Ваксината срещу COVID-19 на Pfizer и BioNTech е първата, която предлага 90% ефективност
„Pfizer“ и „BioNTech“ са разработчиците на първата ваксина срещу коронавирус, която осигурява 90% защита срещу COVID-19.
Ваксината е тествана върху 43 500 души в шест страни, като експертите не наблюдават сериозни странични ефекти върху участниците.
Фармацевтичните компании възнамеряват да кандидатстват за бързо одобрение, с което да се даде зелена светлина за пускането на ваксината на пазара до края на месеца.
Досега нито една ваксина не е изминавала пътя от проектирането й до доказване на нейната ефективност за толкова кратък период от време.
Предстоят още предизвикателства, но въпреки това новината бе посрещната с вълнение от учените, които дори вярват, че животът може да се върне към нормалното до пролетта на 2021 г.
Каква е ефективността на ваксината?
Създаването на ваксина и подобряването на лечението са единствените начини да заживеем отново без ограничения.
Данните разкриват, че 2 дози, с интервал между приемите им от 3 седмици, са достатъчни. Изпитванията, които бяха проведени в САЩ, Германия, Бразилия, Аржентина, Южна Африка и Турция, доказват, че ефективността на ваксината от 90% се постига 7 дни след втория й прием.
Важно е да се уточни, че заключенията не са окончателни, тъй като се основават на резултатите при първите 94 доброволци. Докато не бъде направен анализ на данните от всички 43 500 души, учените не се ангажират с изнесените в публичното пространство проценти.
Д-р Албърт Бурла, председател на „Pfizer“, заяви: "Вече сме много по-близо до пробива, за който мечтаехме досега. Ако докажем ефективността на ваксината, ще спасим живота на милиони хора по света и ще сложим край на тази глобална здравна криза.“
Проф. Угур Сахин, един от основателите на „BioNTech“, описва постигнатите резултати като „ключов етап“ от процеса на разработване.
Кога ще бъде пусната ваксината на пазара?
Хората, които биха получили ваксината до края на настоящата 2020 г. ще са малко. От „Pfizer“ и „BioNTech“ информираха, че до третата седмица на ноември ще разполагат с подробни данни за безопасността на продукта, след което документацията ще бъде изпратена до регулаторните органи.
Докато не бъде одобрена, в никоя страна няма да започне кампания по ваксинация.
Двете фармацевтични компании уверяват, че ще могат да доставят 50 милиона дози до края на 2020 г. и близо 1,3 милиарда – до края на 2021 г., като за всеки човек са нужни две дози.
Великобритания трябва да получи 10 милиона дози до края на годината, както и още 30 милиона на по-късен етап, които вече са поръчани.
Кой ще може да се ваксинира?
Не всеки ще може да се възползва от ваксината срещу коронавирус веднага, като всяка държава ще определи сама кои нейни граждани следва да бъдат ваксинирани приоритетно.
Персоналът в здравните заведения и служителите в домовете за социални услуги ще бъдат от първите ваксинирани, тъй като са в постоянен контакт с уязвими групи. Сред най-застрашените от заразяване и тежко протичане на COVID-19 са също така хората в напреднала възраст, което ги поставя по-напред в списъка с чакащи ваксинация.
Британското правителство най-вероятно ще осигури ваксина първо на възрастните хора, настанени в социални домове, както и на обслужващия ги персонал. Засега то не избързва с решенията, защото изчаква да получи уверение, че ваксината е достатъчно ефективна и безопасна за представителите на различни възрастови групи, както и да види как ще продължи да се разпространява коронавирусът.
Последните, които биха получили ваксина са хората под 50 години без здравословни проблеми.
Възможно ли е да възникнат проблеми?
Все още има много въпроси без отговори, тъй като данните не са окончателни. Учените не са сигурни дали ефектът от ваксината би бил да спре разпространението на вируса или само да предотврати развитието на симптоми. Както и дали би помогнала достатъчно на хората в напреднала възраст.
Най-важният въпрос е колко дълго ще трае имунитетът. Докато се намери отговора, ще минат месеци, а може би и години.
Съществуват и други предизвикателства, свързани с масовото производство на ваксината и логистиката при толкова масова имунизация, защото продуктът трябва да се съхранява при изключително ниска температура от -80С.
На този етап учените са на мнение, че тя е безопасна, но отбелязват, че както при всеки медикамент, включително парацетамола, не могат да гарантират 100% сигурност и безопасност.
Как действа ваксината срещу COVID-19?
Към момента има около 12 ваксини, които са в последна фаза на клинични изпитвания, позната още като фаза 3, но продуктът, създаден от „Pfizer“ и „BioNTech“, е първият сред тях с толкова добри резултати.
Експертите прилагат изцяло експериментален подход, който представлява инжектиране на част от вирусния генетичен код, с цел да се „обучи“ имунната система.
По-ранните изпитвания демонстрираха, че ваксината „научава“ организма как да произвежда антитела, а Т-клетките – как да се борят с коронавируса.
Ще предпазва ли ваксината от сериозно протичане на болестта?
„В момента се извършва проучване, което да разкрие доколко ваксината би защитила хората от по-тежко протичане на Covid-19“, заявиха от „Pfizer“, но все още не са публикували в публичното пространство информация за него.
Професорът по медицина от Университета на Източна Англия Пол Хънтър споделя: “Можем да кажем, че ваксината спира развитието на симптоматичната инфекция, но все още има неяснота относно асимптоматичната. Това предстои да разберем по-нататък.”
Защо за останалите 10% ваксината срещу коронавирус се оказва неефективна?
Според д-р Стивън Грифин от Университета на Лийдс е трудно да се посочат причини, при положение, че не се знае кои точно са доброволците, при които тя не дава очаквания резултат.
Той добавя: „При различните хора ваксината действа различно. Затова и реакциите на организма могат да бъдат коренно различни. Възможно е тези 10% да са по-възрастни хора или пък да принадлежат към определена етническа група. А може просто самият препарат да има ефект в 9 от 10 случая.“
Реакциите по етажите на властта
Главният съветник по медицинските въпроси на британското правителство проф. Крис Уити не крие ентусиазма си и вярва, че постигнатият успех е „повод за оптимизъм“ за предстоящата 2021 г.
Новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън определи новината като „страхотна“ и добави, че все пак „предстоят още месеци, преди да преборим COVID-19.“
Говорителят на министър-председателя на Великобритания намира резултатите за „многообещаващи“ и заяви, че „Националната здравна служба на страната е в пълна готовност да стартира кампанията по ваксинация, като започне с най-силно застрашените граждани.“
Проф. Питър Хорби от Оксфордския университет сподели: „Новината ме направи истински щастлив. Тя е истинско облекчение, макар да съм наясно, че ще измине време преди поставените ваксини да започнат да дават видим за всички резултат."
Други ваксини в напреднала фаза на разработване
Още няколко ваксини могат да се похвалят със сериозен напредък в процеса на разработване, освен тази на Pfizer/ BioNTech. Това са ваксините, над които работят Оксфордският университет и AstraZeneca, Moderna, Novavax, Janssen Pharmaceuticals
(част от Johnson&Johnson), Valneva и Sinovac.
bbc.com, theguardian.com
Снимка: pixabay.com, Nature
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Коментари към Ваксината срещу COVID-19 на Pfizer и BioNTech е първата, която предлага 90% ефективност