Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
Има няколко основни причини, които може да наложат поставянето на трета бустерна доза от ваксините срещу COVID-19: отслабваща във времето защита срещу заразяване и най-вече тежко протичане на болестта, ниска ефективност срещу доминиращите към момента варианти и относително слаб ефект от първите две дози при хора от рисковите групи, които не са били включени в третата фаза от клиничните изпитания.
Също така нуждата от бустерна доза може да варира в зависимост от типа препарат, епидемиологичната обстановка, принадлежността към определена рискова група и успеваемостта на масовите ваксинации по места.
Отслабващ имунитет
Данните от изследванията сочат, че ваксините са ефективни срещу симптоматично протичане на болестта и подпомагат изграждането на умерено количество неутрализиращи антитела. Никъде не се споменава дали ниският титър (количество) на тези антитела означава и по-слаба защита на самата ваксина, особено срещу доминиращите към момента варианти на коронавируса.
Има доказателства, че антителата, изградени след поставянето на някои ваксини, се запазват минимум 6 месеца. Същевременно обаче в някои доклади учените посочват, че са регистрирани случаи на намаляващ брой неутрализиращи антитела.
Възможно е част от защитата срещу коронавирусна инфекция наистина да отслабва след време, но е много по-малко вероятно ваксинираният да се разболее тежко, благодарение на клетъчния имунитет.
Ефективност на ваксините
Към момента няма достатъчно данни, които да докажат, че ефективността на ваксините срещу която и да е клинична проява на COVID-19, спада значително 6 месеца по-късно. Някои изследвания потвърждават единствено, че защитата срещу някои от вариантите е по-слаба. Доклади от Израел разкриват, че близо 40% от пробивните коронавирусни инфекции се наблюдават при хора с компрометиран (силно отслабен) имунитет.
Случаите на пробивна инфекция не са изненадващи, но обикновено тя протича много по-леко при ваксинираните хора.
Световна ваксинационна кампания и справедливо разпределение на ваксините
Всяка страна носи отговорност за решенията, свързани с ваксинацията на населението й. Когато регулаторните органи решават дали да предложат трета бустерна доза на гражданите, те трябва да вземат под внимание най-вече обема и силата на доказателствата, които го налагат. Нужно е да се помисли също така за равномерното разпределение на ваксините срещу коронавирус по света.
Възможността голяма част от населението да получи достъп до трета доза, докато много други хора не са получили още първа, потъпква сериозно принципа за национално и глобално равенство. Насочване на усилията към поставянето на допълнителна доза би било в ущърб на и без това забавената кампания за поставяне на задължителните две дози, която е единственият начин да се ограничи пандемията и да се избегнат случаите на критично болни от COVID-19. |
Становище на СЗО относно бустерните дози срещу коронавирус
Към момента основен приоритет остава ваксинирането с първа доза на възможно най-голям брой хора по целия свят.
Ако бъде разрешено поставянето на допълнителна трета доза, то трябва да е насочено изцяло към рисковите групи. Такова решение трябва да бъде добре обосновано и подкрепено със солидни доказателства за сериозен спад в ефективността на препаратите, конкретно тяхната ефективност срещу тежко протичане на заболяването или срещу нововъзникналите варианти.
Към днешна дата доказателствата за необходимостта от бустерна доза са недостатъчни. СЗО следи стриктно ситуацията и продължава да работи в тясно сътрудничество с държавите, за да получи данните, необходими за евентуална промяна в препоръките.
Какво е добре да знаем за поставянето на бустерна ваксина?
Бустерните дози от ваксините срещу коронавирус будят интереса на гражданите, макар все още да не са разрешени. Както става ясно и от позицията на СЗО, на този етап е много по-важно да бъдат ваксинирани хората, които не са получили първа и втора доза.
За някои страни обаче въпросът с поставянето на допълнителна доза вече стои на дневен ред. Експертите от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията дават отговор на някои от основните въпроси, свързани с бустерната ваксина.
Кога мога да си поставя трета доза от ваксината?
Все още не. На територията на САЩ се предвижда кампанията да стартира през есента, като условието е да са изминали минимум 8 месеца след втората доза на иРНК ваксина („Pfizer-BioNTech“ или „Moderna“). Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) извършва проучвания, с които да докаже, че тя би била достатъчно ефективна и безопасна за гражданите.
Има ли групи, които ще бъдат с приоритет при поставяне на бустерна доза?
Ако тя бъде официално разрешена, първи ще могат да се ваксинират хората, които попадат в най-високорисковите групи и съответно първи са се ваксинирали в началото на кампанията срещу COVID-19. Това са здравните работници, служителите в домовете за медико-социални грижи и най-възрастните граждани.
Ще се нуждаят ли хората, ваксинирани с препарата на „Johnson & Johnson“ („J&J“/“Janssen“) от допълнителна доза?
Много е вероятно. Все още се събират данни, въз основа на които да се вземе решение, тъй като препаратът бе пуснат на пазара след тези на „Pfizer-BioNTech“ и „Moderna“.
Може ли човек, ваксиниран с препарат на „Johnson & Johnson“, да получи бустерна доза от иРНК ваксина?
Не. Към момента няма достатъчно доказателства, които налагат поставянето на иРНК ваксина на хора, ваксинирани с „J&J/Janssen“. Възможно е те също да се нуждаят от допълнителна защита, но анализите все още продължават, като резултатите от тях се очакват до няколко седмици.
Нуждата от бустерна доза означава ли, че ваксините не помагат?
Не. Ваксините срещу COVID-19 предпазват добре от сериозно протичане на болестта и фатален край, както и от най-разпространения днес Делта вариант. В някои проучвания има данни, че все пак ефективността на препаратите срещу леко до умерено протичане на инфекцията след заразяване с Делта вариант намалява.
Каква е разликата между бустерна и допълнителна доза?
При хората със средно до силно компрометирана имунна система не се изграждат достатъчно, а в някои случаи дори никакви, антитела след първата доза. Тогава може да се постави втора, допълнителна, която да ги предпази от инфекцията. Центровете за превенция и контрол на заболяванията препоръчват на гражданите с много отслабена имунна система да си поставят трета доза от иРНк ваксините на „Pfizer-BioNTech“ или „Moderna“ минимум 28 дни след завършване на ваксинационния цикъл с първите две.
Бустерна доза е различно понятие. Тя се поставя на човек, който първоначално е изградил силна степен на защита, но с времето тя е отслабнала (или така наречения отслабващ имунитет).
- Interim statement on COVID-19 vaccine booster doses: https://www.who.int/news/item/10-08-2021-interim-statement-on-covid-19-vaccine-booster-doses
- COVID-19 Vaccine Booster Shot: https://www.cdc.gov
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
Коментари към Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори