Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори

Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори

от 27 авг 2021г., обновено на 08 ное 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Има няколко основни причини, които може да наложат поставянето на трета бустерна доза от ваксините срещу COVID-19: отслабваща във времето защита срещу заразяване и най-вече тежко протичане на болестта, ниска ефективност срещу доминиращите към момента варианти и относително слаб ефект от първите две дози при хора от рисковите групи, които не са били включени в третата фаза от клиничните изпитания.

Също така нуждата от бустерна доза може да варира в зависимост от типа препарат, епидемиологичната обстановка, принадлежността към определена рискова група и успеваемостта на масовите ваксинации по места.

Отслабващ имунитет

Данните от изследванията сочат, че ваксините са ефективни срещу симптоматично протичане на болестта и подпомагат изграждането на умерено количество неутрализиращи антитела. Никъде не се споменава дали ниският титър (количество) на тези антитела означава и по-слаба защита на самата ваксина, особено срещу доминиращите към момента варианти на коронавируса.

Има доказателства, че антителата, изградени след поставянето на някои ваксини, се запазват минимум 6 месеца. Същевременно обаче в някои доклади учените посочват, че са регистрирани случаи на намаляващ брой неутрализиращи антитела.

Възможно е част от защитата срещу коронавирусна инфекция наистина да отслабва след време, но е много по-малко вероятно ваксинираният да се разболее тежко, благодарение на клетъчния имунитет.

Ефективност на ваксините

Към момента няма достатъчно данни, които да докажат, че ефективността на ваксините срещу която и да е клинична проява на COVID-19, спада значително 6 месеца по-късно. Някои изследвания потвърждават единствено, че защитата срещу някои от вариантите е по-слаба. Доклади от Израел разкриват, че близо 40% от пробивните коронавирусни инфекции се наблюдават при хора с компрометиран (силно отслабен) имунитет.

Случаите на пробивна инфекция не са изненадващи, но обикновено тя протича много по-леко при ваксинираните хора.

Световна ваксинационна кампания и справедливо разпределение на ваксините

Всяка страна носи отговорност за решенията, свързани с ваксинацията на населението й. Когато регулаторните органи решават дали да предложат трета бустерна доза на гражданите, те трябва да вземат под внимание най-вече обема и силата на доказателствата, които го налагат. Нужно е да се помисли също така за равномерното разпределение на ваксините срещу коронавирус по света.

Възможността голяма част от населението да получи достъп до трета доза, докато много други хора не са получили още първа, потъпква сериозно принципа за национално и глобално равенство. Насочване на усилията към поставянето на допълнителна доза би било в ущърб на и без това забавената кампания за поставяне на задължителните две дози, която е единственият начин да се ограничи пандемията и да се избегнат случаите на критично болни от COVID-19.

Становище на СЗО относно бустерните дози срещу коронавирус

Към момента основен приоритет остава ваксинирането с първа доза на възможно най-голям брой хора по целия свят.

Ако бъде разрешено поставянето на допълнителна трета доза, то трябва да е насочено изцяло към рисковите групи. Такова решение трябва да бъде добре обосновано и подкрепено със солидни доказателства за сериозен спад в ефективността на препаратите, конкретно тяхната ефективност срещу тежко протичане на заболяването или срещу нововъзникналите варианти.

Към днешна дата доказателствата за необходимостта от бустерна доза са недостатъчни. СЗО следи стриктно ситуацията и продължава да работи в тясно сътрудничество с държавите, за да получи данните, необходими за евентуална промяна в препоръките.

спринцовка

Какво е добре да знаем за поставянето на бустерна ваксина?

Бустерните дози от ваксините срещу коронавирус будят интереса на гражданите, макар все още да не са разрешени. Както става ясно и от позицията на СЗО, на този етап е много по-важно да бъдат ваксинирани хората, които не са получили първа и втора доза.

За някои страни обаче въпросът с поставянето на допълнителна доза вече стои на дневен ред. Експертите от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията дават отговор на някои от основните въпроси, свързани с бустерната ваксина.

Кога мога да си поставя трета доза от ваксината?

Все още не. На територията на САЩ се предвижда кампанията да стартира през есента, като условието е да са изминали минимум 8 месеца след втората доза на иРНК ваксина („Pfizer-BioNTech“ или „Moderna“). Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) извършва проучвания, с които да докаже, че тя би била достатъчно ефективна и безопасна за гражданите.

Има ли групи, които ще бъдат с приоритет при поставяне на бустерна доза?

Ако тя бъде официално разрешена, първи ще могат да се ваксинират хората, които попадат в най-високорисковите групи и съответно първи са се ваксинирали в началото на кампанията срещу COVID-19. Това са здравните работници, служителите в домовете за медико-социални грижи и най-възрастните граждани.

Ще се нуждаят ли хората, ваксинирани с препарата на „Johnson & Johnson“ („J&J“/“Janssen“) от допълнителна доза?

Много е вероятно. Все още се събират данни, въз основа на които да се вземе решение, тъй като препаратът бе пуснат на пазара след тези на „Pfizer-BioNTech“ и „Moderna“.

Може ли човек, ваксиниран с препарат на „Johnson & Johnson“, да получи бустерна доза от иРНК ваксина?

Не. Към момента няма достатъчно доказателства, които налагат поставянето на иРНК ваксина на хора, ваксинирани с „J&J/Janssen“. Възможно е те също да се нуждаят от допълнителна защита, но анализите все още продължават, като резултатите от тях се очакват до няколко седмици.

Нуждата от бустерна доза означава ли, че ваксините не помагат?

Не. Ваксините срещу COVID-19 предпазват добре от сериозно протичане на болестта и фатален край, както и от най-разпространения днес Делта вариант. В някои проучвания има данни, че все пак ефективността на препаратите срещу леко до умерено протичане на инфекцията след заразяване с Делта вариант намалява.

Каква е разликата между бустерна и допълнителна доза?

При хората със средно до силно компрометирана имунна система не се изграждат достатъчно, а в някои случаи дори никакви, антитела след първата доза. Тогава може да се постави втора, допълнителна, която да ги предпази от инфекцията. Центровете за превенция и контрол на заболяванията препоръчват на гражданите с много отслабена имунна система да си поставят трета доза от иРНк ваксините на „Pfizer-BioNTech“ или „Moderna“ минимум 28 дни след завършване на ваксинационния цикъл с първите две.

Бустерна доза е различно понятие. Тя се поставя на човек, който първоначално е изградил силна степен на защита, но с времето тя е отслабнала (или така наречения отслабващ имунитет). 

Източник:
  • Interim statement on COVID-19 vaccine booster doses: https://www.who.int/news/item/10-08-2021-interim-statement-on-covid-19-vaccine-booster-doses
  • COVID-19 Vaccine Booster Shot: https://www.cdc.gov
Още по темата:
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19 Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19 След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
5.0/5 1 оценка

Коментари към Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:32
    Коментирайте "Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори"

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
  • 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1386 дни, 8 часа и 38 мин.

Как да принтирам цифровия зелен сертификат за COVID ваксина

преди 1420 дни, 22 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival