Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лекарите говорят Д-р Лиана Уен: Какво трябва да направим в случай на пробивна инфекция

Д-р Лиана Уен: Какво трябва да направим в случай на пробивна инфекция

от 23 авг 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Д-р Лиана Уен: Какво трябва да направим в случай на пробивна инфекция - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учените са категорични, че ваксините срещу COVID-19 са много ефективни, но няма препарат, който да гарантира 100% защита. Дори хората, преминали пълен ваксинационен цикъл, могат да се заразят. Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията нямат подробни данни за броя и честотата на пробивни инфекции на територията на САЩ, но според изчисленията на „Kaiser Family Foundation“, базирани на статистиките от 25 щата, делът на този вид инфекция е под 1%.

Сред най-често задаваните въпроси от ваксинираните, ако се окажат отново заразени, са „Трябва ли да се самоизолирам и, ако да, за колко дни?“, „Членовете на семейството ми трябва ли да се тестват?“ и „Какви са симптомите, които подсказват, че вероятно става дума за пробивна инфекция?“

Предизвикателство е и да се намери подход към скептиците, които биха попитали защо трябва да се ваксинират, след като има риск да се заразят с коронавирус.

Д-р Лиана Уен е медицински анализатор към телевизия „CNN“, лекар в спешно отделение и гост професор по здравни политики и мениджмънт в университета „George Washington“. Ето какви са нейните препоръки.

Какво трябва да направим в случай на пробивна инфекция? Трябва ли да се изолираме от членовете на семейството? Има ли значение дали и те проявяват симптоми или не?

Макар и ваксиниран, всеки с положителен резултат от тест за коронавирус, трябва да се изолира, защото се предполага, че е заразен и може да разпространи инфекцията. Ако човекът проявява симптоми, карантината трябва да продължи минимум 10 дни, считано от деня на първия симптом, поясняват експертите от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията.

Ако в рамките на 24 часа не е имал температура, а оплакванията постепенно отшумяват, може да се събере отново с близките си.

В случай че инфекцията протича асимптомно, но тестът е положителен, карантината започва да тече 10 дни след получаването на резултата.

Под изолация се разбира, че заразеният не бива да контактува с други хора, както и с останалите членове на семейството. Ако е възможно, е добре да се отдели в една стая, която да не бъде ползвана от другите. На практика, фактът, че човекът е ваксиниран не променя по никакъв начин условията на карантината, тъй като той е преносител на коронавируса и е потенциално опасен за околните.

Ако един член на семейството е с пробивна инфекция, трябва ли останалите да се тестват за коронавирус?

Да, всички трябва да се тестват. Това са хората в най-близкото обкръжение, тоест тези, с които болният контактува поне 15 минути на ден на разстояние до 2 метра за периода, когато той е предполагаемо заразен.

Препоръките на Центровете за превенция и контрол за ваксинирани и неваксинирани са различни. Неваксинираните, които са общували отблизо с хора с COVID-19, трябва да се изолират за период от 10 дни, като биха могли да съкратят карантината до 7 дни, ако си направят тест минимум 5 дни след контакта и резултатът от него е отрицателен. Докато са изолирани, не могат да контактуват с други хора.

Напълно ваксинираните, които са били в непосредствена близост до човек с COVID-19, не е необходимо да бъдат под карантина, освен ако не проявяват симптоми на коронавирусна инфекция. За тях обаче също остава в сила правилото да се тестват 3 до 5 дни след контакта, както и да носят предпазна маска, когато са навън.

Това означава ли, че ваксиниран човек, изложен на риск от COVID-19, може да ходи на работа?

Според здравните експерти да, при условие, че не проявява никакви симптоми, продължава да носи предпазна маска и си направи тест 3 до 5 дни след осъществен контакт с болен. Според мен обаче подобна препоръка е едностранчива и трябва да бъде видоизменена спрямо конкретната ситуация, за която се отнася. Вие бихте ли се чувствали спокойно, ако работите рамо до рамо с колега, чийто съпруг или съпруга наскоро е бил диагностициран с COVID-19?

Да, според Центровете за превенция и контрол е възможно, но би било добре да помислим върху въпроса и да се застраховаме. Ако брачният партньор или детето ни е с коронавирус, а ние все още изчакваме резултата от теста, е по-разумно да говорим с прекия си ръководител и да обсъдим възможността за дистанционна работа, докато не се уверим, че тестът е негативен.

Има значение и каква точно е била формата на контакт със заразения. Ако сме присъствали на парти на открито и сме били близо до него, трябва да се тестваме, въпреки че рискът от зараза е много нисък. Тогава може да ходим на работа, но с предпазна маска.

Съвсем различна е ситуацията, ако болният е член на семейството, с който прекарваме часове, на съвсем близко разстояние и на закрито. Рискът за нас също е голям и би било най-разумно да не застрашаваме здравето и на колегите си.

коронавирус

Какви са симптомите на пробивна инфекция?

Най-голямото предимство на ваксината е, че предпазва от тежко протичане на болестта. Ваксинираните хора също могат да се заразят, но е много вероятно да проявят съвсем леки симптоми в сравнение с останалите. Ако без ваксина инфекцията протече с висока температура, сериозна кашлица и затруднено дишане, което да налага обдишване с апарат, то след поставена ваксина тя по-скоро ще протече с болки в тялото, умора и хрема.

Именно защото ваксинираният може да прекара болестта леко, е добре да следи зорко дори за наличие на един-единствен от всички симптоми на коронавирус: температура, втрисане, кашлица, умора, мускулни болки или болки в тялото, главоболие, възпалено гърло, хрема, гадене, диария, загуба на обоняние или вкус. Разбира се, списъкът е много дълъг и се припокрива с този при всеки друг вирус. Ако чувствате, че нещо не е наред, по-добре се тествайте.

Ако резултатът от направен тест е положителен, трябва ли да казваме на колегите си? Ако сме били на парти, трябва ли да информираме домакина например?

Трябва да се следва процедурата на съответното работно място. Говорете с прекия си ръководител, който ще ви насочи към отдел „Човешки ресурси“ или друг специалист, за да изготвите заедно списъка с непосредствените ви контакти през дните, когато сте били заразни. Обикновено периодът започва 48 часа преди проявата на първи симптоми.

Много е важно да се върнете назад във времето и да си спомните къде сте ходили и с кого сте се срещали. Ако сте били на парти, е най-разумно да се свържете с домакина и гостите, които познавате, за да им кажете.

В част от страните проследяването на контактите се извършва от местните здравни организации, но понякога те са твърде заети. Помнете, че от вас зависи доколко точно ще бъде идентифицирането на контактите ви. Информирайте възможно най-скоро онези, за които сте сигурни, че са били около вас и са потенциално застрашени. И вие бихте желали да знаете, ако съществува риск за здравето ви, нали?

Необходимо ли е да си правим още един тест, преди да се върнем на работа?

Не. Ако човекът не е вдигал температура поне 24 часа и симптомите му постепенно отслабват, 10 дни карантина са достатъчно, за да се счита, че вече е здрав. След като изтекат, той може да се върне на работа и да контактува с други хора.

Бустерната (допълнителна) доза ваксина ще помогне ли да се предпазим от пробивна инфекция?

Вероятно. Според федералните здравни власти в САЩ хората с компрометирана имунна система, които са ваксинирани вече с препарат на „Pfizer“ или „Moderna“, могат да се възползват от трета доза. Също така, от 20.09.2021 г. в САЩ ще се разреши на всеки желаещ, който си е поставил ваксина минимум 8 месеца по-рано, да си сложи третата бустерна доза. Причината е, че ефективността им срещу симптомно протичане на коронавирусната инфекция намалява с времето, макар че все пак защитават добре от тежко боледуване. Възможно е с помощта на допълнителната ваксина човек да се предпази от пробивна инфекция. Няма универсално решение и всеки избор трябва да е съобразен със здравословното състояние.

Някои хора може би ще попитат дали има смисъл от ваксинация, след като е възможно да развият пробивна инфекция. Какво бихте им казали?

Ваксинираме се поради две причини – да намалим риска от тежко протичане на COVID-19 (с около 25 пъти според изчисленията на Американските центрове за превенция и контрол) и да намалим риска от заразяване (с около 8 пъти). Ваксинираният човек е много по-малко вероятно да се разболее и да разпространява инфекцията, отколкото неваксинираният.

Защо все още има пробивни инфекции? Много обичам метафората с дъждобрана. Дъждобранът ни пази да не се намокрим, ако вали леко. Може да имаме късмет да останем сухи и по време на буря. Ако обаче всеки ден попадаме в буря или ураганен вятър, в един момент ще се намокрим. И проблемът няма да е в качеството на дъждобрана, а в честите случаи на лошо време.

Нещо подобно се случва и сега, по време на пандемия. Нивата на вируса са толкова високи, че която и да е ваксина сама по себе си не е достатъчна да ни защити. Затова се препоръчва носенето на предпазна маска и избягването на места и ситуации, които биха ни изложили на по-висок риск от коронавирусна инфекция. А що се отнася до понижаване нивата на вируса около нас, единственият сигурен начин това да се случи е, когато всички се ваксинираме.

Източник:

https://edition.cnn.com/2021/08/21/health/vaccinated-breakthrough-infections-covid-wellness

Още по темата:
  • Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
  • Д-р Велислава Петрова: Битката с COVID-19 ще бъде поредната победа на човечеството, но и тест за нашия хуманизъм! Д-р Велислава Петрова: Битката с COVID-19 ще бъде поредната победа на човечеството, но и тест за нашия хуманизъм!
  • Д-р Лиана Уен: Ако сте ваксинирани, но имате отслабена имунна система, е по-добре да носите маска на закрито Д-р Лиана Уен: Ако сте ваксинирани, но имате отслабена имунна система, е по-добре да носите маска на закрито
  • Д-р Лиана Уен: 99,5% от смъртните случаи в резултат на коронавирус са на неваксинирани хора Д-р Лиана Уен: 99,5% от смъртните случаи в резултат на коронавирус са на неваксинирани хора
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

БЪРЗ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 * 1 EGENS
14.90лв.

БЪРЗ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 * 1 EGENS

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 (ТАМПОН) * 1 REALY TECH
14.90лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 (ТАМПОН) * 1 REALY TECH

КОМБИНИРАН БЪРЗ ТЕСТ - КАСЕТА (ТАМПОН) ЗА COVID-19 АНТИГЕНИ, ГРИП ТИП А И ГРИП ТИП В EZER * 1
17.90лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ ТЕСТ - КАСЕТА (ТАМПОН) ЗА COVID-19 АНТИГЕНИ, ГРИП ТИП А И ГРИП ТИП В EZER * 1

Нов
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 (ТАМПОН) CLUNGENE * 1 бр.
14.90лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 (ТАМПОН) CLUNGENE * 1 бр.

КОМБИНИРАН БЪРЗ ТЕСТ КАСЕТА (ТАМПОН) ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 АНТИГЕНИ, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B * 1 ADVENT LIFE
17.90лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ ТЕСТ КАСЕТА (ТАМПОН) ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19 АНТИГЕНИ, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B * 1 ADVENT LIFE

Нов

Коментари към Д-р Лиана Уен: Какво трябва да направим в случай на пробивна инфекция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Д-р Лиана Уен: Какво трябва да направим в случай на пробивна инфекция
    www.framar.bg 
    на 31 May 2023 в 19:45
    Коментирайте "Д-р Лиана Уен: Какво трябва да направим в случай на пробивна инфекция"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • БЦЖ ваксината не предпазва здравните работници на първа линия от COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Коронавирус COVID-19
  • COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
  • Новият подвариант на Омикрон – Арктурус е открит в над 20 страни в света
  • Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
  • Открита е нова причина за появата на тромб при заразени с COVID-19
  • Някои видове вода за уста могат да спрат предаването на коронавируса
  • Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Novage (oriflame) или Биотрейд - какво да използвам?

преди 422 дни, 12 часа и 2 мин.

Какво ви е мнението за CBD и марихуаната като цяло

преди 500 дни, 22 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Везико-вагинална фистула - търся съвет

преди 5 дни, 11 часа и 1 мин.

Неспираща лактация

преди 11 дни, 7 часа и 50 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 86 дни, 8 часа и 41 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 92 дни, 23 часа и 55 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival