Хората, имунизирани с ваксината на „Janssen”, вероятно ще се нуждаят от втора доза

Възможно е да се наложи поставянето на втора доза на хората, имунизирани с ваксината на „Janssen”, поради ниската защита срещу индийския вариант, смятат експертите. Според ново изследване еднодозовата ваксина срещу COVID-19 е по-малко ефективна срещу силно заразния вариант „Делта“, отколкото срещу оригиналния щам.
“Посланието, което искаме да дадем, не е, че хората не трябва да се ваксинират с препарата на „Janssen”. Надяваме се, че в бъдеще тя ще бъде подсилена или с втора доза от същата ваксина, или с такава на „Pfizer” и „Moderna”, казва пред New York Times авторът на изследването Натаниел Ландау, вирусолог в Медицинското училище „Grossman” към Нюйоркския университет.
Тревожната новина идва в деня, в който д-р Рошел Валенски, директор на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, заяви пред депутатите, че вариантът „Делта“ представлява 83% от новите случаи на коронавирус в страната.
Колкото и да са притеснителни констатациите за ефикасността на ваксината, те са резултат от експерименти върху кръвни проби в лабораторни условия и може да не отразяват реалната ситуация, съобщава The Times.
Все повече доказателства обаче сочат, че 13-те милиона американци, получили препарата, може да се нуждаят от втора доза.
Две дози ваксина осигуряват по-силна защита
Експертите отбелязват, че изглежда, че всички ваксини срещу коронавирус осигуряват по-добра защита, когато се прилагат в две дози.
“Винаги съм мислил и често съм казвал, че ваксината на „Janssen” е предвидена да е в две дози.“, казва Джон Мур, вирусолог в „Weill Cornell Medicine“, пред Times. По думите му няколко проучвания при маймуни и хора показват по-голяма ефективност на препарата при поставени две дози. Според него новото проучване е особено достоверно, тъй като е публикувано от учени, които не са свързани с производителите на ваксини.
Последните заключения противоречат на тези от по-малки проучвания, публикувани от фармацевтичната компания в началото на месец юли, които предполагат, че единична доза от ваксината осигурява защита срещу индийския вариант до осем месеца след прилагането й.
Новото проучване в публикувано онлайн на сървъра „BioRxiv“ и все още не е рецензирано. Но то се опира на наблюдения, които доказват, че единична доза от ваксината на „AstraZeneca“, която е подобна на тази на „Janssen”, показва само 33% ефективност срещу симптоматично заболяване вследствие на варианта „Делта“.
Проучването
В проучването Ландау и колегите му разглеждат кръвни проби, взети от 17 души, имунизирани с две дози иРНК ваксина и 10 души с една доза „Janssen”.
Констатациите показват, че еднодозовата ваксина е с по-ниска ефективност от иРНК ваксините (Pfizer и Moderna) и показва по-голям спад на способността за защита срещу заразяване с варианта „Делта“.
Докато получаването на втора доза от препарата „Janssen” може да е достатъчно, за да се противопостави на индийския вариант, има доказателства, че използването на иРНК ваксините за втора доза, може да осигури по-добра защита. Според Times редица проучвания показват, че комбинирането на една доза от ваксината на „AstraZeneca“ с доза от тези на „Pfizer-BioNTech“ или „Moderna“ е по-ефективно от ваксинацията с две дози на „AstraZeneca“.
Независимо от доказателствата, че някои от ваксините успяват да осигурят защита срещу варианта „Делта“, в САЩ се наблюдава значителен спад на нивата на ваксинация. По данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията по-малко от половината от населението на страната е напълно ваксинирано, а според анкета по-голямата част от тези, които не са ваксинирани, вероятно няма да го направят.
Ако повечето от неваксинираните хора, не получат ваксина, страната може да очаква „тлеещо“ огнище за значителен период от време, коментира д-р Антъчи Фаучи.
J&J vaccine weak against Delta variant, second dose may be needed: https://medicalxpress.com/news/2021-07-jj-vaccine-weak-delta-variant.html
-
В САЩ разрешиха ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech за деца от 5 до 11 години
-
Голяма част от децата на възраст между 15 и 19 години в Швеция желаят да се ваксинират срещу COVID-19
-
Акушер-гинеколози препоръчват бременните жени да се ваксинират срещу COVID-19
-
„Пробивна“ инфекция или възможността от заразяване с коронавирус след ваксинация
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- Срокът за поставяне на бустерна ваксина срещу COVID-19 се намалява на три месеца
Коментари към Хората, имунизирани с ваксината на „Janssen”, вероятно ще се нуждаят от втора доза