Четирима британци развиват синдром на Гилен-Баре само дни след ваксинация с препарата на „AstraZeneca“

Само броени дни след като се ваксинират с препарата на „AstraZeneca“ срещу коронавирус, четирима британски граждани проявяват симптоми на потенциално смъртоносния синдром на Гилен-Баре, който може да причини парализа и силна болка.
И четирите случая са регистрирани в района на Нотингам, където близо 700 000 души вече са ваксинирани с препарата на британската компания. Тепърва предстои да се проучи колко са общо случаите на пациенти, развили опасния синдром на територията на цялата страна.
Връзка между синдрома и коронавирусната ваксина откриват и здравните експерти в Австралия и Индия, където също тече ваксинация с „AstraZeneca“. Макар и рядко, синдромът може да се отключи и след ваксинация срещу грип и човешки папиломавирус.
Ваксината на „AstraZeneca“ се поставя двукратно и преди време се свързваше с няколко случая на смъртоносни кръвни съсиреци при млади хора. Ето защо британските експерти по лекарствата препоръчаха на хората под 40-годишна възраст, които не са силно застрашени от тежко протичане на болестта, да изберат друг препарат.
Има данни, които разкриват, че и кроновирусната ваксина на „Pfizer“, която също се използва по време на ваксинационната кампания във Великобритания, може да има опасни странични ефекти като например сърдечно възпаление.
Според лекарите в Индия ваксината срещу коронавирус отключва синдром на Гилен-Баре 10 пъти по-често от очакваното.
Случаите на синдром на Гилен-Баре във Великобритания
Общото между четиримата британци е, че проявяват симптомите между 11 и 22 дни след поставяне на ваксината, като всички са на възраст 20-57 години.
Единият няма придружаващи заболявания, докато другите трима страдат от улцерозен колит, астма и високо кръвно налягане.
Нито един от тях не е боледувал от COVID-19 преди това. Всички са лекувани с антитела и стероидни лекарства.
Д-р Кристофър Алън, клиничен невроучен към Нотингамския университет, все пак уточнява, че не може да се заяви категорично, че между ваксината и неврологичното нарушение съществува връзка.
Състоянието на всеки ваксиниран трябва да бъде проследено
И макар да няма доказателства за причинно-следствена връзка, е сигурно, че всеки ваксиниран гражданин трябва да бъде „обект на строг следваксинационен контрол“. Д-р Алън добавя, че одобрените препарати срещу коронавирус са „с висока степен на безопасност.“
Ученият не изключва възможността реакцията на организма да е в отговор на спайк протеина на вирусната молекула SARS-CoV-2, в резултат на което тялото започва да атакува своите нерви. Според него, ако препаратът на „AstraZeneca“ предизвиква синдром на Гилен-Баре, то причината се крие в съдържащите се във вирусния вектор шипови протеини.
иРНК ваксини на компаниите „Pfizer“ и „Moderna“ не съдържат същите спайк протеини, затова е много малко вероятно да доведат до подобни неврологични усложнения.
7 случая на ваксинирани срещу коронавирус със синдром на Гилен-Баре в Индия
Доклад на невролози от болница „Aster Medcity“ в Кочи, Индия, съобщава за 7 случая на тежко протичащ синдром на Гилен-Баре. Пациентите проявяват първи симптоми около 2 седмици след ваксинацията с „AstraZeneca“. Авторът на документа, д-р Боби Варки Мараматом, споделя, че случаите са от 1,4 до 10 пъти повече от обикновено.
Болните изпитват „необичайна силна слабост в лицето“, което е един от признаците на Гилен-Баре. Четири от общо седемте пациенти са жени на възраст 40-70 години. Три от тях са поставени на апаратно дишане. Увреждането на нервите по лицето и главата се наблюдава при четири човека, като обикновено то настъпва при едва 5% от хората, отключили синдрома.
Д-р Мараматом твърди, че няма доказателства за категорична връзка между ваксината и неврологичното заболяване. Освен това ползите от ваксината са много по-големи от риска да се развие синдром на Гилен-Баре.
Самата коронавирусна инфекция също бе свързвана с болестта, след като 54-годишен мъж от Ню Джърси прояви съответните симптоми през април 2020 г.
Какво представлява синдромът на Гилен-Баре? Синдромът на Гилен-Баре е рядко срещано нарушение, при което имунната система става свръхактивна и тялото започва да атакува собствените си нерви. Симптомите включват слабост и мравучкане в крайниците, а в напреднал стадий на болестта може да се стигне до парализа на части от тялото и цялото тяло. Синдромът засяга малък брой хора – един на 100 000 всяка година във Великобритания и САЩ. Според специалистите заболяването често се отключва след вирусна или бактериална инфекция като тази вследствие на Campylobacter jejuni. Болестта няма лечение. Целта на терапията е да се възстановят функциите на нервната система. Опасно е, ако бъде засегната дихателната мускулатура, като тогава се налага преминаване на апаратно дишане. |
-
„AstraZeneca“ планират да проведат допълнителни изследвания върху своята ваксина срещу COVID-19
-
Ваксината на „AstraZeneca“ със 70% средна ефективност срещу COVID-19
-
Комбинация между ваксините на „AstraZeneca“ и „Pfizer“ може да осигури по-висока защита срещу коронавируса
-
Ваксината срещу COVID-19 на „AstraZeneca“ достигна очакваната висока ефективност във фаза III от клиничните изпитания в САЩ
НОВИНАТА е свързана към
- Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
- Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
- По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
- След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
- За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
- Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
- Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
- История на АстраЗенека
Коментари към Четирима британци развиват синдром на Гилен-Баре само дни след ваксинация с препарата на „AstraZeneca“