Д-р Лиана Уен: Смъртта на ваксинирани срещу COVID-19 не означава, че ваксините не са ефективни
Преди броени дни от COVID-19 почина бившият държавен секретар на САЩ Колин Пауъл. Семейството му разкри, че той е бил със завършен ваксинационен цикъл. Не бива обаче да се пренебрегват два важни факта – той беше на 84 години и страдаше от множествен миелом (вид рак на кръвта).
Здравните власти са разтревожени, че антиваксърските организации ще изтъкнат кончината на Пауъл като доказателство за неефективността на ваксините срещу коронавирус. Със сигурност биха задали въпроса „Ако човек може да умре, дори след като е бил ваксиниран, защо тогава да се ваксинира?“
Д-р Лиана Уен е медицински анализатор към телевизия „CNN“, лекар в спешно отделение и гост професор по здравни политики и мениджмънт в университета „George Washington“.
Как да убедим някого, че ваксините ни защитават, след като има случаи на починали ваксинирани?
Нека да започнем с онова, което ни разкриват науката и изследванията. Ваксините срещу COVID-19 са изключително ефективни срещу разболяване и тежко протичане на инфекцията. По последни данни на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията ваксинацията намалява 6 пъти вероятността човек да се окаже с положителен резултат за COVID-19 и 11 пъти вероятността от фатален край.
С други думи, ако сте ваксиниран, е 6 пъти по-малко вероятно да се разболеете от коронавирус и 11 пъти по-малко вероятно да загубите живота си в сравнение с неваксиниран човек. Не е ли добра новина това?
Разбира се, никой не е казвал, че ваксините предпазват 100%. Няма такава ваксина, както няма и безотказно лечение срещу която и да е болест. Това обаче съвсем не означава, че тя не е ефективна и няма смисъл да си я поставяте.
Възможно ли е ваксиниран човек да преболедува тежко от коронавирусна инфекция?
Да, възможно е. Стъпвайки на всичко научено до момента, ген. Пауъл е един от малкото хора в тази категория. Известно е, че хората в напреднала възраст и тези, които страдат от съпътстващи заболявания са по-застрашени от тежко протичане или от смърт вследствие на пробивна инфекция. Компрометираната имунна система повишава многократно риска за пациентите. Множественият миелом и много напредналата възраст на ген. Пауъл определено бяха от решаващо значение.
Трябва да отбележа, че именно това е едната причина, поради която бустерната доза е силно препоръчителна за тази група. Още през месец август федералните власти препоръчаха на хората със силно или умерено отслабена имунна система, ваксинирани с препарат на „Pfizer“ или „Moderna“, да си поставят и трета доза. Експертите предупредиха, че дори и тогава, те трябва да вземат и допълнителни предпазни мерки (предпазни маски и дистанция).
Вие твърдите, че ваксините ще ни предпазват най-добре, ако всички сме ваксинирани, нали така?
Да. Много обичам метафората с дъждобрана. Ако ваксината срещу COVID-19 е дъждобран, то той ще ни запази сухи, ако вали леко. Ако обаче попаднем в буря и после ни застигне ураган, е много възможно да се намокрим. Това съвсем не означава, че дъждобранът не е качествен. Просто времето е твърде лошо и само той не би могъл да ни предпази.
Същото е с коронавируса. Ако той е навсякъде около нас, вероятността да се заразим е голяма. Проблемът не е в самата ваксина, а че коронавирусът е широко разпространен. Затова е нужно колкото се може повече хора да се ваксинират. Масовата ваксинация ще доведе до общ спад в ръста на заразените и до по-сериозна защита на населението.
Ако човек се намира в огнище или район с много заболели от COVID-19, то той би трябвало да носи предпазна маска на закрито, за да се застрахова. Не бива да забравяме и още нещо. Ние се ваксинираме и за да защитим най-уязвимите групи, при които коронавирусната инфекция може да протече много тежко.
Изследване, проведено върху 13 американски щата в продължение на 6 месеца, сочи, че едва 4% от всички хоспитализирани пациенти с COVID-19 са със завършен ваксинационен цикъл.
Неваксинираните граждани са 17 пъти по-застрашени от усложнения и хоспитализация, твърдят експерти от Центровете за контрол и превенция на заболяванията. А пробивните инфекции изпращат в болница най-често по-възрастните хора с предшестващо хронично състояние.
Какво още бихте казали на всички, които не вярват в ефективността на ваксините срещу коронавирус?
Бих ги помолила да се замислят за някои други аспекти от медицината. Да предположим, че даден човек страда от сърдечно заболяване. Има медикаменти, които той може да приема, за да се лекува, но нито един от тях не е гарантирано ефективен. Ако той постъпи в болница в резултат на усложнение, това не означава непременно, че той няма смисъл да си пие лекарствата.
Друг пример, който бих могла да дам, е превенцията. Да си представим друг човек, който се храни пълноценно и е физически активен, но въпреки това се оказва, че има високо кръвно налягане и диабет. Трябва ли да отречем ползите от спорта и правилното хранене? Не. Просто понякога, дори и да сме направили всичко възможно, за да съхраним здравето си, ние все пак се разболяваме.
Фиксирани в това да следят колко често ваксините не успяват да предпазят хората, част от нас пропускат да отчетат всички онези животи, спасени благодарение на тях.
Изследване, финансирано от Националните институти по здравеопазване, разкрива, че ваксините срещу COVID-19 са предпазили повече от 139 000 души от смърт само през първите пет месеца от началото на ваксинацията. Само до 9 май 2021г. близо 570 000 американци губят живота си заради коронавируса. Ако не бяха създадени препаратите срещу него, броят им щеше да е 709 000.
Изводът е ясен: ваксините са ефективни. Те намаляват вероятността от заразяване, тежко протичане и смърт. Но не са 100% сигурни, защото нищо не е.
Възможно ли е ваксините да предотвратят поредната вълна на коронавируса през зимата?
Да. Хубавото е, че броят на инфектираните започва да спада и вече е далеч от броя им през лятото. Все пак е напълно възможно да ни застигне нова вълна, предвид факта, че едва 57% от американското население е със завършен ваксинационен цикъл. Съгласна съм с д-р Антъни Фаучи, който преди няколко дни каза, че „да избегнем още един пик е изцяло в нашите възможности.“
Още веднъж ще кажа, че единственият начин да предпазим всички и да сложим край на пандемията е като се ваксинираме. Така защитаваме не само себе си, но и хората около нас.
Why vaccinated people dying from Covid-19 doesn't mean the vaccines are ineffective: https://edition.cnn.com/2021/10/18/health/covid-19-vaccination-colin-powell-death-wen-wellness
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Д-р Анна Савчева - Какво представляват ваксините, безопасни ли са за здравето и дали ни предпазват или вредят
- Д-р Лиана Уен: Рискът от Омикрон за напълно ваксинираните (и с бустерна доза) е много малък
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към Д-р Лиана Уен: Смъртта на ваксинирани срещу COVID-19 не означава, че ваксините не са ефективни