Липсата на странични ефекти след ваксина не означава липса на имунитет
Повечето ваксини имат странични ефекти. Ваксината срещу коронавирус не е изключение. На всички вече е известно, че ако мястото, където е поставена инжекцията, се подуе, ако имаме главоболие, треска или гадене, или пък се чувстваме много изморени, то най-вероятно имунната ни система дава знак, че функционира добре. За част от хората обаче остава въпросът: Ако това е нормалната реакция на имунната система, означава ли липсата на странични ефекти при мен, че моят организъм не е успял да изгради нужната защита? Не, не означава.
Клиничните изпитвания на ваксините, проведени от компанията „Pfizer“ разкриват, че при 50% от доброволците няма съществени странични ефекти, но въпреки това 90% от тях изграждат имунитет срещу коронавируса.
Експерти от „Moderna“ също заявиха, че често срещаните странични ефекти могат да настъпят при 1 от 10 ваксинирани, а знаем, че тяхната ваксина осигурява 95% защита срещу COVID-19.
Видове имунитет
Човешката имунна система изгражда имунитет срещу вирусите по различен начин, когато действието й е активирано посредством ваксина. Повечето препарати срещу COVID-19, включително вече одобрените, са разработени на базата на вирусен протеин, намиращ се във външната обвивка на коронавирусната молекула, който се нарича шипов (спайк) протеин. Организмът разпознава вирусната инфекция като естествена и отключва имунен отговор.
Вродена имунна реакция
Вроденият имунен отговор настъпва почти веднага след сблъсъка с вирусния шипов протеин. Тялото го атакува, като предизвиква възпалителен процес, чиито основни признаци са треска и болка. Ето защо именно вроденият имунен отговор причинява най-често срещаните странични ефекти, от които се оплакват хората 1-2 дни след поставена ваксина.
Придобит имунитет
Дълготрайният специфичен имунитет обаче, към който се стремим чрез ваксините, се изгражда на съвсем друго ниво. Той се нарича още клетъчен. Адаптивният имунен отговор се осъществява от компонентите на вродения имунитет и води до производство на Т клетки и антитела, които предпазват организма от инфекция при следващи срещи с вируса.
За разлика от вродения специфичният (придобит) имунитет не причинява възпаление, макар в някои нови проучвания да се твърди, че все пак значително допринася за него. При някои хора възпалителната реакция в резултат както на вродения, така и на специфичния имунитет е силно изразена и се определя като страничен ефект от поставянето на ваксината. При други препаратът отключва нормална имунна реакция, но проявленията не са така лесно забележими и следователно не се считат за странични ефекти.
Важното е, че и в двата случая се изгражда имунитет срещу вируса.
Защо имунната реакция е различна?
Възраст
Учените забелязват, че хората над 65-годишна възраст се оплакват от по-малко странични ефекти след ваксинация. До известна степен те обясняват този факт с постепенно отслабващата имунна система. По-ниските нива на антитела не означават, че човекът не е изградил имунитет срещу вируса.
Пол
Полът също има значение. Американско проучване гласи, че 79% от докладваните странични ефекти се наблюдават при жени. Предполага се, че причината е в хормона тестостерон. Той има свойството да потиска възпалителните процеси, а оттам и неблагоприятните въздействия, свързани с тях. Тъй като мъжете имат повече тестостерон, те по-рядко се оплакват от реакции на тялото при поставяне на ваксина.
Придружаващи заболявания
Пациенти с хронични възпаления, като например ревматоиден артрит, хронично възпаление на червата и множествена склероза, които са подложени на имуносупресивна терапия, също може да не усетят нито един от страничните ефекти на ваксината, защото медикаментите потискат възпалителната реакция. Това не означава, че реакция липсва. През 2020 г. експерти извършват сравнителен анализ на нивата на антитела при пациенти на имуносупресивна терапия и при здрави хора. Данните сочат, че нивата на антитела при участниците от първата група наистина са по-ниски, но такива все пак са били произведени.
Страничните ефекти от ваксината не бива да се възприемат като категорично и недвусмислено доказателство за ефективност на препарата. Въпреки различните имунни реакции след ваксинация, повечето хора успяват да изградят имунитет срещу вируса – без значение дали са се проявили странични ефекти и колко тежки са те.
theconversation.com/why-some-people-dont-experience-vaccine-side-effects-and-why-its-not-a-problem
Снимка: pixabay.com
- Ролята на клетките от човешки ембриони при създаването на ваксини
- Учени разработиха ваксина за по-силен имунитет на децата
- Голяма част от децата на възраст между 15 и 19 години в Швеция желаят да се ваксинират срещу COVID-19
- Акушер-гинеколози препоръчват бременните жени да се ваксинират срещу COVID-19
Коментари към Липсата на странични ефекти след ваксина не означава липса на имунитет