Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Въпреки призива на „Pfizer” за прилагане на бустерна доза, здравните власти на САЩ настояват да се изчака

Въпреки призива на „Pfizer” за прилагане на бустерна доза, здравните власти на САЩ настояват да се изчака

от 12 юли 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Въпреки призива на „Pfizer” за прилагане на бустерна доза, здравните власти на САЩ настояват да се изчака - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Фармацевтичната компания „Pfizer” заяви, че скоро ще публикува данни за прилагането на трета доза и ще ги представи на Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA), Европейската агенция по лекарствата и други регулаторни органи. Също така се предвижда през месец август да бъде поискано разрешение за спешна употреба от FDA за бустерна доза на ваксината.

Въз основа на съвкупността от данни, с които учените разполагат към днешна дата, фармацевтичните компании „Pfizer” и „BioNTech” са на мнение, че третата доза може да бъде от полза в рамките на 6 до 12 месеца след имунизация, за да се поддържат най-високи нива на защита.

Въпреки данните за понижаване на имунитета и нарастващите случаи на пробивни инфекции някои федерални агенции в САЩ са на мнение, че американското население все още не се нуждае от бустер.

„Американците, които са получили две дози от ваксината, понастоящем не се нуждаят от бустер.“, се казва в съвместното изявление на FDA и Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC).

„Не знаем дали ще бъдат необходими бустерни ваксини, за да се поддържа висока защитата срещу COVID-19, докато бъдат събрани допълнителни данни.“, заяви Световната здравна организация в изявление пред CNN, добавяйки, че са налични ограничени данни за това колко дълго ще продължи имунитета от настоящите дози и дали допълнителната бустерна доза ще бъде от полза и за кого.

„Както се вижда от информацията, публикувана от Министерството на здравеопазването на Израел, способността на ваксините за предотвратяване както на инфекция, така и на симптоматично заболяване намалява шест месеца след ваксинация, въпреки, че ефикасността срещу тежко протичане остава висока.“, заявява „Pfizer”.

Докато експертите в САЩ се колебаят, Израел предлага трета доза от ваксината на пълнолетни лица в риск

Израел заяви в неделя, 11 юли, че ще започне да предлага трета доза от ваксината на „Pfizer/BioNTech” на пълнолетни лица с отслабена имунна система, но още обмисля дали да се прилага масово.

Бързото разпространение на варианта „Делта“ в страната доведе до засилване на ваксинационната кампания, тъй като новите случаи на вирусната инфекция нараснаха през последния месец.

Министърът на здравеопазването Ницан Хоровиц заяви, че пълнолетните с отслабена имунна система, ваксинирани с две дози от ваксината, вече могат да получат бустерна доза. Решение за по-широко прилагане обаче все още не е взето.

Какво знаем относно необходимостта от бустерна доза

Разработването на ваксините срещу COVID-19 донесе надежда, макар и за кратко, че светът скоро ще се справи с пандемията. Въпреки увеличаващите се темпове на ваксинация в световен мащаб, коронавирусната инфекция продължава да се разпространява, дори и сред ваксинираното население. Всичко това доведе до дискусии относно необходимостта от прилагане на бустерни дози, които да осигурят по-висока защита срещу новите варианти на коронавируса. Но до колко те са необходими и ефективни? Ето какво знаем към момента.

Ваксините все още са ефективни, дори срещу новите варианти

Чудесно е да имаме бустер, одобрен за спешна употреба на рафта, готов за прилагане при необходимост. Но не мисля, че имаме нужда от него в момента.“, коментира д-р Уилям Шафнър, експерт по ваксините в Университета „Вандербилт“, САЩ.

Що се отнася до това дали ще са необходими бустерни дози, за да се защити населението срещу нововъзникващите варианти на коронавирус, Шафнър казва, че ваксините срещу COVID-19 все още предлагат известна защита.

„Наистина е необичайно ваксинирани хора да бъдат приемани в болница заради COVID-19 – факт, който засилва схващането, че тези ваксини все още са ефективни срещу мутациите.“, споделя Шафнър.

По данни на CDC вариантът „Делта“ представлява повече от половина от всички нови случаи на коронавирусна инфекция в Съединените щати. Въпреки това според учения напълно ваксинираните хора не трябва да се притесняват, тъй като защитата от тежко протичане остава висока.

Кога ще е необходимо поставянето на трета доза?

Нужни са повече данни, за да се реши дали ще е необходимо поставянето на бустерни дози от ваксините срещу COVID-19, категорични са експертите.

На среща на Консултативния комитет по имунизационните практики на CDC, провела се миналия месец, бе обсъдено кога агенцията трябва да даде препоръка за поставяне на трета доза от ваксината. Членовете на комитета единодушно заявиха, че са необходими повече данни за ползите от бустерните дози, но според тях нарастването на случаите на пробивни инфекции в бъдеще ще бъде знак, че имунитетът намалява и е време да се преоцени необходимостта от поставянето им.

Имунокомпрометираните хора вероятно ще имат нужда от бустерна доза

Имунокомпрометираните хора биха могли да се възползват от бустерните дози в бъдеще. Според Шафнър пациентите, които попадат в тази категория, представляват между 2% и 4% от населението на САЩ.

Например на трансплантираните пациенти може да им липсва адекватен отговор на ваксините срещу коронавирус, тъй като приемат лекарства за потискане на имунната система. Това помага да се намали рискът тялото да отхвърли новия орган, но също така може да ограничи реакциите към ваксините.

Трета доза може да помогне за повишаване на нивата на антитела сред трансплантираните пациенти, които не са имали силни отговори на ваксинацията, според проучване, публикувано в списание „Annals of Internal Medicine“ през юни. При една трета от участниците в изследването, които не са имали измерими антитела след получаване на две дози ваксина, се наблюдава нарастване след поставянето на трета.

Към момента няма много данни за ефектите от ваксините сред имунокомпрометираните лица, тъй като в клиничните изпитвания не бяха включени хора, които приемат имуносупресивни лекарства, поради потенциални рискове.

Източник:
  • Pfizer says it's time for a Covid booster; FDA and CDC say not so fast: https://edition.cnn.com/2021/07/08/health/pfizer-waning-immunity-bn/index.html
  • What Pfizer's plan for a third coronavirus vaccine dose means for you: https://edition.cnn.com/2021/07/09/health/pfizer-third-coronavirus-vaccine-dose-explainer-wellness/index.html
  • Israel offers third shot of Pfizer COVID-19 vaccine to adults at risk: https://www.reuters.com/world/middle-east/israel-offers-pfizer-covid-19-vaccine-booster-shots-adults-risk-2021-07-11/
Още по темата:
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв. Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19 Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
0.0/5 0 оценки

Коментари към Въпреки призива на „Pfizer” за прилагане на бустерна доза, здравните власти на САЩ настояват да се изчака

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Въпреки призива на „Pfizer” за прилагане на бустерна доза, здравните власти на САЩ настояват да се изчака
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 03:00
    Коментирайте "Въпреки призива на „Pfizer” за прилагане на бустерна доза, здравните власти на САЩ настояват да се изчака"

НОВИНАТА е свързана към

  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
  • Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
  • Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 888 дни, 12 часа и 34 мин.

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 1548 дни, 10 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 11 часа и 11 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 3 часа и 53 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 10 часа и 44 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 17 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival