЕС (SANTE/2021/03/020).
Именно това споразумение позволява в България да бъдат доставени единствено заплатените и отложени количества ваксини, които трябваше да получим през изминалата 2022 г. След това, до изтичането на договора с Pfizer/BioNTech през 2026 г., България няма да получава нови доставки, освен ако страната ни изрично не пожелае това.
Тази част от договореното отговаря на искането на министър Асен Меджидиев в бъдеще да заплащаме количества ваксини на базата на нуждите, което той отправи пред Европейския съюз и Европейската комисия.
През следващите три години страната ни ще има гарантиран достъп до нови адаптирани ваксини, произведени от Pfizer/BioNTech за всички бъдещи варианти на вируса SARS-CoV-2.
В края на съобщението от здравното министерство посочват: "Това е поредният успех на служебното правителство, в лицето на министъра на здравеопазването и неговия екип, в защита на българските интереси. През изминалата година бяха спестени още 112 милиона лева, след като се постигна споразумение, предвидени за доставка в България количества ваксини да бъдат закупени от друга държава членка."
- Петата COVID-19 вълна се развива стремително във Франция
- В САЩ стартира проучване върху ефектите на ваксините срещу COVID-19 при бременни жени
- Ваксината срещу COVID-19 на „AstraZeneca“ достигна очакваната висока ефективност във фаза III от клиничните изпитания в САЩ
- В САЩ одобриха прилагането на ваксини срещу COVID-19 на деца от 6 месеца до 5 години
НОВИНАТА е свързана към
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- Срокът за поставяне на бустерна ваксина срещу COVID-19 се намалява на три месеца
Коментари към За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия